ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
25 вересня 2014 року 11:15 № 758/1211/14-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представників позивача - Іщенка В.І., Корнієнко О.О.,
представника відповідача - Попчук Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві про скасування протоколів про правопорушення, припису та постанов про накладення штрафу, -
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві про скасування протоколів про правопорушення, припису та постанов про накладення штрафу, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем з грубим порушенням чинного законодавства, а відтак підлягають скасуванню.
У позовній заяві позивач просить суд скасувати протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2013 року щодо встановлення порушення, передбаченого абз. 4 п. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»; протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2013 року щодо встановлення порушення, передбаченого абз. 4 п.4 ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»; припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 27.12.2013 року; постанову про накладення на позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №12/14/7/26-39/1001/02/1 від 10.01.2014 року та постанову про накладення на позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №13/14/7/26-40/1001/02/1 від 10.01.2014 року.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність оскаржуваних рішень, оскільки дії позивача становлять суспільну загрозу життю та здоров'ю людей, підвищену небезпеку для довкілля, оскільки немає даних про те, чи має створена будівля належну міцність, стійкість та експлуатаційну надійність.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, суд дійшов висновків про наступне.
Головним державним інспектором Інспекційного відділу №1 Управління контролю будівництва об'єктів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві Євдокименком Андрієм Володимировичем відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, на підставі вимоги прокуратури Деснянського району міста Києва №5158вих.-13 від 04.12.2013 року (вх. №7/26-1012/57 від 10.12.2013 року) проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил товариством з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» (04108, м. Київ, пр-т Правди, 31, кв. 20).
Предметом перевірки була нежитлова будівля непродовольчого ринку «Лівадія» на вул. Шолом-Алейхема, 2Д у Деснянському районі м. Києва.
Перевіркою з виїздом на місце встановлено, що на земельній ділянці, що є розподільною смугою на вул. Шолом-Алейхема розташована одноповерхова нежитлова будівля непродовольчого ринку «Лівадія», яка належить ТОВ «Лівадія груп», про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав Комунального підприємства Київське міське технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна №32716065 від 28.12.2011 року. Зазначена нежитлова будівля побудована ТОВ «Лівадія груп» самовільно, без отримання дозвільної документації на виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Зазначені будівельні роботи розпочаті у 2010 році та закінчені у 2011 році, про що свідчить технічний звіт «Про стан нежитлової будівлі по вул. Шолом-Алейхема в Деснянському районі міста Києва», виготовлений будівельною лабораторією Комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація» акт від 30.12.2011 року №174/78.
Також встановлено, що зазначена будівля експлуатується товариством з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» під ринок непродовольчих товарів «Лівадія» без прийняття в експлуатацію у встановленому чинним законодавством порядку, чим порушено ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Одночасно встановлено, що зазначена нежитлова будівля непродовольчого ринку «Лівадія» побудована з порушенням державних норм, стандартів і правил, а саме: зазначена нежитлова будівля збудована в межах червоних ліній, що є порушенням вимог п.1.3 ДБН В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів»; зазначена нежитлова будівля збудована в охоронній зоні повітряної лінії Публічного акціонерного товариства «Київенерго», що є порушенням вимог п. 8 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 року №209; зазначена нежитлова будівля збудована на земельній ділянці, по якій проходить траса водопроводу Ш 1200 мм Публічного акціонерного товариства «Київводоканал», що є порушенням вимог п.15.5 наказу №190 від 27.06.2008 року Міністерства з питань житлово-комунального господарства України «Про затвердження Правил користування системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 07.10.2008 року за №936/15627.
Категорія складності зазначеної нежитлової будівлі непродовольчого ринку «Лівадія» ІІІ на підставі класу наслідків такого об'єкта будівництва відповідно до ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва ДБН А.2.2-3:2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництва ДБН В.1.2-14:2009 «Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ» та постанови 557 від 27.04.2011 р.».
За наслідками перевірки відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 27.12.2013 року, на підставі якого прийнято протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2013 року.
27.12.2013 року відповідачем прийнято припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким з метою усунення виявлених порушень з 27.12.2013 року заборонено експлуатацію нежитлової будівлі непродовольчого ринку «Лівадія» на вул. Шолом-Алейхема,2Д у Деснянському районі м. Києва до усунення допущених правопорушень.
За наслідками розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідачем прийнято постанову №13/14/7/26-39/1001/02/1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.01.2014 року, якою визнано товариство з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 4 п.6 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 109620 грн., а також постанову №12/14/7/26-40/1001/02/1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.01.2014 року, якою визнано товариство з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 4 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 109620 грн.
Позивач зазначає про грубе порушення відповідачем правил розгляду та прийняття протоколів, припису та постанов, що зумовило звернення останнього до суду з даним адміністративним позовом.
При вирішенні спору по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. N 553 (далі - Порядок №553).
Відповідно до п. 2 Порядку №553 Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:
1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;
3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Згідно п. 5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, позапланова перевірка позивача проведена відповідачем на підставі звернення прокуратури Деснянського району м. Києва від 04.12.2013 року №5158вих-13 щодо перевірки доводів, викладених в листі заступника голови Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо можливих порушень законодавства при використанні ТОВ «Лівадія груп» земельної ділянки на перетині вулиць Братиславської та Шолом-Алейхема у місті Києві, будівництва на ній і експлуатації об'єктів нерухомості.
23.12.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві видано направлення для проведення позапланової перевірки строком дії з 23.12.2013 року по 27.12.2013 року.
Наведене свідчить про наявність законних та обґрунтованих підстав у відповідача для проведення позапланової перевірки позивача.
Як уже зазначалось, перевіркою виявлено, що нежитлова будівля побудована ТОВ «Лівадія груп» самовільно, без отримання дозвільної документації на виконання будівельних робіт; зазначена будівля експлуатується товариством з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» під ринок непродовольчих товарів «Лівадія» без прийняття в експлуатацію у встановленому чинним законодавством порядку; зазначена нежитлова будівля непродовольчого ринку «Лівадія» побудована з порушенням державних норм, стандартів і правил.
Процедуру виконання будівельних робіт визначає Порядок виконання будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.0.2011 року №466 (далі - Порядок №466).
Відповідно до п. 1 Порядку №466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Право на виконання будівельних робіт визначає стаття 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Так, замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;
2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;
3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Як встановлено відповідачем під час проведення перевірки, у позивача відсутнє право на виконання будівельних робіт. Протилежного позивач суду не довів.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів врегульоване статтею 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно ч. 8 даної статті експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Частиною 9 зазначеної статті визначено, що зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.
Підключення закінченого будівництвом об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
За наслідками проведеної перевірки позивача встановлено, що об'єкт перевірки побудовано ТОВ «Лівадія груп» самовільно, без отримання дозвільної документації на виконання будівельних робіт. Крім того, зазначена будівля експлуатується товариством з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» під ринок непродовольчих товарів «Лівадія» без прийняття в експлуатацію у встановленому чинним законодавством порядку. Наведене є порушенням вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності та є підставою для притягнення винних осіб до відповідальності.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про архітектурну діяльність» для створення об'єкта архітектури виконується комплекс робіт, який включає: підготовку містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки у випадках і порядку, передбачених законодавством; здійснення в необхідних випадках передпроектних робіт, а також заходів з охорони нововиявлених під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єктів містобудування, що відповідно до закону мають антропологічне, археологічне, естетичне, етнографічне, історичне, мистецьке, наукове чи художнє значення; пошук архітектурного рішення, розроблення, погодження у визначених законом випадках і затвердження проекту; виконання робочої документації для будівництва, а в разі виконання її або окремих її частин іншим виконавцем - здійснення авторського нагляду за таким виконанням; будівництво (нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт) та знесення об'єкта архітектури, архітектурно-будівельний контроль, технічний та авторський нагляди під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування; прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацію.
Оскільки об'єкт перевірки - нерухоме майно, що пов'язане фундаментом із землею та створене з відповідних будівельних матеріалів і конструкцій, поєднаних між собою в певній технологічній послідовності, визначеній державними будівельними стандартами, нормами і правилами, то дії позивача щодо експлуатації без прийняття в експлуатацію такої будівлі становлять суспільну небезпеку для довкілля, оскільки позивачем не надано до суду даних про те, чи має створена будівля належну міцність, стійкість та експлуатаційну надійність.
Згідно ст. 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення, зокрема, виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації: на об'єктах III категорії складності; експлуатація або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації: на об'єктах III категорії складності.
З урахуванням наведеного, зважаючи, що позивачем виконано будівельні роботи без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також експлуатується об'єкт будівництва, не прийнятий в експлуатацію, суд приходить до висновку про правомірність прийняття оскаржуваних рішень, а відтак відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності оскаржуваних рішень.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 69-72, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Лівадія груп» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 30.09.2014 року.
Суддя Є.В. Аблов