Постанова від 07.11.2014 по справі 813/6244/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2014 року м. Львів № 813/6244/14

12 год. 22 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Завалишин Ю.О.;

відповідача: представник не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції в Іршавському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (далі - ДТГО «Львівська залізниця») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Іршавському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - ДПІ у Іршавському районі) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0006651700 від 26.08.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржуване рішення прийнято на підставі акта перевірки №2120/07-01-22-01/25449675 від 11.08.2014 року, в якому податковий орган зазначив, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» в порушення вимог пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПК України за період з 01.07.2012 по 31.12.2012 року перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Зазначене, на думку контролюючого органу, призвело до несплати (неперахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» в сумі 3923245,37 грн.

Із висновками ДПІ у Іршавському районі позивач не погоджується, оскільки такі є протиправними та такими, що не ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку та первинних документах Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця», а належний до сплати податок з доходів фізичних осіб відокремленим підрозділом сплачений до бюджету у повному обсязі. Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідач позов заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву, в яких зазначено, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» в порушення вимог пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 3923245,37 грн. за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м. Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.

Саме з цих мотивів податковий орган прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем 24710,68 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 17959,22 грн., всього на суму 42669,90 грн., і на думку відповідача підстав для його скасування немає, тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

З 27.02.2014 року по 20.06.2014 року ДПІ у м. Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області проведено планову виїзну документальну перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», код - 25449675 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р. (далі - акт перевірки від 11.08.2014 року).

У висновках акта перевірки від 11.08.2014 року податковий орган зазначив про порушення ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» пп. 168.4.4. п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 3923245,37 грн., в тому числі: по Свалявському району в сумі 53528,68 грн., по Мукачівському району в сумі 640868,86 грн., по Воловецькому району в сумі 95859,88 грн., по Виноградівському району в сумі 367877,62 грн., по Великоберезнянському району в сумі 200040,13 грн., по Перечинському району в сумі 29072,59 грн., по Сколівському району в сумі 174365,79 грн., по Берегівському району в сумі 966712,22 грн., по Ужгородському району в сумі 1169166,37 грн., по Турківському району в сумі 88575,21 грн., по Хустському району в сумі 65140,50 грн., по Тячівському району в сумі 47326,84 грн., по Іршавському району в сумі 24710,68 грн.

На основі таких висновків ДПІ в Іршавському районі було прийнято податкове повідомлення-рішення №0006651700 від 26.08.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем 24710,68 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 17959,22 грн., всього на суму 42669,90 грн., після чого позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Платниками податків, згідно з п.15.1 ст.15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Податковим агентом, як передбачено п.18.1 ст18 ПК України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до п.14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

ДТГО «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Львівської міської ради 16.03.1992 р. відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій серії АА №719546 від 23.10.2012 року.

Згідно ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Відповідно до ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій серії АА №791448 від 25.01.2013 року та нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця», затвердженого Наказом ДТГО «Львівська залізниця» від 05.11.2009 р. за №689/н, ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» є відокремленим підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» та не є юридичною особою, перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 02.11.2000 р. та місцезнаходження якого є м. Ужгород, вул. Ф. Тихого, 8.

Крім цього, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» складається з структурних підрозділів, в тому числі: залізничні станції, відновні поїзди та інші структурні підрозділи.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.

Як передбачено пп.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно з вимог пп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

З урахуванням наведеного, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», відповідно до п.168.4. ст. 168 ПК України, юридично наділений статусом податкового агента та уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб.

Крім цього, як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ІІІ - ІV квартали 2012 року, поданих ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» до ДПІ у м. Ужгороді (а.с. 125-136), такі прийняті податковим органом без зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю.

Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за ІІІ - ІV квартали 2012 року Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням до бюджету м. Ужгорода, що підтверджується долученими до матеріалів справи платіжними дорученнями (а.с. 137-166).

Щодо покликання відповідача на порушення ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» пп. 168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, суд зазначає, що окремі дільниці, які входять до складу відокремленого підрозділу не являються самостійними відокремленими підрозділами, а відтак, платник податку не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням даних дільниць.

Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відповідачем необґрунтовано було зроблено висновок, що позивачем несплачено (не перераховано) податок на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця».

Тому прийняте на основі висновків акта перевірки від 11.08.2014 року податкове повідомлення-рішення №0006651700 від 26.08.2014 року не відповідає критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки прийнято необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та непропорційно. В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами. Виходячи з положень п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України суд приходить до висновку, що таке податкове повідомлення-рішення слід скасувати як протиправне.

Відповідно до вимог статті 94 КАС України понесені позивачем судові витрати (судовий збір) відшкодовуються йому за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Іршавському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області №0006651700 від 26.08.2014 року.

Присудити із Державного бюджету на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (вул. Гоголя, 1, м. Львів, 79000, код ЄДРПОУ 25449675) судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.11.2014 року.

Суддя Клименко О.М.