Справа № 685/947/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Самойлович А.П.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
10 листопада 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації на постанову Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 17 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ,
У липні 2014 року управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації Хмельницької області звернулось в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Постановою Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 17.09.2014 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації Хмельницької області 1612,92 грн. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Відмовлено в задоволенні решти позовних вимог.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що постанова суду винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
В судове засідання учасники процесу не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися своєчасно та належним чином.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про його дату, час і місце, а також враховуючи те, що їх явка в судове засідання не визнавалась обов'язковою, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, за наявними у справі матеріалами, при цьому, згідно ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до поданих документів була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.
При перевірці достовірності та повноти поданої інформації про доходи та майновий стан з'ясовано, що заявниця працювала в ТОВ «Святець», але про цей факт в декларації не зазначила, що призвело до надмірної виплати допомоги. Зокрема, в 2013 р. відповідачка взагалі не мала права на таку допомогу, а у 2014 р. - лише на 1406,56 грн./міс. замість виплачуваних їй 2101,01 грн.
11.06.2014 року управлінням соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації Хмельницької області направлено повідомлення ОСОБА_2 про відшкодування коштів по переплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5757,22 грн. (за 2013 рік - 3673,87 грн. і за 2014 рік - 2083,35 грн.) та запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти, але кошти добровільно ОСОБА_2 не повернула.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позову в межах строку звернення до суду, тобто за шестимісячний період, який передує 22 липня 2014 р., а саме з 22 січня 2014 р. по 31 березня 2014 р. (224,02 грн. (надмірно виплачена допомога за 10 днів січня 2014 р. + 694,45 грн. (за лютий 2014 р.) + 694,45 грн. (за березень 2014 р.). за період з 01.11.2010 року по 01.04.2011 року.
Колегія суддів апеляційного суду повністю погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
У відповідності до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Згідно ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заява та документи про надання державної соціальної допомоги подаються уповноваженим представником сім'ї до органу праці та соціального захисту населення за місцем його проживання.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Частиною 4 ст.7 даного Закону визначено, що якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплати призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів №250 від 24.02.2003 року.
Вказаним порядком встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Пунктом 12 цього Порядку передбачено, що виплата соціальної допомоги припиняється у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру.
Крім цього, п.28 вказаного Порядку передбачено, що органи праці і соціального захисту населення вживають заходів для повернення чи стягнення надміру виплачених коштів у разі встановлення, що сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Наведеними вище правовими нормами встановлено, що обов'язковою умовою для повернення чи примусового стягнення отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є наявність встановленого факту умисних дій особи (сім'ї) щодо подання недостовірних даних, в тому числі про доходи і майновий стан, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на таку допомогу і на визначення її розміру.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем призначена допомога ОСОБА_2 починаючи з 1 жовтня 2013 року, як місяця звернення, відповідно до ч.6 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Відповідно до довідки ТОВ «Святець» відповідач працювала в даному господарстві впродовж липня 2013 року - березня 2014 року, за що отримувала заробітну плату, однак відомостей про це у поданій позивачу декларації про доходи і майновий стан осіб, ОСОБА_2 не зазначила, а тому виплата призначеної допомоги правомірно припинена, починаючи з жовтня 2013 року, місяця, в якому виявлено порушення, оскільки відповідач працювала ще до призначення допомоги.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що днем виникнення підстав, що дають позивачу, як суб'єкту владних повноважень, право на пред'явлення до відповідача вимоги повернення надміру сплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є дата подання відповідачкою заяви про надання такої допомоги, а не днем отримання ОСОБА_2 повідомлення про необхідність повернення виплаченої допомоги.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення надмірно виплаченої допомоги підлягають задоволенню в межах строку звернення до суду, тобто за шестимісячний період.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 17 вересня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий /підпис/ Біла Л.М.
Судді /підпис/ Гонтарук В. М.
/підпис/ Матохнюк Д.Б.
З оригіналом згідно:
секретар