Постанова від 28.10.2014 по справі 806/4504/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 року м. Житомир

справа № 806/4504/14

категорія 5.1.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Семенюка М.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області відносно його заяви у частині відмови здійснювати податковий облік, згідно Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків і інших обов'язкових платежів" за раніше встановленими формами обліку (8ДР) без застосування індивідуального ідентифікаційного номеру, виключити індивідуальний ідентифікаційний номер та всю інформацію про позивача з інформаційного фонду Державного реєстру та Державного реєстру, здійснювати її облік на паперових носіях за прізвищем ім'ям, по-батькові не вказуючи серію та номер її паспорта. Зобов'язати утриматися від вчинення протиправних дій службовим особам Коростенської ОДПІ відносно позивача щодо збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про нього, що є порушенням ст. 32 Конституції України та зобов'язати відповідача виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про індивідуальний ідентифікаційний податковий номер і загальні відомості про позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є віруючою людиною, у зв'язку з чим не бажає обліковуватись за будь-яким цифровим ідентифікатором (у тому числі за серією та номером паспорту), що є грубим порушенням його конституційного права. Зазначив, що має право використовувати своє ім'я у всіх сферах своєї діяльності.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду подав заяву з проханням справу розглядати без його участі.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог та надав письмові заперечення на позовну заяву, згідно яких, процедура відмови від ідентифікаційного номеру передбачена Податковим кодексом України і якщо особа через свої релігійні переконання бажає відмовитись від номеру то подає заяву відповідного зразка. Облік позивача ведеться в окремому реєстрі за серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Враховуючи, що в судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча повідомлялися про дату, час та місце судового розгляду належним чином, потреба заслуховувати свідків чи експертів відсутня, справа розглядається у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_2 на протязі 2010 року звертався до Коростенської ОДПІ з заявами, в яких просив вести його облік, як платника податків за раніше встановленою формою - на паперових носіях, без застосування індивідуального податкового номеру. Крім того, на протязі 2011 - 2014 років позивач звертався з письмовими заявами до податкового органу з вимогою про відмову від оформлення довідки Ф№В3, однак відповіді не отримав.

За результатами розгляду заяв відповідач повідомив позивача листами від 22.12.2009 року за № 18108/29 та від 21.09.2010 року за № 14642/09, що податковий орган не має правових підстав для задоволення його заяв (а.с.14-15). Листом за вих. № 20067/8/31 та листами від 18.06.2014 року №5417/11 та №5418/11 позивачу було роз'яснено про необхідність звернутися до податкового органу та надання заяви за формою 1П для здійснення реєстрації в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, згідно вимог чинного законодавства (а.с. 11-13).

Також, листом від 30.09.2014 року за №9236/11 позивачу було повідомлено, що з періоду 15.12.2008 року з інформаційного фонду Державного реєстру та державного реєстру Коростенської ОДПІ було виключено індивідуальний ідентифікаційний номер та всю інформацію про позивача, крім того роз'яснено, що підставою для ведення обліку фізичних осіб, які відмовились від реєстраційного номеру облікової картки платника податків є самостійно подана заява за формою 1П на підставі якої вносяться дані до окремого реєстру Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Відповідно до ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Порядок формування Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів до часу виникнення спірних правовідносин було врегульовано Законом України "Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" та Порядком внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів", затвердженим спільним наказом від 19.10.2004 № 602/1226 ДПА України та МВС України, було визначено, що для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Механізм реалізації цієї норми було визначено Порядком внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженим спільним наказом від 19.10.2004 №602/1226 ДПА України та МВС України.

Відповідно до п.п. 1.4 та 1.5 п. 1 цього Порядку було визначено, що особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, у разі відсутності (наявності) в неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм

За приписами п.п. 1.3 п.1 Порядку, громадяни України, які відмовились від прийняття ідентифікаційного номера, обліковуються як платники податків та інших обов'язкових платежів за серією та номером паспорта.

В той же час зазначена норма суперечить положенням Закону № 320/94-ВР, який має вищу юридичну силу, про необхідність видалення всієї інформації про таких осіб, зазначений Закон також не передбачає облік таких громадян за серією та номером паспорта.

Така позиція сприяє дотриманню конституційного принципу верховенства права, а також узгоджується із рішеннями Верховного Суду України, зокрема постановою від 28 березня 2013 року у справі №21-26а13 та постановою від 28 травня 2013 року №21-135а13.

За таких обставин, суд вважає, що позивачка має безумовне право на скасування ідентифікаційного номера та виключення пов'язаної з ним інформації із Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів з усіма відповідними наслідками, зокрема, збереження раніше встановленої форми обліку платників та інших обов'язкових платежів.

Судом встановлено, що у 2010 році ОСОБА_2 реалізував своє право на відмову від прийняття ідентифікаційного номеру, про що в його паспорті зроблено відповідну відмітку 26.12.2008 року (а.с.8-9).

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-У1, у зв'язку з чим Закон України "Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів" № 320/94-ВР від 22.12.1994 втратив чинність з 01 січня 2011 року.

Новий порядок обліку осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків визначено Податковим кодексом України та Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстр фізичних осіб - платників податків, який затверджено наказом ДПА України від 17.12.2010 № 954 (далі - Положення №954).

Відповідно до п.63.2 ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в податкових органах підлягають усі платники податків.

Пунктом 63.5 статті 63 ПК України встановлено, що всі фізичні особи - платники податків та інших обов'язкових платежів реєструються в податкових органах шляхом включення відомостей про них для Державного реєстру фізичних осіб - платників податку у порядку, визначеному цим Кодексом.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номер облікової картки платника податків і повідомили про це відповідний податковий орган, ведеться за прізвищем ім'ям, по-батькові і серією та номером діючого паспорту. У паспортах зазначених осіб податковим органом робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта (пункт 63.6 ст.63 ПК України).

Ці дані повинен зазначати як податковий орган в усіх свідоцтвах, довідках, патентах, в інших документах або повідомленнях, які надсилаються вказаним особам - платникам податків та інших обов'язкових платежів, так і навпаки - особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняті реєстраційного номера облікової картки платника податків - в податкових деклараціях, платіжних документа щодо податків та зборів, в інших фінансових документах.

Облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і повідомили про це відповідний податковий орган, згідно п.70.1 ст.70 ПК України, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім'ям, по-батькові і серією та номером паспорту.

Механізм реалізації статей 63 та 70 Податкового кодексу України, як зазначалось, визначено Положенням № 954, пунктом 2 розділу V якого передбачено, що відомості з Державного реєстру використовуються органами державної податкової служби виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства України та є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

При цьому, окремий реєстр Державного реєстру, до якого вноситься інформація про фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, є складовою частиною Державного реєстру.

Пунктом 10 розділу VIII Положення № 954 визначено, що у разі, якщо фізична особа подавала Облікову картку і відомості про неї включено до Державного реєстру, але яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, вона зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби Повідомлення за формою № 1П (додаток 7), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.

Таким чином, з прийняттям Податкового кодексу України позивач вважає своє право на здійснення податкового обліку за раніше встановленими формами обліку, порушеним.

Відповідно до вимог ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із статтею 32 Основного Закону України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України; не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Зазначеним вимогам Конституції України кореспондують положення законодавства України, якими передбачено, що: збирання, зберігання, використання і поширення інформації про особисте життя фізичної особи без її згоди не допускаються, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (абзац другий частини першої статті 302 Цивільного кодексу України); поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 14 Закону України „Про захист персональних даних" від 1 червня 2010 року № 2297-VI .

Згідно з частинами першою, другою статті 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Цим конституційним положенням відповідають приписи Цивільного кодексу України, якими встановлено, що фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію (абзац перший частини першої статті 302).

Таке конституційне та законодавче регулювання права особи вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію узгоджується із Міжнародним пактом про громадянські і політичні права 1966 року, яким визначено, що кожна людина має право на вільне вираження свого погляду; це право включає свободу шукати, одержувати і поширювати будь-яку інформацію та ідеї, незалежно від державних кордонів, усно, письмово чи за допомогою друку або художніх форм вираження чи іншими способами на свій вибір (пункт 2 статті 19).

Особисті немайнові права на персональні дані, які має кожна фізична особа, є невід'ємними і непорушними (ч.1 ст.8 Закону України "Про захист персональних даних"). Пункт 5 ч.2 ст.8 Закону України "Про захист персональних даних" надає право суб'єкту персональних даних пред'являти вмотивовану вимогу із запереченням проти обробки своїх персональних даних органами державної влади, органами місцевого самоврядування при здійсненні їхніх повноважень, передбачених законом.

Таким чином, лише фізична особа, якої стосується конфіденційна інформація, відповідно до конституційного та законодавчого регулювання права особи на збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації має право вільно, на власний розсуд визначати порядок ознайомлення з нею інших осіб, держави та органів місцевого самоврядування, а також право на збереження її у таємниці.

Конституційне та законодавче регулювання права на невтручання в особисте та сімейне життя узгоджується із міжнародно-правовими актами.

Так, у статті 12 Загальної декларації прав людини 1948 року встановлено, що ніхто не може зазнавати безпідставного втручання у його особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність його житла, таємницю його кореспонденції або на його честь і репутацію. Кожна людина має право на захист законом від такого втручання або таких посягань.

У Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року визначено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції; органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб (стаття 8).

Отже, зафіксована у Податковому кодексі України альтернативна форма обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта для фізичних осіб, які через релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган податкової служби і мають відмітку у паспорті, є єдиною прийнятною альтернативою для гарантування конституційних прав віруючим громадянам.

Це дає право на поновлення права громадян на раніше встановлені форми податкового обліку, забезпечення права на відмову від автоматизованої обробки персональних даних та добровільності у використанні електронних засобів ідентифікації громадян.

Оскільки відповідач неправомірно відмовив позиву у задоволенні його вимог, і тим самим допустив втручання у її право на свободу віросповідання, що у даному випадку не є виправданим, її порушене право має бути захищено судом.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями ст.ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів в Житомирській області відносно заяви ОСОБА_2 у частині відмови здійснювати податковий облік згідно Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків і інших обов'язкових платежів" за раніше встановленими формами обліку (8ДР) без застосування індивідуального ідентифікаційного номеру, виключити індивідуальний ідентифікаційний номер та всю інформацію відносно неї з інформаційного фонду Державного реєстру та Державного реєстру, здійснювати її облік на паперових носіях за прізвищем, ім'ям, по батькові не вказуючи серію та номер її паспорта.

Зобов'язати утриматися від вчинення протиправних дій службовими особами Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів в Житомирській області відносно ОСОБА_2 щодо: збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації відносно неї.

Зобов'язати Коростенську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління Міндоходів в Житомирській області виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про індивідуальний ідентифікаційний податковий номер і загальні відомості про ОСОБА_2.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо не було подано апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Семенюк