Ухвала від 26.06.2014 по справі 811/3837/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2014 рокусправа № 811/3837/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Дадим Ю.М. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Фастовської М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2013 року у справі № 811/3837/13-а за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування вимоги. -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (далі - Відповідач), в якому просив визнати протиправною та скасувати Вимогу Відповідача про сплату боргу (недоїмки) № Ф 149/17 від 18.11.2013 року, якою Позивача зобов'язано сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана вимога Відповідача про сплату боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є протиправною, оскільки він звільнений від сплати єдиного внеску на підставі ч.4 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка встановлює пільги для всіх суб'єктів які є пенсіонерами за віком незалежно від того, на підставі якого закону вони отримали такий статус.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2013 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправною та скасовано вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф 149/17 від 18.11.2013 року винесену Відповідачем, якою Позивача зобов'язано сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 1150,21 грн.

Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, не погодившись з рішенням адміністративного суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2013 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 відмовити.

При цьому, заявник апеляційної скарги зазначає, що вимога про сплату боргу з єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є обґрунтованою та законною, оскільки винесена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та Конституцією України.

Сторони, які були належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду справи, в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа- підприємець 07.08.2008 року за №24450000000005666 та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі.

29 червня 2013 року позивачеві було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 Серії НОМЕР_2 (пенсія за віком довічно).

17.07.2013 року Позивач звернувся з заявою до УПФУ в м. Олександрії та Олександрійському районі, в якій повідомив про отримання ним пенсії за віком з 29.06.2013 року. Також, в зазначеній заяві, Позивач просив припинити нарахування єдиного внеску та повідомив про небажання брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Управління пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі в листі від 31.07.2013 року №6570/02-33 зазначило, що положення ч.4 ст.4 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» поширюються на осіб, яким призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому фізичні особи- суб'єкти підприємницької діяльності, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, та отримують пенсію призначену відповідно до інших законів України, сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальних підставах.

У зв'язку з несплатою внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Відповідачем було сформовано та направлено Позивачу вимогу № Ф 149/17 від 18.11.2013 року, якою Позивача було зобов'язано сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 1150.21 грн. за третій квартал 2013 року.

Проте, не погодившись з законністю винесення зазначеної вимоги, Позивач оскаржив її в судовому порядку.

Правомірність та обґрунтованість винесення вимоги № Ф 149/17 від 18.11.2013 року є предметом спору, переданого на вирішення суду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що ч.4 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не пов'язує звільнення від сплати єдиного внеску із досягненням особою певного віку, а передбачає звільнення від сплати єдиного внеску всіх пенсіонерів за віком. Крім того, в зазначеній нормі законодавцем не виключені особи, які є пенсіонерами та отримують пенсію за віком па пільгових умовах, що свідчить про відсутність обов'язку Позивача по сплаті єдиного внеску.

Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно ст. 1, ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. За цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на чорнобильській АЕС , які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - на 10 років.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначене поняття "пенсія" - як, щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9, ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

У відповідності з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( далі - Закон) платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади.

Згідно ч. 4 ст. 4 Закону особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що наведена ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" містить вичерпний перелік фізичних осіб, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску: підприємців, які є пенсіонерами за віком або інвалідами без урахування віку та отримують пенсію або соціальну допомогу.

При цьому, в зазначеній нормі законодавцем не виключені особи, які є пенсіонерами та отримують пенсію за віком на пільгових умовах.

За таких обставин, доводи відповідача про те, що позивач є звільненим від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування лише з часу, коли йому виповниться 60 років є необґрунтованими.

Отже, Позивач звільнений від сплати єдиного соціального внеску, оскільки з 29.07.2013 року він отримує пенсію за віком на пільгових умовах, що є підставою для звільнення від сплати таких внесків.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності скасування вимоги Відповідача № Ф 149/17 від 18.11.2013 року на суму 1150,21 грн.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що оскаржувана постанова Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2013 року є обґрунтованою і законною, а підстави для її скасування відсутні.

На підставі наведеного, керуючись, ч.3 ст.160, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2013 року у справі № 811/3837/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: С.А. Уханенко