14 листопада 2014 року м. Київ П/800/496/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючий-суддя Кочан В.М. судді Бутенко В.І. , Весельська Т.Ф. , Лиска Т.О. , Олексієнко М.М.
секретаря судового засідання Борілло Ю.В.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представників відповідача Чернюк С.О., Глущенко В.А., представників третьої особи ОСОБА_5, ОСОБА_6, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №38 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_1
до Центральної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_7,
про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 10 листопада 2014 року №2149 "Про питання щодо встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №38" та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2, яка є довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №38 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - Комісія, відповідач) в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 10 листопада 2014 року №2149 "Про питання щодо встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38"; визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо невстановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38 та нескладання відповідного протоколу; зобов'язати Центральну виборчу комісію встановити результати позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38, про що скласти відповідний протокол.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила, що 10 листопада 2014 року Центральна виборча комісія прийняла постанову "Про питання щодо встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №38". Цією постановою Комісія скасувала постанову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38 від 10 листопада 2014 року №18 "Про виконання судового рішення", зобов'язала Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38 вжити невідкладних заходів для виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року у справі №804/17964/14 та вчинити дії, передбачені Законом України "Про вибори народних депутатів України" щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №38. Комісія фактично визнала неможливим встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38 та у визначений законом строк не склала протокол про встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №38.
На переконання представника позивача, оскаржувана постанова та бездіяльність відповідача щодо невстановлення результатів виборів по зазначеному округу є протиправними, оскільки Комісія діяла не на підставі, за межами повноважень та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про вибори народних депутатів України" №4061-VI від 17 листопада 2011 року "Про центральну виборчу комісію" №1932-IV від 30 червня 2004 року, без урахування всіх обставин справи, що мали значення для прийняття рішення, упереджено, без дотримання принципу рівності перед законом.
Представники Центральної виборчої комісії заперечили проти позовних вимог та пояснили, що Комісія на своєму засіданні, яке відбулось 10 листопада 2014 року, була позбавлена можливості встановити результати позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38 та скласти відповідний протокол через наявність постанов Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року та Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року, якими зобов'язано Окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №38 прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на ряді виборчих дільниць та визнано протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №38 щодо складання протоколу Окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №38, підписаного 28.10.2014р. Незважаючи на те, що рішення судів набрали законної сили та підлягали виконанню, Окружною виборчою комісією не було вжито заходів по виконанню зазначених рішень і 10 листопада 2014 року прийнято постанову №18 "Про виконання судового рішення", якою підтверджено відомості, внесені до протоколу про встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №38 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, складеного на підсумковому засіданні Окружної виборчої комісії №38".
Діючи в межах повноважень, передбачених, в тому числі, ч. 15 ст. 33, ст. 99 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Комісія прийшла до переконання про неможливість встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38 та складання відповідного протоколу, а також про те, що внаслідок невиконання рішень судів, які набрали законної сили, постанова Окружної виборчої комісії від 10 листопада 2014 року №18 суперечить законодавству України, а тому підлягає скасуванню.
Заслухавши пояснення представників сторін, представників третьої особи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила наступне.
Голосування на позачергових виборах народних депутатів України відбулося 26 жовтня 2014 року.
Відповідно до п. 16 ч. 2 ст. 31 Закону №4061 Окружна виборча комісія встановлює підсумки виборів в одномандатному виборчому окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії.
Складені та підписані Окружною виборчою комісією протоколи про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу №38 та в одномандатному виборчому окрузі №38 з помітками "Уточнений" надійшли до Центральної виборчої комісії 01 листопада 2014 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року визнано протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №38 щодо складання протоколу Окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу №38 від 29 жовтня 2014 року. Зобов'язано Окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №38 прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів по 123 виборчих дільницях.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року змінено, викладено другий абзац резолютивної частини постанови у наступній редакції: «визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 38 щодо складання протоколу Окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №38, підписаного 28.10.2014р». В решті постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року залишено без змін.
Постановою Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 38 від 10 листопада 2014 року №18 "Про виконання судового рішення" підтверджено відомості, внесені до протоколу про встановлення підсумків голосування в одномандатного виборчому окрузі №38 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, складену на підсумковому засіданні Окружної виборчої комісії №38".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон №1932) Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення, зокрема, виборів народних депутатів України в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Згідно зі ст. 2 Закону №1932 Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України.
Повноваження Центральної виборчої комісії щодо підготовки і проведення виборів народних депутатів України визначено ст.ст. 17, 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та ст. 30 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
За змістом ч. 2 ст. 30 Закону України "Про вибори народних депутатів України" крім повноважень, визначених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", ЦВК, яка згідно з ч. 2 ст. 25 Закону є комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з виборів народних депутатів України, реалізує також визначені Законом повноваження.
Спосіб і порядок встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України в одномандатних округах регулюються ст.ст. 97, 99 Закону №4061.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Закону №4061 Комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування у межах відповідних територіальних виборчих округів, у тому числі з поміткою "Уточнений" не пізніш як на п'ятнадцятий день із дня виборів встановлює результати виборів народних депутатів України у відповідних одномандатних округах, про що складає протокол.
Постановою Центральної виборчої комісії "Про питання щодо встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №38" №2149 від 10 листопада 2014 року скасовано Постанову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №38 від 10 листопада 2014 року №18 "Про виконання судового рішення"; зобов'язано Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №38 вжити невідкладних заходів для виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року в справі №804/17964/14 та вчинити дії, передбачені Законом України "Про вибори народних депутатів України", щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №38.
Частиною 15 статті 33 Закону №4061 передбачено, що рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване у встановленому законом порядку виборчою комісією вищого рівня або судом.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України та ч.ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Колегія суддів вважає, що внаслідок невиконання Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №38 судових рішень, які набрали законної сили, щодо прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів по 123 виборчих дільницях, визнанням протиправними дій Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №38 щодо складання протоколу Окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №38, підписаного 28 жовтня 2014 року, Центральна виборча комісія лише на підставі протоколу Окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №38 з поміткою "Уточнений", складеного та підписаного 30 жовтня 2014 року, була позбавлена правових підстав встановити результат виборів в даному виборчому окрузі та скласти відповідний протокол.
На переконання колегії суддів Комісія прийшла до обґрунтованого висновку про те, що постанова Окружної виборчої комісії від 10 листопада 2014 року №18 суперечить законодавству України, а тому підлягає скасуванню.
Законним і обґрунтованим суд також вважає рішення Комісії, спрямоване на виконання постанов Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року та Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2014 року щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №38.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що оскаржена постанова Центральної виборчої комісії від 10 листопада 2014 року №2149 "Про питання щодо встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №38" прийнята в межах повноважень Центральної виборчої комісії, в порядку та у спосіб, визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому відсутні правові підстави для її скасування як і підстави для визнання протиправною бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо невстановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №38.
Суд прийняв позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду без сплати ним судового збору у встановленому Законом України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011р. Відповідно до положень ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України в разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно з ухваленням судового рішення вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, з позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 73 грн. 08 копійок.
Керуючись ст.ст. 158 - 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову довіреної особи кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №38 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_1 відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
Головуючий суддя Кочан В.М.
судді
Бутенко В.І.
Весельська Т.Ф.
Лиска Т.О.
Олексієнко М.М.