Ухвала від 29.07.2014 по справі 820/9850/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2014 р.Справа № 820/9850/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2014р. по справі № 820/9850/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Старк"

до Шевченківської районна державна адміністрація Харківської області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Старк", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, просив суд:

- визнати протиправними відмови Шевченківської РДА від 24.02.2014 року № 02-31/446, від 21.03.2014 року №02-31/653, від 23.04.2014 року №02-31/963, від 13.05.2014 року №02-31/1118 у прийнятті рішення про викуп земельних ділянок для суспільних потреб за пропозиціями ТОВ ВКФ «Старк» від 24.01.2014 року № 32, від 26.02.2014 року №83, від 26.03.2014 року №135 та від 23.04.2014 року № 168 відповідно;

- зобов'язати Шевченківську районну державну адміністрацію Харківської області вчинити певні дії, а саме - прийняти рішення про викуп земельних ділянок загальною площею 58,1273 га для суспільних потреб відповідно проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого розпорядженням Шевченківської РДА від 21.01.2014 року №7.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2014 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Старк" до Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними відмови Шевченківської РДА від 24.02.2014 року №02-31/446, від 21.03.2014 року №02-31/653, від 23.04.2014 року №02-31/963, від 13.05.2014 року №02-31/1118 у прийнятті рішення про викуп земельних ділянок для суспільних потреб за пропозиціями ТОВ ВКФ «Старк» від 24.01.2014 року №32, від 26.02.2014 року №83, від 26.03.2014 року №135 та від 23.04.2014 року № 168 відповідно. Зобов'язано Шевченківську районну державну адміністрацію Харківської області прийняти рішення з питання щодо викупу земельних ділянок загальною площею 58,1273 га для суспільних потреб відповідно проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого розпорядженням Шевченківської РДА від 21.01.2014 року №7. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач, Шевченківська районна державна адміністрація Харківської області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2014 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції-без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №2219 від 30.03.2000 року Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Старк» здійснює видобування пісків, що відповідають вимогам ДСТУ 2138-74 «Піски формувальні», які, згідно переліку корисних копалин, затвердженого Постановою КМУ від 12 грудня 1994 р. N827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», є корисною копалиною загальнодержавного значення.

24.01.2014 року товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Старк», відповідно до п.2 розпорядження Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 21.01.2014 року за № 7 та у порядку ст.ст. 5, 10 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розмішені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» звернулося до Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області з пропозицією про викуп земельних ділянок .

Шевченківською районною державною адміністрацією Харківської області листом від 24.02.2014 року № 02-31/446 було надано відповідь, в якій зазначено, що при візуванні розпорядження про викуп земельних ділянок для суспільних потреб фінансово-господарським відділом апарату райдержадміністрації надано письмову відмову підписувати дане розпорядження з підстав не отримання установою листа роз'яснення від Харківської обласної державної адміністрації про затвердження кошторису видатків на придбання земельних ділянок та порядку обліку та передачі придбаних земельних ділянок згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» .

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Старк» повторно зверталось до Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області з пропозицією про викуп земельних ділянок для суспільних потреб (листи від 26.02.2014 року за №83, від 26.03.2014 року № 135), які були відхилені відповідачем з аналогічних причин щодо відсутності роз'яснення Харківської обласної державної адміністрації із зазначеного питання (листи від 21.03.2014 року №202 31/653, від 23.04.2014 року №02-31/963), а пропозиція, що надана позивачем листом від 23.04.2014 року №168, відхилена Шевченківською РДА листом від 13.05.2014 року №02-31/1118 з огляду на роз'яснення Головного управління Держземагенства в Харківській області через відсутність будь-якого обґрунтування, яке б визначало суспільну потребу подальшого викупу.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмови Шевченківської РДА від 24.02.2014 року № 02-31/446, від 21.03.2014 року №02-31/653, від 23.04.2014 року №02-31/963, від 13.05.2014 року №02-31/1118 у прийнятті рішення про викуп земельних ділянок для суспільних потреб є такими, що не відповідають вимогам законодавства регулюючого спірні правовідносини, а тому підлягають визнанню протиправними.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення цієї частини позовних вимог, але з інших мотивів та підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.01.2014 року №32, 26.02.2014 року №83, 26.03.2014 року №135, 23.04.2014 року №168 ТОВ ВКФ «Старк» звернулося до Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області з пропозицією про викуп для суспільних потреб земельних ділянок загальною площею 58,1273 га відповідно проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Листами Шевченківської РДА від 24.02.2014 року № 02-31/446, від 21.03.2014 року №02-31/653, від 23.04.2014 року №02-31/963, від 13.05.2014 року №02-31/1118 позивачу відмовлено у прийнятті рішення про викуп земельних ділянок для суспільних потреб.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 10 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» ініціатива щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб може належати лише органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування, спеціальним адміністраціям щодо управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, особам, які отримали спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами, і підприємствам, які здійснюють будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію, експлуатацію об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури, захисних гідротехнічних споруд і які погодили місце розташування таких об'єктів у випадках та в порядку, визначених статтею 151 Земельного кодексу України.

Абзацем 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» передбачено, що за наслідками розгляду пропозицій суб'єктів, зазначених в абзаці першому частини першої цієї статті, відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня надходження такої пропозиції приймає рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб.

Таким чином, за змістом положень ч.1 ст. 10 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» виконання зацікавленою особою-позивачем комплексу організаційно-правових заходів, а саме: подання до райдержадміністрації пропозиції про викуп земельних ділянок за рахунок коштів підприємства, погодження у порядку ст. 151 Земельного кодексу України з власником землі і органом державної влади місця розташування об'єкта, розміру земельної ділянки та умов її викупу; проведення проектних робіт, погодження та затвердження результатів проектних робіт; здійснення відповідно до ст.5 зазначеного Закону експертної грошової оцінки земельних ділянок та рецензування цієї оцінки, відповідно ст. 22 Закону України «Про оцінку земель» за відсутності встановлених законом перешкод не виключає, а навпаки включає обов'язок РДА прийняти рішення щодо викупу земельних ділянок для суспільних потреб.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Отже, з аналізу наведених вище норм законодавства слідує, що за наслідками розгляду пропозицій суб'єктів про викуп земельної ділянки для суспільних потреб орган виконавчої влади у місячний строк з дня надходження такої пропозиції має прийняти рішення саме у формі розпорядження.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем, Шевченківською районною державною адміністрацією Харківської області, у строки визначені законодавством, рішення у формі розпорядження прийнято не було.

Листи Шевченківської РДА від 24.02.2014 року № 02-31/446, від 21.03.2014 року №02-31/653, від 23.04.2014 року №02-31/963, від 13.05.2014 року №02-31/1118, якими позивачу відмовлено у прийнятті рішення про викуп земельних ділянок для суспільних потреб, колегія суддів вважає такими, що не відповідають вимогам законодавства, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що такі листи підлягають визнанню протиправними з одночасним зобов'язанням відповідача прийняти у відповідності до вимог законодавства рішення щодо викупу земельних ділянок для суспільних потреб.

За таких обставин, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку, прийняв правильне по суті рішення, однак з помилковим застосуванням норм матеріального права, в зв'язку з чим рішення суду першої інстанції необхідно змінити в частині мотивів та підстав задоволення позову.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2014р. по справі № 820/9850/14 змінити в частині мотивів та підстав задоволення позову товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Старк".

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2014 року по справі № 820/9850/14 залишити без змін..

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Мінаєва О.М.

Судді Макаренко Я.М. Шевцова Н.В.

Повний текст ухвали виготовлений 04.08.2014 р.