23 жовтня 2014 року м. Київ К/800/48337/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Борисенко І.В.,
Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 грудня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту,
про визнання дій протиправними, -
У листопаді 2012 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Департаменту щодо повернення проектної документації про передачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки, площею 0,05 га, на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Зазначила, що Департаментом були порушені вимоги Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради № 147/1867 від 15.07.2004 року (далі - Порядок № 147/1867).
28 грудня 2012 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2013 року, позов задоволено.
Дії Департаменту щодо повернення проектної документації про передачу безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,05 га, на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд визнані протиправними.
Департамент звернувся з касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 7.09.2008 року ОСОБА_2 звернулась до Київського міського голови із заявою щодо передачі їй безоплатно у приватну власність земельної ділянки, площею 0,08 га, на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
За результатами розгляду зазначеної заяви ОСОБА_2 був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
17 грудня 2010 року проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки (в якому уточнена площа земельної ділянки 0,05 га) був переданий до Департаменту (справа А-17292) для підготовки проекту рішення Київської міської ради щодо передачі ОСОБА_2 безоплатно у приватну власність даної земельної ділянки.
6 вересня 2012 року представником ОСОБА_2 був направлений до Департаменту запит щодо повідомлення чи знаходиться у нього документація із землеустрою про передачу ОСОБА_2 безоплатно у приватну власність даної земельної ділянки.
13 вересня 2012 року Департамент повідомив ОСОБА_2, що справа (А-17292) знаходиться на доопрацюванні у розробника документації з землеустрою.
Відповідно до ст. 40 Земельного кодексу України (чинної на час виникнення спірних правовідносин) громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику протягом трьох тижнів з дня одержання проекту. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до пункту 1.1. Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради № 182/342 від 19.12.2002 року (далі - Положення), Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові.
Згідно з п.,п. 3.11, 3.12 Положення Департамент відповідно до покладених на нього завдань: погоджує документацію із землеустрою; готує та подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність; викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста; звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; встановлення та зміни межі районів у місті, в порядку, встановленому законодавством України; встановлення сервітуту (права на обмежене користування).
Відповідно до п.,п. 1, 2 ст. 10 Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради №457/1867 від 15.07.2004 року, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки разом із дозволом Київської міської ради на його розробку передається до Департаменту для організації його погодження постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, протягом трьох тижнів надає висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Згідно з п. 3 ст. 10 цього Порядку у разі, якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
Відповідно до ч.,ч. 1, 2 ст. 11 Положення після погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи Департамент або Комісія виступає суб'єктом подання проекту рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність). У разі надання постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, висновку про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департамент або Комісія виступає суб'єктом подання проекту рішення Київської міської ради про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність). Департамент подає підготовлений проект рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки разом з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровою справою) до Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Суди попередніх інстанцій обґрунтовано зазначили, що Департаментом погоджено проект відведення земельної ділянки ОСОБА_2 та підготовлено проект рішення Київської міської ради щодо передачі їй у приватну власність зазначеної земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, який з 17.07.2012 року разом з проектом відведення вказаної земельної ділянки (кадастрова справа А-17292) перебуває у розробника документації з землеустрою СПД Холявко.
Законодавством України не передбачено можливості повернення проекту землеустрою розробнику після його погодження постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, а тим більше після підготовки проекту рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки у приватну власність.
Висновки судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову є обґрунтованими.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст., ст. 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 грудня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Борисенко І.В.
Юрченко В.П.