14 серпня 2014 року м. ЛуцькСправа № 2а/0370/3407/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого,судді Смокович В.І.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача Губар Н.В.,
представника відповідача Кузьменко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковальсько-пресове підприємство" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ковальсько-пресове підприємство" (далі - позивач, ТзОВ "Ковальсько-пресове підприємство", підприємство) звернулося в суд з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601.
Ухвалою суду від 14 серпня 2014 року Ковельську об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби замінено на її правонаступника - Ковельську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - відповідач, Ковельська ОДПІ, інспекція).
В обґрунтування позовних вимог вказує, що у період з 10 по 16 липня 2012 року Ковельською ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка з питань правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2012 року, за результатом якої складений акт від 16 липня 2012 року №432/15-3/36523079.
Під час перевірки контролюючий орган дійшов висновку про порушення підприємством пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 та пункту 11 підрозділу ІІ перехідних положень Податкового кодексу в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2012 року на суму 68 881,00 грн.
Вказаний висновок був мотивований тим, що на підставі акту перевірки №354/15-3/3523079 від 21 червня 2012 року та податкових повідомлень-рішень №0001051601, №0001041601 від 04 липня 2014 року підприємству було зменшено від'ємне значення з податку на додану вартість за квітень 2012 року в сумі 68 881,00 грн внаслідок неправомірного формування податкового кредиту за податковими накладними від ТзОВ «Клесівські граніти», які не були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі вищенаведеного Ковельською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601 яким зменшено суму бюджетного відшкодування за травень 2014 року на 68 881,00 грн та нараховані штрафні санкції у розмірі 34 440,50 грн.
Позивач з такими висновками не погоджується та зазначає, що податкові повідомлення-рішення №0001051601, №0001041601 від 04 липня 2012 року перебувають в судовому оскарженні, а отже контролюючий орган не мав права їх використовувати при проведенні перевірки у липні 2012 року. Просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, та просила позов задовольнити.
Відповідач, суб'єкт владних повноважень, в письмових запереченнях від 01 листопада 2012 року №7383/10/10-015 (а.с.78-80) та його представник у судовому засіданні заперечили проти задоволення позову з тих підстав, що податковими повідомленнями-рішеннями №0001051601, №0001041601 від 04 липня 2012 року ТзОВ «Ковальсько-пресове підприємство» було зменшено суму від'ємного значення з ПДВ, а отже підприємство не мало права формувати бюджетне відшкодування. Просять суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що у період з 10 липня 2012 року по 16 липня 2012 року працівниками Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (правонаступником якої є відповідач у справі - Ковельська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області) проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариством з обмеженою відповідальністю «Ковальсько-пресове підприємство» бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень 2012 року, за результатом якої складений акт від 16 липня 2012 року №432/15-3/36523079 (а.с.10-40).
В резолютивній частині цього акту контролюючий орган дійшов висновку про порушення підприємством пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 та пункту 11 підрозділу ІІ Перехідних положень Податкового кодексу України в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2012 року на 68 881,00 грн (а.с.38).
Вказаний висновок мотивований тим, що у декларації за травень 2012 року ТзОВ «Ковальсько-пресове підприємство» заявило до бюджетного відшкодування 68 881,00 грн. Вказана сума була сформована на підставі від'ємного значення у розмірі 68 881,00 грн, яке відображене у декларації за квітень 2014 року та яке за результатом перевірки оформленої актом від 21 червня 2012 року №354/15-3/36523079 було знято товариству (а.с.17).
При цьому, як слідує з матеріалів справи, на підставі акту перевірки від 21 червня 2012 року №354/15-3/36523079 Ковельською ОДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення від 04 липня 2012 року №0001041601, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 68 881,00 грн.
Позивач не погодився з цим рішенням та оскаржив його в судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2012 року у справі № 2а/0370/3408/12, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2014 року, в задоволенні адміністративного позову товариства відмовлено повністю (а.с.116-121).
Таким чином, на підставі висновків акту перевірки від 16 липня 2012 року №432/15-3/36523079, Ковельською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за травень 2014 року на 68 881,00 грн та нараховані штрафні санкції у розмірі 34 440,50 грн (50%) (а.с.8).
Надаючи правову оцінку вищенаведеному податковому повідомленню-рішенню, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
У пункті 200.4 статті 200 цього Кодексу передбачено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
З аналізу вищенаведених норм податкового законодавства можливо дійти висновку, що платник податків має право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість лише у випадку, якщо за результатом попереднього звітного періоду він мав від'ємне значення з цього податку.
В розглядуваному випадку, податковим повідомленням-рішенням Ковельської ОДПІ від 04 липня 2012 року №0001041601, ТзОВ «Ковальсько-пресове підприємство» було зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 68 881,00 грн. Це рішення є узгодженим, оскільки 15 липня 2014 року набрало законної сили судове рішення за результатом його оскарження (а.с.116-121).
Оскільки позивачу було зменшено від'ємне значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 68 881,00 грн, тому він був позбавлений права заявляти цю саму суму до бюджетного відшкодування у травні 2012 року, а контролюючий орган податковим повідомленням-рішенням від 26 липня 2012 року №0001221601 правомірно зменшив бюджетне відшкодування та застосував штрафні санкції.
Стосовно доводів підприємства про неправомірне застосування штрафної санкції саме у розмірі 50 відсотків, а не 25 відсотків, суд зазначає наступне.
За правилами пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Оскільки на момент винесення податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601, позивачу вже зменшувалося від'ємне значення суми податку на додану вартість податковим повідомленням-рішення від 04 липня 2012 року №0001041601, яке залишено без змін за результатами судового оскарження, тому до підприємства було обґрунтовано застосовано штрафну санкцію саме у розмірі 50 відсотків, як за повторне порушення.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, суб'єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів правомірність податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601.
Як визначено частиною третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши податкове повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601, суд дійшов висновку, що воно у повному обсязі відповідає вимогам частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме винесене на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зокрема Податковим кодексом України.
Оскільки Товариству з обмеженою відповідальністю "Ковальсько-пресове підприємство" податковим повідомленням-рішенням від 04 липня 2012 року №0001041601, яке залишено без змін в результаті судового оскарження, було зменшено від'ємне значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 68 881,00 грн, тому воно було позбавлене права заявляти цю саму суму до бюджетного відшкодування у травні 2012 року, а Ковельська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області податковим повідомленням-рішенням від 26 липня 2012 року №0001221601 правомірно зменшила це бюджетне відшкодування та застосувала штрафні санкції. З наведених підстав у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковальсько-пресове підприємство" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року №0001221601 - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст постанови виготовлений 15 серпня 2014 року.