23 вересня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2734/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі судового засідання Симканич Ю.В.
за участю сторін:
сторони - не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області звернулося до суду з позовною заявою до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 1120,80 грн.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем рахується заборгованість в сумі 1120,80 грн. зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області, яка в добровільному порядку відповідачем не погашається відтак позивач просить стягнути вказану суму в судовому порядку.
Представник Управління пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області в судове засідання не з'явився, проте надав суду заяву, якою просив розгляд даної справи провести без участі позивача за наявними у справі матеріалами (а.с.19).
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, хоча судом вживалися заходи щодо повідомлення відповідача про час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.14-21).
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи. Таким чином справа розглядається за відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а відтак у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснюється.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Ужгородської міської ради Закарпатської області 19.02.1999 року, (а.с.5).
Згідно статті 4 пункту 2 Закону №400/97 - ВР від 26 червня 1997 року «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених п., 3 статті 1 на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлювались ставки збору в розмірі 33.2% від об'єкта оподаткування (чистого доходу).
Пунктом 3 частини 1 ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до п.1 ст.14 Закону №1058 від 09.07.2003 р. фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону, являються страхувальниками в солідарній системі державного пенсійного страхування тому, відповідно до ст.15 Закону 1058 від 09.07.2003 р. вони є платниками страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України та зобов'язані сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до поданого відповідачем до управління Пенсійного фонду України у м. Ужгороді до звіту про нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування що підлягає сплаті за 2010 р. становить 2296,80 грн. (а.с.6-7). Станом на день звернення позивача з позовом за відповідачем рахується 1120,80 грн. несплаченої заборгованості, що підтверджується витягом з картки особового рахунку (страхувальника) (а.с.8).
Відповідно до статті 106 частини 2 Закону України 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням фінансових санкцій та пені.
Відповідно до п. 12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Враховуючи встановлені обставини справи та вищезазначені положення чинного законодавства України, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд -
Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді заборгованість в сумі 1120,80 грн. ( одна тисяча сто двадцять грн..80 коп.) грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяМ.М. Луцович