"07" серпня 2014 р. м. Київ К/800/51849/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Гаманка О.І.
суддів Білуги С.В.
Загороднього А.Ф.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Донецької області про визнання дій неправомірними,-
У липні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області та Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області державної податкової служби щодо не включення у довідку про заробітну плату винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату, які позивач отримувала до виходу на пенсію; визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі щодо вилучення із складу середньомісячної заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця 20 відсотків винагороди за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату, з яких позивачем було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язання Ясинуватську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області державної податкової служби надати належні довідки до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області з включенням у довідку про заробітну плату винагороду за вислугу років в розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 02.08.2011 року з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі Ясинуватська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів Донецької області, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення по справі та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в частині позовних вимог в якій вони є відповідачем.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 02.08.2011року знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області, отримує пенсію за віком з 02.08.2011 року.
ОСОБА_2 звернулась до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби із заявою про видачу довідки про заробітну плату, яку отримувала до виходу на пенсію.
04.07.2013 року відповідачем були видана довідка № 6724/10/05-013-1 в якій зазначено, що посадовий оклад 1107грн., надбавка за ранг 100 грн., надбавка за вислугу років 20% - 1460.40грн., та довідка № 6727/10/05-013-1 в якій зазначено, що протягом 2009, 2010 років та 2011 року позивачу не сплачувались інші виплати, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату.
Згідно протоколу проведення постійно - діючої комісії по визначенню стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років працівникам Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.08.2008 року № 9 позивачеві встановлено стаж роботи для нарахування і виплати щомісячної винагороди за вислугу років станом на 01 вересня 2008 року у розмірі 40 %.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій вірно керувалися наступним.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбаченим цим законом при наявності загального трудового стажу для жінок 20 років, у тому числі стаж державної служби - не менше 10 років. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 80% посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно з частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 5 ст. 33 Закону передбачено, що надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Відповідно до частини 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації, які мають спеціальні звання» встановлено, що винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у розмірах: стаж роботи від 1 до 2 років -5 % від 2 до 5 років - 10%, від 5 до 10 років - 20%, від 10 до 15 років - 25%, від 15 до 20 років - 30%, від 20 до 25 років - 35%, від 25 і більше років 40%.
Згідно з пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Частиною 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, які вказані позивачем, та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.
Відповідно до вимог статті 371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (надалі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічно правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11.
Згідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги не спростовуються висновки, викладені в судових рішенннях, підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Касаційну скаргу Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області, Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Донецької області про визнання дій неправомірними - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.І. Гаманко
Судді С.В. Білуга
А.Ф.Загородній