"13" серпня 2014 р. м. Київ К/800/4554/13
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Олексієнка М.М.,
суддів: Весельської Т.Ф.,
Швеця В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Любешівської районної державної адміністрації на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 березня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Любешівської районної державної адміністрації (далі - РДА) про видачу недостовірних довідок та стягнення моральної шкоди, -
У березні 2010 року ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом, відповідно до якого просила:
визнати неправомірними дії РДА щодо внесення в довідки про перерахунок пенсії з 01.05.2007 року та 01.02.2008 року недостовірних відомостей;
зобов'язати відповідача видати їй уточнені довідки, до яких включити оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за інтенсивність роботи в розмірі 50%, надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 70%, премію, яка нараховувалася і виплачувалась начальникам відділів райдержадміністрації за травень 2007 року та лютий 2008 року;
стягнути 10000 грн. моральної шкоди
Посилалась на незаконність оскаржуваних дій, оскільки в довідки для перерахунку пенсії з 01.05.2007 року та з 01.02.2008 року безпідставно не включені надбавки за високі досягнення у праці, за інтенсивність, передбачені Указом Президента України від 11 грудня 2001 року №1207, постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1999 року № 2288, хоча зазначені надбавки їй виплачувалися під час виконання трудових обов'язків і враховані при нарахуванні пенсії.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 березня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії РДА, допущені при видачі довідок про перерахунок пенсії з 01.05.2007 року та з 01.02.2008 року. Зобов'язано видати ОСОБА_2 довідки для здійснення перерахунку пенсії за період з 01.05.2007 року та з 01.02.2008 року до яких включити оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, 50 відсотків надбавки за інтенсивність праці, 70 відсотків надбавки за високі досягнення у праці та премію, вирахувану в середньому розмірі премію, нараховану за травень 2007 року та лютий 2008 року начальникам відділів РДА.. У решті в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі представник відповідача, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просить попередні рішення скасувати і ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. Зазначає, що у травні 2007 року та лютому 2008 року надбавки, які просить вказати позивачка, не нараховувалися і не виплачувались державним службовцям РДА, тому вони не були вказані і в довідках наданих позивачці. Премія у зазначений період теж не нараховувалася.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Як установлено судами попередніх інстанцій, з 12 травня 2005 року на підставі Закону України «Про державну службу» ОСОБА_2 призначено пенсію як державному службовцю.
У грудні 2008 року позивачка звернулася до РДА з вимогою про включення до довідок для перерахунку пенсії виплати, які вона отримувала під час роботи, зокрема, 50 відсотків надбавки за інтенсивність, 70 відсотків за високі досягнення у праці та середній розмір премії нарахованої і виплаченої начальникам відділів РДА за травень 2007 року, лютий 2008 року. Листом від 08.12.2008 року повідомлено заявницю про безпідставність її вимог.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з обґрунтованості позовних вимог про недостовірність відомостей зазначених у довідці, оскільки доплати за інтенсивність та надбавка за високі досягнення у праці проводилися на час роботи позивачки, тому такі відомості повинні бути включені до довідок для перерахунку пенсії.
З таким висновком колегія суддів касаційної інстанції погодитися не може, так як він не відповідає вимогам чинного законодавства.
Виходячи з положень, передбачених частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до пункту 4 цієї постанови у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку (абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.03.2006 р. N 332):
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії (абзац другий підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.03.2006 р. N 332);
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію (абзац четвертий підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2003 р. N 1997,в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2005 р. N 646, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. N 269).
Саме із зазначеного нормативного акту виходила РДА при оформленні довідок позивачці для перерахунку пенсії. Зокрема, в довідках вказувалася заробітна плата, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію позивачці, на момент виникнення права на перерахунок. Зокрема, станом на момент видачі довідок з 01.05.2007 року, та 01.02.2008 року середній розмір надбавки за високі досягнення у праці по посадах начальників відділів РДА становив 30 відсотків, тому такий розмір включено до довідок про перерахунок пенсії. Надбавки, які просила включити позивака, не отримувалися працюючими державними службовцями за вказаний період, а отже вони не могли бути включені до довідок.
Крім того, пункт 2 Указу Президента України від 11 грудня 2001 року №1207/2001 «Про деякі заходи щодо зміцнення юридичних послуг державних органів», яким визначався порядок і підстави доплати працівникам юридичних служб, втратив чинність на підставі Указу Президента України від 30.03.2006 р. N 272/2006.
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Премії включаються у заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Тобто премія, яка нарахована і виплачена у певному місяці за результатами роботи у попередньому місяці, включається у заробіток для обчислення пенсії у тому місяці, в якому вона була нарахована і виплачена. Зазначений висновок ґрунтується на положенні, викладеному у пункті 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 110.
З урахуванням зазначених норм права і обставин справи, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди першої та апеляційної інстанції дійшли помилкового висновку про задоволення позову, оскільки дії РДА щодо неврахування до заробітної плати доплати за інтенсивність та надбавки за високі досягнення у праці, є правомірними., так як такі надбавки не нараховувалися і не виплачувалися державним службовцям за посадою, яку обіймала позивачка.
Приймаючи до уваги, що обставини у справі встановлені повно і правильно, але суди попередніх інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення в частині визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії направлені на видачу уточнених довідок, до яких включити оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за інтенсивність роботи в розмірі 50%, надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 70%, премію, яка нараховувалася і виплачувалась начальникам відділів райдержадміністрації за травень 2007 року та лютий 2008 року, тому відповідно до статті 229 КАС України судові рішення попередніх інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
В частині вимог про відшкодування моральної шкоди судові рішення не оскаржуються.
На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Любешівської районної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 березня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року скасувати в частині визнання протиправними дії Любешівської районної державної адміністрації щодо видачі довідок про перерахунок пенсії з 01.05.2007 року та з 01.02.2008 року, зобов'язання відповідача видати ОСОБА_2 довідки для здійснення перерахунку пенсії за період з 01.05.2007 року та з 01.02.2008 року, до яких включити надбавку за інтенсивність в розмірі 50%, надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 70%, премію нараховану за травень 2007 року та лютий 2008 року і ухвалити в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В решті судові рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: