Постанова від 05.10.2014 по справі 875/251/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/251/14

Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Пилипенко О.Є.,

Судді: Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі: Грабовській Т.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_2

представника позивача - ОСОБА_3,

представник відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1375 та зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1375 про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання Центральну виборчу комісію України зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було подано всі необхідні документи для реєстрації кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі, передбачені статтею 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», позаяк відповідач необґрунтовано відмовив у реєстрації позивачу, оскільки наявність помилок і неточностей у поданих документах не є правовою підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати відповідно до статті 60 вказаного Закону.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, місце та час проведення судового засідання повідомлений належним чином, заперечення на адміністративний позов подано не було.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 25 вересня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування разом з іншими документами щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Постановою Центральної виборчої комісії № 1375 від 30 вересня 2014 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.» позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94.

Вказана постанова Центральної виборчої комісії в частині відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України мотивована тим, що в порушення пункту 1 частини 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» заява ОСОБА_2, про самовисування датована іншим днем, ніж день її подання.

Так, у відповідності до ч. 2 ст. 55, ч. 3 ст. 56, ч. 1, 6 ст. 59, п. 2 ч. 1, ч.2 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», керуючись ст. 11 - 13, п. 17 ст. 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині другій статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:

- заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

- автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;

- декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;

- документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;

- 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

- ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.

Згідно ч. 4 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Згідно довідки від 25.09.2014 року ОСОБА_2 було подано до відповідача наступні документи:

- заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України;

- автобіографію кандидата в народні депутати на паперовому та в електронному вигляді;

- документ про внесення грошової застави;

- 4 фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 см;

- ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у депутати;

- передвиборну програму кандидата у народні депутати України на паперовому носії та в електронному вигляді.

Разом з тим, відповідачем у постанові «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.» в частині відмови у реєстрації позивача зазначено, що останнім порушено вимоги п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та заява про самовисування датована іншим днем, ніж день їх подання.

Колегія суддів звертає увагу на той факт, що відповідно до ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Виходячи з системного аналізу положень ч. 2 ст. 55, п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 60 вищевказаного Закону вбачається, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів; у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати.

Таким чином, підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати міг бути факт неподання заяви про самовисування, а не її оформлення із порушенням вимог п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Судова колегія зазначає, що певні неточності в документах, що надаються Центральній виборчій комісії для реєстрації згідно Закону України «Про вибори народних депутатів України», не слід вважати відсутністю самого документа для цілей цього Закону, що може мати наслідком позбавлення особи можливості приймати участь у виборах, адже така позиція суб'єкта владних повноважень не відповідає як буквальному прочитанню Закону, так і розумному співвідношенню пропорційності між застосованим заходом і метою, на яку такий захід спрямований.

Отже, з урахуванням того, що позивачем було подано до Центральної виборчої комісії перелік документів визначений ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», колегія суддів приходить до висновку про протиправність винесення Центральною виборчою комісією постанови «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.» від 30 вересня 2014 року №1375 в частині відмови ОСОБА_2 в реєстрації його як кандидата у народні депутати України та необхідність задоволення позовних вимог в цій частині.

Разом з тим, колегія суддів вважає необґрунтованою позовну вимогу ОСОБА_2 щодо необхідності зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_2 як кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, з огляду на те, що позивач не усунув недоліки в поданій ним заяві шляхом виправлення недоліків, зазначених Центральною виборчою комісією. Така поведінка останнього не може розцінюватись як добросовісне ставлення до своїх обов'язків, передбачених, зокрема Законом України «Про вибори народних депутатів України», щодо подання належно оформлених документів на реєстрацію.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача зареєструвати позивача кандидатом у народні депутати України на підставі неточних документів, чи таких, що містять помилки, які за імперативним приписам ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» підлягали виправленню.

З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 8, 76 Конституції України, ч. 2 ст. 55, ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», ст. ст. 2, 11, 53, 71, 86, 158 - 161, 172, 177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1375 та зобов'язати вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1375 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.» в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 94.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту закінчення строку на подання апеляційної скарги, а у разі подання апеляційної скарги - з моменту постановлення рішення за наслідками апеляційного провадження.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуюча суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.