Постанова від 23.07.2014 по справі 806/2794/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2014 р. м.Житомир справа № 806/2794/14

категорія 7.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання - Шкорботун Ю.О.,

за участю: прокурора Чумаченка А.А.,

представник відповідача у судове засідання не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Коростенського міжрайонного прокурора в інтересах держави до Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

17 червня 2014 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Коростенський міжрайонний прокурор в інтересах держави із позовом до Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області (далі - Сушківська сільська рада) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

У позовній заяві Коростенський міжрайонний прокурор вказав, що Коростенською міжрайонною прокуратурою спільно із Коростенським міжрайонним управлінням Головного управління Держсанепідемслужби у Житомирській області проведено перевірку додержання Сушківською сільською радою вимог законодавства про відходи та встановлено, що відповідачем порушуються вимоги вказаного законодавства, а саме: встановлено, що на території сільської ради знаходиться 2 санкціонованих сміттєзвалища. Використовується одне сміттєзвалище площею 0,6 га. Експлуатація звалища проводиться з порушенням вимог законодавства: під'їзні шляхи не упорядковані, обмежений доступ, утрамбування, ущільнення, розрівнювання та підсипка господарського сміття не проводиться. Паспорт місця видалення відходів розроблений в 2003 році, оновлення даних паспорту проведено в 2011 році, паспорт розроблено на 1 сміттєзвалище. На день перевірки проводяться роботи щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, схема санітарного очищення населених пунктів відсутня. Розпізнавальні знаки щодо місця розташування санкціонованих сміттєзвалищ відсутні, обвалування або огородження не проведено. Такою бездіяльністю Сушківська сільська рада порушує інтереси держави та місцевої громади. Просить визнати протиправною бездіяльність Сушківської сільської ради щодо невжиття заходів щодо розроблення схеми санітарного очищення населених пунктів, виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під сміттєзвалищами, отримання дозволу на відходи, оновлення паспорту на місця видалення відходів згідно вимог чинного законодавства. Зобов'язати Сушківську сільську раду Коростенського району Житомирської області замовити, розробити та затвердити документацію із землеустрою на земельні ділянки під сміттєзвалищами, отримати правовстановлюючі документи на земельні ділянки під сміттєзвалищами, розробити та затвердити схеми санітарного очищення населених пунктів сільської ради, отримати дозвіл на розміщення відходів та ліміти утворення відходів на сміттєзвалищах сільської ради, оновити паспорт місця видалення відходів.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20 червня 2014 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив адміністративний позов задовольнити з підстав, що викладені у позові.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду лист про розгляд справи без його участі, у листі вказав, що позовні вимоги визнає повністю, зазначає, що у даний час проводяться дії щодо усунення виявлених перевіркою порушень. (а.с.27).

Справа розглядається судом за наявними у ній доказами на підставі положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, заслухавши пояснення прокурора, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що на запит Коростенської міжрайонної прокуратури №06-33-1165 вих-14 від 1 квітня 2014 року про надання інформації (а.с.7), сільським головою Сушківської сільської ради надано відповідь від 10 квітня 2014 року за №02/20 №157 в якій повідомлено про те, що: на території сільської ради розташовані два сміттєзвалища для розміщення побутових відходів площею 0,4 га та площею 0,6 га. Дані земельні ділянки були відведені під полігони по захороненню твердих побутових відходів рішенням виконавчого комітету сільської ради №35 від 16 вересня 1999 року та акту вибору земельних ділянок площею 1,0 га для відводу в постійне користування Сушківській сільській раді під полігони по захороненню твердих побутових відходів за рахунок земель колективного сільського господарства "Нове життя" від 4 серпня 1999 року. Наявність регіональних програм поводження з відходами, джерела їх фінансування, кошти які виділялися на вказані цілі за 2013-2014 роки по сільській раді не було. Випадки залучення і об'єднання на договірних засадах коштів підприємств, установ, організацій, громадян, місцевого бюджету для фінансування будівництва нових, ремонт і реконструкцію місць зберігання непридатних хімічних засобів захисту рослин по сільській раді відсутні. Сільською радою дозволи на виготовлення документації із землеустрою під розміщення сміттєзвалищ не надавались, виготовлена документація не затверджувалась. Необхідності у будівництві нових місць розміщення відходів сільській раді не потрібна (а.с.8).

Згідно із постановою Коростенського міжрайонного прокурора від 24 квітня 2014 року б/н, у зв'язку з вивченням інформації про стан додержання посадовими особами Сушківської сільської ради нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами, постановлено провести перевірку в порядку прокурорського нагляду за додержанням та застосуванням законів у Сушківській сільській раді Коростенського району Житомирської області. (а.с.13-14).

25 квітня 2014 року Коростенською міжрайонною прокуратурою відібрано пояснення у голови Сушківської сільської ради ОСОБА_1, у ході яких з'ясовано, що діяльності у сфері поводження з відходами програми у сфері охорони навколишнього природного середовища, у тому числі щодо поводження з відходами не розроблялося. На даний час схема санітарного очищення населених пунктів не розроблена. На території сільської ради діє 2 сміттєзвалища для розміщення твердих побутових відходів площею 0,4 га та 0,6 га. Документація із землеустрою на земельні ділянки під сміттєзвалищами не розроблялась. Правовстановлюючі документи на земельні ділянки під сміттєзвалищами відсутні. Дозвіл на розміщення відходів на 2014 рік не отримувався. Фонд охорони навколишнього природного середовища при сільській раді не створювався, положення не розроблялось, у зв'язку із чим кошти, які надійшли від збору за забруднення навколишнього природного середовища, не витрачались. у подальшому сільською радою вживатимуться заходи для усунення порушень (а.с.16-17).

Коростенським міжрайонним управлінням Головного управління Держсанепідемслужби у Житомирській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про відходи на території Сушківської сільської ради. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 25 квітня 2014 року, у якому встановлені наступні порушення: на території сільської ради знаходиться 2 санкціонованих сміттєзвалища. використовується одне сміттєзвалище площею 0,6 га. Експлуатація звалища проводиться з порушенням вимог законодавства: під'їзні шляхи не упорядковані, обмежений доступ. Утрамбування, ущільнення, розрівнювання та підсипка господарського сміття не проводиться. Паспорт місця видалення відходів розроблений в 2003 році, оновлення даних паспорту проведено в 2011 році, паспорт розроблено на 1 сміттєзвалище. На день перевірки проводяться роботи щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, схема санітарного очищення населених пунктів відсутня. Розпізнавальні знаки щодо місця розташування санкціонованих сміттєзвалищ відсутні, обвалування або огородження не проведено (а.с.18).

На підставі протоколу про порушення санітарних норм від 25 квітня 2014 року та акту перевірки від 25 квітня 2014 року Коростенським міжрайонним управлінням Головного управління Держсанепідемслужби у Житомирській області було прийнято постанову від 29 квітня 2014 року №41 про накладення штрафу на ОСОБА_1 у розмірі 102 грн 00 коп., у зв'язку із визнанням її винною у порушенні статті 22 та 46 Закону України від 24 лютого 1994 року №4004-XII "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", пункту 2.1., пункту 6.10, пункту 3.18 Наказу №4 від 10 січня 2006 року "Про затвердження правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів", статті 21 Закону України від 5 березня 1998 року №187/98-ВР "Про відходи", статті 42 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.20).

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 20 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-XII "Про прокуратуру" (далі - Закон України "Про прокуратуру") при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Згідно з пунктом 3 частини 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Відповідно до частини 3 статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Абзацом 2 частини 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Таким чином прокурор уповноважений звертатися до суду із позовом про визнання протиправною бездіяльності органу місцевого самоврядування та зобов'язання його вчинити певні дії.

Преамбулою Закону України від 5 березня 1998 року №187/98-ВР "Про відходи" (далі - Закон України "Про відходи") встановлено, що цей Закон визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України.

Статтею 5 Закону України "Про відходи" передбачено, що основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров'я людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних та енергетичних ресурсів, науково обґрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства щодо утворення та використання відходів з метою забезпечення його сталого розвитку. До основних напрямів державної політики щодо реалізації зазначених принципів належить: а) забезпечення повного збирання і своєчасного знешкодження та видалення відходів, а також дотримання правил екологічної безпеки при поводженні з ними; б) зведення до мінімуму утворення відходів та зменшення їх небезпечності; в) забезпечення комплексного використання матеріально-сировинних ресурсів; г) сприяння максимально можливій утилізації відходів шляхом прямого повторного чи альтернативного використання ресурсно-цінних відходів; д) забезпечення безпечного видалення відходів, що не підлягають утилізації, шляхом розроблення відповідних технологій, екологічно безпечних методів та засобів поводження з відходами; е) організація контролю за місцями чи об'єктами розміщення відходів для запобігання шкідливому впливу їх на навколишнє природне середовище та здоров'я людини; є) здійснення комплексу науково-технічних та маркетингових досліджень для виявлення і визначення ресурсної цінності відходів з метою їх ефективного використання; ж) сприяння створенню об'єктів поводження з відходами; з) забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих у сфері поводження з відходами; и) обов'язковий облік відходів на основі їх класифікації та паспортизації; і) створення умов для реалізації роздільного збирання побутових відходів шляхом запровадження соціально-економічних механізмів, спрямованих на заохочення утворювачів цих відходів до їх роздільного збирання; ї) сприяння залученню недержавних інвестицій та інших позабюджетних джерел фінансування у сферу поводження з відходами.

Згідно із частинами 1, 2, 4 статті 9 Закону України "Про відходи" суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава. Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи). Суб'єкти права власності володіють, користуються і розпоряджаються відходами в межах, визначених законом.

Таким чином законодавчо визначено, що у сфері поводження з відходами є пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров'я людини від негативного впливу відходів, а суб'єкти права власності володіють, користуються і розпоряджаються відходами в межах, визначених законом.

Статтею 21 Закону України "Про відходи" передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України; й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; к) надання дозволів на будівництво або реконструкцію об'єкта поводження з відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом; л) надання дозволів на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом; м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Таким чином Законом України "Про відходи" визначено компетенцію органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами.

Відповідно до частин 1, 2 статті 26 Закону України "Про відходи" державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 2 статті 33 Закону України "Про відходи" на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Відповідно до пункту 5 Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року №1216 на кожне місце видалення відходів складається спеціальний паспорт, у якому зазначається найменування і код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації. Спеціальний паспорт складається власником місця видалення відходів відповідно до Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року №1216 щорічно паспорти місць видалення відходів підлягають перегляду за результатами спостережень, контрольних замірів, додаткових робіт тощо і погоджуються обласними державними адміністраціями. У разі необхідності за рішенням місцевих державних адміністрацій може здійснюватись позачергове уточнення даних паспортів місць видалення відходів.

Сушківською сільською радою у 2003 році складено, затверджено та погоджено з відповідними установами паспорт місць видалення відходів відповідно до Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 14 січня 1999 року №12, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 лютого 1999 року за №60/3353 (а.с.9-12).

Однак вказаний паспорт не оновлювався з 2011 року.

Частиною 4 статті 33 Закону України "Про відходи" передбачено, зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Відповідно до пунктів 38, 54 частини 1 статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні") виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію; вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства.

Підпунктами 6, 15 пункту "а" частини 1 статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.

Підпунктами 7, 9 пункту "б" частини 2 статті 33 Закону України №280/97-ВР визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Статтею 55 Закону України від 25 червня 1991 року №1264-XII "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Сушківська сільська рада Коростенського району Житомирської області в порушення наведених норм законодавства належним чином не виконує свої повноваження у сфері поводження з відходами щодо розроблення схеми санітарного очищення населених пунктів, виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під сміттєзвалищами, отримання дозволу на розміщення відходів, оновлення паспорту місця видалення відходів, що порушує основні принципи державної політики у сфері поводження з відходами, загрожує захисту навколишнього природного середовища та здоров'ю людей від негативного впливу відходів, а тому суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Сушківської сільської ради Коростенського району Житомирської області щодо невжиття заходів щодо розроблення схеми санітарного очищення населених пунктів, виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під сміттєзвалищами, отримання дозволу на відходи, оновлення паспорту на місця видалення відходів згідно вимог чинного законодавства.

Зобов'язати Сушківську сільську раду Коростенського району Житомирської області розглянути питання та прийняти рішення згідно чинного законодавства щодо замовлення, розробки та затвердження документації із землеустрою на земельні ділянки під сміттєзвалищами, отримання правовстановлюючих документів на земельні ділянки під сміттєзвалищами, розробки та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів сільської ради, отримання дозволу на розміщення відходів та ліміти утворення відходів на сміттєзвалищах сільської ради, оновлення паспорту місця видалення відходів.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 28 липня 2014 р.