23 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2-а-14/11
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ільніцька О.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
розглянувши в поряду письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Балтського районного суду Одеської області від 28 лютого 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії та стягнення заборгованості,
У жовтні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Одеській області про визнання незаконними дії, що полягають в порушені вимог ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо перерахунку раніше призначеної їй пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців; зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії та виплатити її згідно чинного законодавства, виходячи з посадового окладу за відповідною посадою начальника фінансово-економічного відділу - головного бухгалтера, а також зобов'язати відповідача провести перерахунок суми пенсії та виплатити заборгованість, яка виникла внаслідок неправильного нарахування пенсії з 01 квітня 2007 року по час розгляду справи.
Ухвалою Балтського районного суду Одеської області від 19.12.2013 р. до участі у справі в якості третьої особи залучено - Одеський обласний військовий комісаріат.
Постановою Балтського районного суду Одеської області від 28 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Суд зобов'язав ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивача згідно чинного законодавства, виходячи з посадового окладу за відповідною посадою начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера Південного регіонального центру спеціального контролю Головного центру спеціального контролю Національного космічного агентства України та виплатити їй заборгованість з 21 квітня 2010 року.
Не погоджуючись з постановою суду, представником ГУ ПФУ в Одеській області подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходила військову службу в Збройних силах України і була відряджена разом з військовою частиною НОМЕР_1 до Національного космічного агентства України із збереженням всіх видів матеріального забезпечення, а також гарантій і пільг військовослужбовців. Службу проходила на посаді начальника фінансово-економічного відділу - головного бухгалтера Південного регіонального центру спеціального контролю Національного центру управління і випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України в званні "старшого прапорщика", що підтверджується копією послужного списку.
Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра Оборони України від 24.12.1998. № 20-ПМ позивач була звільнена з військової служби у відставку за п. 46 підпункт "б" (за віком). На час звільнення з військової служби позивач займала посаду начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера Південного регіонального центру спеціального контролю Головного центру спеціального контролю Національного космічного агентства України.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 p. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ (дію якої зупинено на 2007 рік пунктом 25 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 р. № 489-V) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, особливістю пенсійного забезпечення зазначених вище осіб є те, що базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, оскільки пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної) служби.
Зазначені підвищення посадових окладів, які, на думку позивача, дають законні підстави для перерахунку її пенсії військовослужбовця, були проведені на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 № 1193, від 07.02.2001 № 105, від 10.01.2002 № 18, від 19.05.2003 № 740, від 11.02.2004 № 166, від 25.08.2004 № 1097, від 15.01.2005, від 09.04.2005 № 267, від 09.04.2005 № 267, від 30.08.2002 № 1298, від 20.02.2006 № 2, від 20.02.2006 № 172, від 20.02.2006 № 172, від 04.04.2007 № 602, від 03.05.2007 № 682, від 04.04.2007 № 602, від 03.05.2007 №682, від 22.02.2008 №74, від 22.02.2008 №74.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням строку звернення до суду, позивач має право на перерахунок розміру пенсії з 21 квітня 2010 року, на підставі ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв'язку із підвищенням розміру посадового окладу за посадою, яку вона займала у Центрі НКАУ перед звільненням з військової служби.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
За змістом частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до частини 3 статті 43 вказаного Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 8 статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Крім того, за змістом постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. №104 "Про порядок і норми грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до підрозділів Національного космічного агентства України, мало виплачуватися з окладів за посадами, займаними такими особами в його підрозділах, а з січня 2003 року - з окладів за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.
Колегія суддів звертає увагу, що Постановами Кабінету Міністрів України, які зазначені підставою збільшення посадових окладів у довідці від 10.03.2009р. вих. №91, встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників.
Так, зокрема Постановою Кабінету Міністрів України "Про розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки" від 4 квітня 2007 року № 602 були внесені зміни до останнього речення абзацу другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30 серпня 2002 року № 1298.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про запровадження тарифних коефіцієнтів Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, передбачених за II етапом" від 3 травня 2007 року № 682 було передбачено запровадження тарифних коефіцієнтів Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298.
Зазначеними постановами Кабінету Міністрів України були урегульовані питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, які жодного відношення до зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не мають, а тому не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців з підстав та у порядку, визначеними статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а не у зв'язку зі змінами розмірів посадового окладу цивільних працівників.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 24 жовтня 2006 року (№21-93во06), 17 жовтня 2011 року (№21-226а11), 21 лютого 2012 року (№ 21-463а11), 25 вересня 2012 року (№21-241а12) та від 05 листопада 2012 року (№21-210а13).
А відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Отже, висновок суду першої інстанції про визнання за позивачем права на перерахунок пенсії з квітня 2010 року, відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII у зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу за посадою яку вона займала у Центрі НКАУ, та з якої вона була звільнена з військової служби, є помилковим.
Тому, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Постанову Балтського районного суду Одеської області від 28 лютого 2014 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії та стягнення заборгованості - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: