20.08.2014 р. Справа № 914/1987/14
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанії «ВЕЕМ - Будсервіс», м. Львів
до відповідача: Департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів
за участю третьої особи1: Львівської міської ради, м. Львів
та за участю третьої осооби2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Мальви-Маркет», м. Львів
про: зобов'язання внесення змін до Договору про будівництво № 0704/10 від 07.04.2010 р.
Суддя Кидисюк Р.А.
Секретар Кошовий О.С.
Представники сторін:
від позивача: Кожан А.В. (довіреність від 23.05.2014 р.)
від відповідача: не з'явився
від третьої особи1: не з'явився
від третьої особи2: Кепич Т.В. (довіреність №11/13 від 01.11.2013 р.)
Представнику позивача та третьої особи2 роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. У судовому засіданні 20.08.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанії «ВЕЕМ - Будсервіс» до відповідача Департаменту економічної політики Львівської міської ради за участю третьої особи1 Львівської міської ради та за участю третьої осооби2 Товариства з обмеженою відповідальністю «Мальви-Маркет» про зобов'язання внесення змін до Договору про будівництво № 0704/10 від 07.04.2010 р.
Ухвалою суду від 10.06.2014 року позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 24.06.2014 року. Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав, наведених у відповідних ухвалах суду.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до укладеного між ТзОВ «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» та ТзОВ «Мальви-Маркет» Договору № 0704/10 від 07.04.2010 р. про будівництво, забудовник, ТзОВ «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс», передав ТзОВ «Мальви-Маркет» функції замовника згідно переліку, визначеного п.2.2.2. цього договору, в тому числі і щодо сплати інвестиційного внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, що не суперечить вимогам статті 27-1 Закону України «Про планування і забудову територій», оскільки обов'язок по сплаті такого внеску покладається саме на замовника будівництва. Відтак, просить суд зобов'язати Департамент економічної політики Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1) внести зміни до укладеного Договору про сплату інвестиційного внеску № 158 від 28.11.2008 року шляхом зміни сторони у договорі - Інвестора (замовника, забудовника), а саме замінити Інвестора (замовника, забудовника) Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Мальви-Маркет».
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити повністю з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив. 08.07.2014 року представником відповідача через канцелярію суду подано відзив (вх.№29291/14 від 08.07.2014 р.), відповідно до якого проти задоволення позову заперечив у повному обсязі. Зазначив, що ТзОВ «Мальви-Маркет» не може бути стороною договору про пайову участь щодо об'єкту будівництва - багатоквартирного житлового будинку на вул. Сумській, 8-10 у м. Львові, оскільки такий договір суперечитиме ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім того, відсутність згоди департаменту економічної політики Львівської міської ради на внесення змін до договору про будівництво від 07.04.2010 року свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовної вимоги про заміну боржника в силу приписів ст. 520 ЦК України, відповідно до якої право на зміну боржника у зобов'язанні останній має лише за згодою кредитора.
Третя особа1 явки повноважного представника в судове засідання не забезпечила.
Представник третьої особи2 в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи2, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
У зв'язку із проектуванням та будівництвом багатоквартирного житлового будинку по вул. Сумській, 8-10 у місті Львові з вбудованими громадськими приміщеннями та автостоянками, відповідно до Ухвали Львівської міської ради від 03.04.2008 р. № 1697 «Про порядок залучення коштів інвесторів (замовників, забудовників) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова» (з відповідними змінами), між Департаментом економічної політики Львівської міської ради та ТзОВ «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» як Інвестором (замовником, забудовником) укладено Договір про сплату інвестиційного внеску № 158 від 28.11.2008 р. (зі змінами, погодженими в Додатковій угоді), за умовами п.п. 2.1. та 2.2. якого Інвестор (Замовник, Забудовник) зобов'язався здійснити будівництво об'єкта (реконструкцію, перепрофілювання) відповідно до погодженої проектно-кошторисної документації з дотриманням державних будівельних норм і правил та інших нормативних вимог; сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова в сумі 2 417 365,74 (два мільйони чотириста сімнадцять тисяч триста шістдесят п'ять гривень 74 коп.) грн.: 4 % до початку будівництва (реконструкції, перепрофілювання) до 29.12.2008 р., 96 % до 31.12.2010 р.
В статті 3 вказаного Договору сторони обумовили примітку, відповідно до якої у зв'язку з необхідністю розробки та погодження інвестором (замовником, забудовником) у встановленому порядку робочого проекту будівництва (реконструкції) з техніко-економічними показниками (у т.ч. площею об'єкта) розмір інвестиційного внеску буде відкоригований згідно з поданими під ставовими документами.
На виконання зазначеного Договору позивач здійснив часткову оплату інвестиційного внеску в сумі 96695,00 грн. платіжним дорученням № 22 від 16.12.2008 р.
07.04.2010 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» (Сторона-1) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мальви-Маркет» (Сторона-2) укладено Договір про будівництво №0704/10, яким визначаються відносини сторін щодо участі у проектуванні, будівництві Об'єкта на земельній ділянці території забудови (будівельному майданчику), фінансуванні будівництва Об'єкта, а також набуття права власності на завершений та прийнятий в експлуатацію Об'єкт будівництва.
Відповідно до п.2.2.2. вказаного Договору Сторона-1 передає Стороні-2 свої функції Сторони-1 в частині погодження проектної документації у встановленому порядку, отримання дозвільних документів на будівництво Об'єкта, прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом Об'єкта. Сторона-2 за власний рахунок зобов'язується вчинити дії, спрямовані на погодження проектної документації, переданої їй Стороною-1, отримання технічних умов щодо інженерного забезпечення Об'єкта будівництва; прийняти від Сторони-1 будівельний майданчик; здійснити будівництво Об'єкта відповідно до проектної документації та чинних нормативно-правових актів, державних будівельних норм, правил, стандартів тощо у галузі будівництва і експлуатації об'єктів житлового та нежитлового призначення; здійснювати постійне, безперебійне та повне фінансування будівництва Об'єкта та інших витрат, передбачених цим Договором, в т.ч. сплатити інвестиційний внесок на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста; вжити необхідних заходів, спрямованих на прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом Об'єкта.
20.06.2010 р. Інспекцією ДАБК у Львівській області зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку на вул. Сумській, 8-10 у м. Львові, згідно якої замовником як генеральним підрядником визначено ТзОВ «Мальви-Маркет», а 22.10.2013 р. затверджено Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації № ЛВ 143132941014.
На думку позивача, за своєю правовою природою укладений між ТзОВ «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» та ТзОВ «Мальви-Маркет» Договір № 0704/10 від 07.04.2010 р. про будівництво, є саме тим договором, за яким забудовник, ТзОВ «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс», передав ТзОВ «Мальви-Маркет» функції замовника згідно переліку, визначеного п.2.2.2. цього договору, в тому числі і щодо сплати інвестиційного внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
06.11.2013 р. ТзОВ «Мальви-Маркет» звернулося до Департаменту економічної політики Львівської міської ради із заявою № 35, в якій інформувало останнього про укладення між ТзОВ «Мальви-Маркет» та ТзОВ «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» договору про будівництво №0704/10 від 07.04.2010 р., відповідно до якого ТзОВ «Мальви-Маркет» здійснює оплату інвестиційного внеску, визначеного для «Компанії «ВЕЕМ-Будсервіс» згідно договору про сплату інвестиційного внеску № 158 від 28.11.2008 р., та просило провести відповідний перерахунок цього внеску.
З відповіді Департаменту економічної політики Львівської міської ради № 23-2901 від 25.11.2013 р. вбачається, що відповідно до ухвали міської ради від 03.04.2008 р. № 1697 «Про порядок залучення коштів інвесторів (замовників, забудовників) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова» (зі змінами) проведено перерахунок пайового внеску, що складає 1 694 771,05 грн. Відповідач також зазначив, що з метою укладення додаткової угоди до договору про сплату інвестиційного внеску позивачу слід звернутись в департамент економічної політики до дати здачі об'єкта в експлуатацію.
Як зазначив позивач у позовній заяві, від укладення такого додаткового договору Департамент економічної політики Львівської міської ради ухилився.
На повторне звернення ТзОВ «Компанія «ВЕЕМ-Будсервіс» (вих.№1203/14 від 12.03.2014 року) про укладення таких змін до Договору про сплату інвестиційного внеску № 158 від 28.11.2008 р., Департамент економічної політики листом від 25.03.2014 р. № 23-577 відмовився від внесення вказаних змін як таких, що суперечать ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідач зазначив, що факти, які наводить позивачу листі, були йому відомі ще на момент підписання договору №0704/10 від 07.04.2010 р., а тому, позивач мав усі можливості та необхідні для цього процесуальні права використати їх для досудового врегулювання спору.
Дослідивши представлені суду докази, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи 2, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Згідно з ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до статті 27-1 Закону України «Про планування і забудову територій» у редакції, чинній на момент укладення Договору, розмір пайової участі (внеску) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається не пізніше десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, з техніко-економічними показниками. Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт. Істотними умовами договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту є: розмір пайового внеску; терміни (графік) оплати пайового внеску; відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску (участі) замовника у створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
У відповідності до положень статті 1 вказаного Закону замовник - фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку і подала у встановленому законодавством порядку заяву (клопотання) щодо її забудови для здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті (ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»)
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;
6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування (ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» забудовником є особа, яка в установленому законодавством порядку отримала право на використання земельної ділянки для спорудження об'єктів будівництва та уклала угоду з управителем.
Таким чином, нормативно-правові акти України не передбачають можливості в судовому порядку внести зміни в інвестиційний договір, не вчинивши ряду юридично значимих дій, як от несплата інвестиційного внеску в розвиток соціальної інфраструктури міста.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір слід покласти на позивача.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
У відповідності до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 26.08.2014 р.
Суддя Кидисюк Р.А