Ухвала від 30.10.2014 по справі 823/1116/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/1116/14 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

УХВАЛА

Іменем України

30 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сорочко Є.О.

Суддів: Межевич М.В.

Горбань Н.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Одеська залізниця" до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Одеська залізниця" (далі - ДП "Одеська залізниця") звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі - Корсунь-Шевченківської ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення від 09.04.2014 № 0001791700 в сумі збільшення податкового зобов'язання у розмірі 1654 грн. 63 коп., фінансову санкцію у розмірі 923 грн. 66 коп.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 року позов задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення Корсунь-Шевченківської ОДПІ від 09.04.2014 № 0001791700 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку з доходів найманих працівників в розмірі 2578 грн. 29 коп., в тому числі за основним платежем - 1654 грн. 63 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 923 грн. 66 коп.

На вказану постанову Корсунь-Шевченківської ОДПІ подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволені позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, та згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, ДП "Одеська залізниця" зареєстрована 18.02.1998 як суб'єкт господарювання - юридична особа, платник податку на прибуток та додану вартість ідентифікаційний код 01071315.

Корсунь-Шевченківською ОДПІ на підставі направлень від 10 лютого 2014 року № 10, 11, 12 та згідно наказу від 28 січня 2014 року № 35 відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, проведена планова виїзна перевірка ВСП Корсунської дистанції колії №8 Одеської залізниці з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2012.

За результатами даної перевірки позивачем складений акт № 23/2200/01071752 від 24.03.2014, в якому встановлені порушення, зокрема, пп. 164.2.17 "г" п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168, п. 176.2 "а" ст. 176 розділу ІV Податкового кодексу в результаті чого податковим агентом Корсунською дистанцією колії не утримано та не сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб в сумі 1654 грн. 63 коп. з виплаченого за 2012 рік грошового відшкодування витрат платникам податку за проїзд.

На підставі зазначеного акту та викладених у ньому порушень, Корсунь-Шевченківської ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 09.04.2014 № 0001791700 яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку з доходів найманих працівників на 1654 грн. 64 коп. та застосовано фінансову санкцію у розмірі 923 грн. 66 коп.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виборчих завдань та функцій.

Згідно п. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу ІV Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 164.2.17 п. 164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді:

а) вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах;

б) вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств.

Додатково до винятків, передбачених підпунктом "а" цього підпункту, не вважаються додатковим благом платника податку доходи, одержані у формі та розмірах, що підлягають включенню роботодавцем до собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг згідно із розділом III цього Кодексу, а також кошти, вартість послуг, проживання, проїзду, харчування, спортивного одягу, аксесуарів, взуття та інвентарю, колясок для інвалідів, у тому числі які призначені для участі інвалідів в фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах, лікарських та медико-відновлюваних засобів та інших доходів, наданих (виплачених) платнику податку - учаснику спортивних (крім професійного спорту), фізкультурно-оздоровчих заходів, заходів з фізкультурно-оздоровчої діяльності та фізкультурно-спортивної реабілітації, що фінансуються з бюджету та/або бюджетними організаціями, іншими неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату надання таких коштів.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про залізничний транспорт" трудові відносини працівників залізничного транспорту загального користування регулюються на підставі Кодексу законів про працю України, положення "Про дисципліну працівників залізничного транспорту України", іншими актами законодавства України про працю.

Особливості умов праці, соціально-побутового і житлового забезпечення, режиму робочого часу та часу відпочинку окремих категорій працівників залізничного транспорту загального користування, робота яких безпосередньо пов'язана з рухом поїздів, встановлюється Укрзалізницею згідно з чинним законодавством за погодженням з галузевими профспілками (накази, розпорядження).

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Укрзалізниці від 13.12.2011 № 648-Ц, та наказом ДП "Одеська залізниця" від 26.12.2011 № 814/Н, з метою встановлення єдиної нормативної бази під час службових поїздок працівниками залізничного транспорту, забезпечення єдиних методологічних засад обліку витрат на відрядження та перехід на оплату проїзду працівників залізничного транспорту в службових цілях грошовими коштами з 01.01.2012 відмінено видачу та оформлення проїзду у внутрішньому та міжнародному сполученні за службовими транспортними вимогами форм 1,2,3,6-А, у тому числі платними, службовими посвідченнями "відкритий лист", маршрутними листами, за винятком службових квитків ОСЗ, транспортних вимог та приміських квитків для проїзду за особливими потребами до галузевої угоди та колективних договорів, у тому числі осіб, нагороджених знаком "Почесний залізничник".

Згідно п. 2 наказу Корсунської дистанції колії від 30.12.2011 № 381, оплата проїзду працівникам Корсунської дистанції колії за службовими потребами проводиться на підставі Порядку оплати проїзду працівників залізничного за службовими потребами у внутрішньому та міжнародному сполученні, затвердженого наказом начальника Одеської залізниці від 26.12.2011 № 814/Н.

Відповідно до п. 4.6 колективного договору, зареєстрованого під №21 в управлінні праці та соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації від 21.04.2011, прийнятого конференцією трудового колективу Корсунської дистанції колії 16 лютого 2011 року відшкодування витрат працівникам, постійна робота яких має роз'їзний характер, а також при службових поїздках в межах ділянки обслуговування проводиться у відповідності з додатком № 8 до колективної угоди Корсунської дистанції колії на 2011-2015рр. Службові поїздки працівників, постійна робота яких має роз'їзний характер, вважаються відрядженнями, при цьому зберігається діючий порядок виплат за роз'їзний характер робіт.

Працівник залізниці перебуваючи в службовій поїздці, виконує свої прямі трудові обов'язки, відповідно відшкодування витрат за проїзд працівникам до місця виконання робіт (службового завдання) і в зворотному напрямку не може вважатися додатковим благом, і на таке відшкодування не нараховується податок на доходи фізичних осіб, оскільки це не є дохід працівника, а його власні кошти, отримані як заробітна плата, з якої вже вирахувано податок на дохід.

Відповідно до п.п. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу України, при визначенні об'єкта оподаткування враховуються такі витрати подвійного призначення : Витрати на відрядження фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із таким платником податку або є членами керівних органів платника податку, в межах фактичних витрат особи, яка відряджена, на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку із здійсненням таких витрат.

Таким чином, підтвердженням фактичного знаходження працівників у таких відрядженнях є відомості обліку роз'їзних за формою ФРУ-12, яка передбачена положенням про порядок і умови відшкодування витрат працівникам залізничного транспорту, робота яких постійно проходить в дорозі або має роз'їзний характер, а також при службових поїздках в межах обслуговуваних дільниць, в тому числі при роз'їздах за межі України затвердженого наказом.

Разом з тим, витрати на поїздки в службових цілях не є додатковим благом і не входить в фонд заробітної плати, а тому податок на доходи фізичних осіб на такі виплати не нараховується.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Корсунь-Шевченківської ОДПІ необхідно залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Межевич М.В.

Горбань Н.І.

.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Межевич М.В.

Горбань Н.І.