29 липня 2014 р. Справа № 821/4561/13-а
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В.
судді - Потапчук В.О.
судді - Коваль М.П.
при секретаріПолянській А.М.
за участю сторін:
ТОВ "ВВВВ"Заремба М.В. (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 травня 2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВВВВ" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановиЛА:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 10.07.2013 року №0003271500.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12 травня 2014 року позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області №0003271500 від 10.07.2013 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "ВВВВ" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 90917,00 грн. та визначено штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 45458,50 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що в провадженні Херсонського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 821/4063/13-а за позовом ТОВ "ВВВВ" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень від 23.05.2013 року №0001871500 та № 0001881500.
Як вбачається із матеріалів зазначеної справи, на підставі п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України та в порядку ст. 76 Податкового кодексу України відповідачем було проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача з податку на додану вартість за березень 2013 року. За результатами даної перевірки складено акт №473/15-306/36719773 від 07.05.2013 року (а. с. 51-52 ).
В даному акті перевірки зазначено наступні висновки, а саме: нараховане податкове зобов'язання 374132, 00 грн., згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України за порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України; зменшено від'ємне значення 90917, 00 грн., згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України за порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України; донараховано суму штрафу 187066, 00 грн. (в розмірі 50 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання) згідно пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України.
Підставою для встановлення таких порушень слугувало те, що позивачем включено до податкового кредиту березня 2013 року згідно Додатку 8 податкові накладні з порушенням порядку заповнення податкових накладних або не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних без надання копій товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копій первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
На підставі вищенаведеного акта перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0001871500 від 23.05.2013 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 561198, 00 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 374132, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 187066, 00 грн. Також, відповідачем прийнято податкове-повідомлення рішення №0001881500 від 23.05.2013 року, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 90917, 00 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року №821/4063/13-а позов ТОВ "ВВВВ" задоволено та скасовано податкові повідомлення - рішення від 23.05.2013 року №0001871500 та № 0001881500.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2014 року апеляційну скаргу Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області залишено без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02.12.2013 року залишено без змін.
19.06.2013 року Каховською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Херсонській області проведено камеральну перевірку ТОВ "ВВВВ" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого в рахунок майбутніх нарахувань за квітень 2013 року.
За результатами перевірки складено акт № 730/15-405/36719773 від 19.06.2013 року, відповідно до висновку цього акту, перевіркою не підтверджено відображене ТОВ "ВВВВ" у декларації з ПДВ за квітень 2013 року бюджетне відшкодування в сумі 90917,00 грн.
Також, в абзаці 3 п.3.5 даного акта зазначено, що первіркою правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість встановлено, що підприємством неправомірно заявлено до відшкодування суму від'ємного значення з ПДВ березня місяця і не враховано результати акту камеральної перевірким Каховської ОДПІ №473/15-306/36719773 від 07.05.2013 року.
На підставі акта перевірки № 730/15-405/36719773 від 19.06.2013 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0003271500 від 10.07.2013 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "ВВВВ" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 90917,00 грн. та визначено штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 45458,50 грн.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, що є підставою для включення вказаних у ній сум податку до складу податкового кредиту за умови дотримання інших вимог Кодексу щодо формування податкового кредиту.
Відповідно до пп. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Таким чином, з аналізу вищенаведених норм права вбачається, що в разі подання покупцем заяви із скаргою на постачальника, який порушив порядок заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної, у покупця є підстави для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач скористався своїм правом і разом з декларацією по податку на додану вартість за березень 2013 року до податкового органу було подано додаток 8 (заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних).
Як вбачається із письмових заперечень на адміністративний позов зазначені вище первинні документи були отриманні відповідачем 16.05.2013 року.
Норми податкового законодавства щодо даного спірного питання не встановлюють строки подання у документальній формі вищевказаних документів, а подання вказаних документів в електронній формі законодавством не передбачена.
На момент розгляду заперечень на акт камеральної перевірки №473/15-306/36719773 від 07.05.2013 року у відповідача були наявні первинні документи, що надані додатками до додатку №8 до податкової декларації за березень 2013 року.
Отже, позивачем було дотримано вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а тому податкове повідомлення-рішення від 10.07.2013 року №0003271500 слід скасувати.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Також, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.1 ст. 72 КАС України).
Доводи апеляційної скарги один в один дублюють заперечення на адміністративний позов (а.с. 49), були предметом дослідження в суді першої інстанції та висновків останнього не спростовують.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 травня 2014 року по справі № 821/4561/13-а, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Ухвалу складено у повному обсязі - 30 липня 2014 року.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк
суддя В.О. Потапчук
суддя М.П. Коваль