Постанова від 13.08.2014 по справі 820/5494/14

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 серпня 2014 р. №820/5494/14

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді -Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання Ільницької І.Л.

представників : позивача - Бондаренко В.Ю., відповідача - Поліщука О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист" про стягнення штрафу ,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку , з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист", в якому просить суд, стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист" штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що за вчинене повторно відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів винесено постанову про накладення санкції в розмірі №926-ЦА-УП-Т грн. Враховуючи, що відповідач добровільно не сплатив суму штрафних санкцій, позивач звернувся до суду про стягнення коштів у примусовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував,зазначивши, що штраф не було сплачено у зв'язку з введенням тимчасової адміністрації в банку обслуговуючому розрахунковий рахунок відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 статті 5 Закону України " Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні " від 30.10.1996, № 448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до положень статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.

Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити до підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.

Згідно п 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 1 статті 12 цього Закону встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Згідно положень розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 N 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 р. за N 1855/22167, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. Постанова за справою про правопорушення повинна містити вказівку про порядок та строк її оскарження. Постанова за справою про правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою. У справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів;2) про закриття справи. Постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати її винесення.

Матеріалами справи встановлено, що уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ТОВ "ФІНАНСИСТ" було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 178-ЦА-УП-Т від 17.04.2013 року у зв'язку з порушенням вимог абзацу 2 п.3 глави 2 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку-діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.06 за № 346, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.08.2006 р. за №938/12812, в частині невідновлення потрібної кількості сертифікованих фахівців протягом трьох місяців.

Згідно розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 178-ЦА-УП-Т від 17.04.2013 року ТОВ "ФІНАНСИСТ" запропоновано у термін до 01.07.2013 року усунути вищезазначене порушення законодавства та у термін до 02.07.2013 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії та департамент регулювання діяльності торговців цінними паперами та фондових бірж про виконання цього розпорядження.

01.10.2013 року постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ "ФІНАНСИСТ".

Вподальшому Комісією було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №811-ЦА-УП-Т від 11.10.2013 року, згідно якого ТОВ "ФІНАНСИСТ" не було виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 178-ЦА-УП-Т від 17.04.2013.

У зв'язку з несвоєчасним виконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 17.04.2013 року №178-ЦА-УП-Т уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №926-ЦА-УП-Т від 24.10.2013 року, якою застосовано у відношенні ТОВ "ФІНАНСИСТ" санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн., який слід перерахувати на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України .

Суд зазначає, що правомірність винесення даної постанови, встановлена при розгляді справи № 820/13447/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСИСТ" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2014р. в задоволенні позову ТОВ "ФІНАНСИСТ" відмовлено. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2014 року постанова Харківський окружний адміністративний суд від 23.01.2014 року залишена без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ч. 2, 3 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні")

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу (ч. 1 ст. 71 КАС України)

Відповідач доказів на спростування вимог позивача суду не надав, штраф за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000 грн. не сплатив, що не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист" підлягає стягненню на користь Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку штраф у сумі 17000 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист" про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансист" (м. Харків вул. Космічна 12-А, код 21187347) на користь Державного бюджету України (рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 14 серпня 2014 року.

Суддя Волошин Д.А.