18 вересня 2014 року м. Київ К/800/34508/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Лиски Т.О. (доповідач),
Бутенка В.І.,
Олендера І.Я.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області, третя особа - Локомотив депо на ст. Волноваха Державного підприємства "Донецька залізниця" про перерахунок пенсії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 30 квітня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року, -
У березні 2013 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області, третя особа - Локомотив депо на ст. Волноваха Державного підприємства "Донецька залізниця" про перерахунок пенсії.
Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 30 квітня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року, позов задоволено. Визнано незаконною відмову відповідача в перерахунку пенсії ОСОБА_3 по інвалідності у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та скасовано рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області № 3829/5 від 18 листопада 2012 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_3 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру заробітної плати, вказаної у довідці, виданої Локомотивним депо на ст. Волноваха ДП « Донецька залізниця» за № 506 від 04 жовтня 2012 року, з 01 листопада 2012 року як інваліду 2 групи виходячи із розміру всіх складових заробітної плати машиніста тепловозу Локомотивного депо на ст. Волноваха ДП « Донецька залізниця».
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у справі, Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області звернулося з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач належить до першої категорії осіб, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за 2 групою інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС.
Згідно копії наказу № 24 від 23 січня 2012 року «Про перерахунок заробітної плати та видачі довідки для перегляду пенсії», виданого начальником Локомотивного депо на ст. Волноваха, ОСОБА_3 був проведений перерахунок заробітної плати за період роботи на ЧАЕС в 1986 році. Перерахунок проведений у зв'язку із розсекречуванням ряду документів, що визначали порядок оплати праці особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до проведеного перерахунку Локомотивним депо на ст. Волноваха була видана довідка від 04 жовтня 2012 року за № 506 про заробіток позивача за час знаходження на Чорнобильській АЕС. Згідно цієї довідки заробіток позивача за період з 17 жовтня 1986 року по 26 листопада 1986 року складав 3150 руб. 52 коп.
08 листопада 2012 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надав вищевказану довідку.
Рішенням відповідача від 18 листопада 2012 року № 3829/5 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що при прийняті рішення щодо підвищення граничного розміру премії позивача до 60 % тарифної ставки на місяць у положення про преміювання повинні вноситися відповідні зміні, однак згідно висновків акту зустрічної перевірки від 15 листопада 2012 року № 166, положення про преміювання з відповідними змінами на підприємстві відсутнє, а тому підстави враховувати при розрахунку пенсії позивача довідку про заробітну плату № 506 від 04 жовтня 2012 року відсутні.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01 листопада 2012 року без урахування довідки від 04 жовтня 2012 року за № 506 є неправомірними.
Колегія суддів погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Статтею 3 Прикінцевих Положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» визначено: «Установити, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що набула чинності з 1 січня 2012 року, затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно вказаним Порядком пенсії, за бажанням осіб, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 15 жовтня 1986 року по 03 листопада 1986 року, що підтверджується наданими довідками та не оспорюється сторонами.
Згідно ч. 3 п.п. 4 Порядку, у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно доданого розрахунку заробітної плати позивачу за період праці як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС за період з 15 жовтня 1986 року по 03 листопада 1986 року, розрахунок здійснювався за 17 днів жовтня 1986 року.
Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Виходячи з наведеного колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів першої та апеляційної інстанцій, що надані позивачем документи та довідка Локомотивного депо на ст. Волноваха, яке направляло позивача у відрядження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС, є підставою для здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивачу
Відповідно до частини третьою статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки судові рішення постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Керуючись статтями 220,1 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області відхилити, а постанову Волноваського районного суду Донецької області від 30 квітня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: