Постанова від 18.07.2014 по справі 809/652/14

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" липня 2014 р. Справа № 809/652/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

cудді Скільського І.І.

за участю секретаря судового засідання Волочій Л.І.,

представника позивача - Клименко О.І., Бандура Т.І.,

представника третьої особи - Різничук В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Івано-Франківської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок до відділу Держземагенства України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Державна інспекція сільського господарства Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківська обласна організація Українського товариства мисливців та рибалок звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу Держземагентства України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про визнання протиправними дій відділу Держземагенства у Тисменицькому районі щодо не видачі витягу з державного земельного кадастру земельної ділянки якій визначено кадастровий номер № 2625887301030050500 та зобов'язати відділ Держземагенства у Тисменицькому районі видати витяг з державного земельного кадастру земельної ділянки наданої в користування на умовах оренди для риборозведення Івано-Франківській обласній організації Українського товариства мисливців та рибалок на території Хом'яківської сільської ради Тисменицького району пл.6,3659 га.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, позивачем виготовлено проект відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди на підставі рішення Хом'яківської сільської ради від 11.07.2004 року «Про надання дозволу на виготовлення матеріалів на право землекористування»пл.6,3659 га. 10.01.05 року укладено і погоджено у встановленому Законом порядку Акт і План встановлення та узгодження меж земельної ділянки пл.6,3659га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (риборозведення) Івано-Франківській обласній організації УТМР в с. Хом'яківка Тисменицького району Івано-Франківської області. Проект виготовлений на підставі умов відведення земельної ділянки виданої 16.07.2009 року управлінням Держкомзему у Тисменицькому районі згідно форми 6-зем. 04.08.2011 року управлінням Держкомзему у Тисменицькому районі присвоєно кадастровий номер земельної ділянки - № 2625887301030050500. Проект пройшов Державну експертизу землевпорядної документації від 30.08.2011 року № 138П у Головному управлінні Держкомзему у Івано-Франківській області і 18 травня 2012 року Проект землеустрою затверджений рішенням 9 сесії 6 скликання Хом'яківської сільської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки». 09.09.2012 року Хом'яківською сільською радою та позивачем, на виконання рішення сесії сільської ради №20 від 18.05.2012 року, укладено договір оренди землі пл.6,3659 га. 09.10.2012 року начальником управління Держкомзему у Тисменицькому районі затверджено Акт перевірки договору оренди земельної ділянки між орендодавцем та орендарем на земельну ділянку пл.6,3659 га, надану в оренду. При подачі договорів оренди землі в Державну реєстраційну службу у Тисменицькому районі, для їх реєстрації, договори були повернуті в зв'язку із відсутністю витягу із державного земельного кадастру земельної ділянки. З метою проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки позивач звернувся до відділу Держземагенства у Тисменицькому районі про видачу витягу з державного земельного кадастру земельної ділянки за кадастровим номером № 2625887301030050500. Позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому, листом від 11.09.2013 року №3198/-07-012/18, у видачі витягу з державного земельного кадастру посилаючись на п.110 Постанови КМУ 1051 «Про затвердження порядку ведення державного земельного кадастру, не врахувавши при цьому п.2 розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про державний земельний кадастр». З цих підстав просив позовні вимоги задовольнити.

Представником позивача в судовому засіданні подано заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої просив:- визнати протиправними дії відділу Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області щодо не видачі витягу з державного земельного кадастру земельної ділянки якій присвоєно кадастровий №2625887301:03:005:0500; - зобов'язати відділ Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області зареєструвати земельну ділянку площею 6,3659га, згідно проекту землеустрою, який пройшов державну експертизу земельної документації 30.08.2011року №138/П, затверджений рішенням Хом'яківської сільської ради 08.05.2012 року; - зобов'язати відділ Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області видати витяг з державного земельного кадастру земельної ділянки наданої в користування на умовах оренди для риборозведення Івано-Франківській обласній організації Українського товариства мисливців та рибалок на території Хом'яківської сільської ради Тисменицького району пл.6,3659га (а.с.63).

На адресу суду позивачем подавалось клопотання про заміну первинного відповідача належним відповідачем (а.с.116), однак в судовому засіданні представники позивача подане клопотання не підтримали, просили суд вказане клопотання не розглядати та залишити його без розгляду. Враховуючи прохання представників позивача, щодо не розгляду поданого клопотання, судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про залишення клопотання про заміну первинного відповідача належним відповідачем без розгляду.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги з врахуванням поданої заяви про уточнення позовних вимог підтримали та надали аналогічні за змістом позовної заяви та поданих додаткових письмових пояснень (а.с.93-94, а.с.111-112)., пояснення. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача належним чином повідомлений про дату час і місце судового розгляду в судове засідання не прибув. У минулих засіданнях щодо задоволення позовних вимог заперечувала з підстав викладених у письмових запереченнях на позов (а.с.44-47).

Представник третьої особи в судовому засіданні при вирішенні позовних вимог поклався на розсуд суду.

Судом на підставі частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України проведено судовий розгляд справи без участі представника відповідача по наявних у справі доказах.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивачем виготовлено проект відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди на підставі рішення Хом'яківської сільської ради від 11.07.2004 року «Про надання дозволу на виготовлення матеріалів на право землекористування»пл.6,3659 га. 10.01.05 року укладено і погоджено у встановленому Законом порядку Акт і План встановлення та узгодження меж земельної ділянки пл.6,3659га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (риборозведення) Івано-Франківській обласній організації УТМР в с. Хом'яківка Тисменицького району Івано-Франківської області. Проект виготовлений на підставі умов відведення земельної ділянки виданої 16.07.2009 року управлінням Держкомзему у Тисменицькому районі згідно форми 6-зем. 04.08.2011 року управлінням Держкомзему у Тисменицькому районі присвоєно кадастровий номер земельної ділянки - № 2625887301030050500. Проект пройшов Державну експертизу землевпорядної документації від 30.08.2011 року № 138П у Головному управлінні Держкомзему у Івано-Франківській області і 18 травня 2012 року Проект землеустрою затверджений рішенням 9 сесії 6 скликання Хом'яківської сільської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки». 09.09.2012 року Хом'яківською сільською радою та позивачем, на підставі рішення сесії сільської ради №20 від 18.05.2012 року, укладено договір оренди землі пл.6,3659 га. 09.10.2012 року начальником управління Держкомзему у Тисменицькому районі затверджено Акт перевірки договору оренди земельної ділянки між орендодавцем та орендарем на земельну ділянку пл.6,3659 га, надану в оренду.

Як пояснили в судовому засіданні представники позивача при подачі договорів оренди землі в Державну реєстраційну службу у Тисменицькому районі, для їх реєстрації, договори були повернуті в зв'язку із відсутністю витягу із державного земельного кадастру земельної ділянки.

З метою проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки позивач звернувся до відділу Держземагенства у Тисменицькому районі з листом №01-14 від 13.02.2013 року про видачу витягу з державного реєстру щодо земельної ділянки пл.6,3656га.(а.с.95).

У серпні 2013 року позивач повторно звернувся до відповідача з листом №01-91 від 23.08.2013 року з проханням видати витяг з державного реєстру щодо земельної ділянки пл.6,3656га.(а.с.96).

Відповідач своїм листом від 11.09.2013 року, на лист №01-91 від 23.08.2013 року, надав позивачу роз'яснення щодо переліку документів необхідних для державної реєстрації земельної ділянки, що подаються Державному реєстратору, який здійснює таку реєстрацію (а.с.33).

Враховуючи те, що відповідачем не видано витяг з державного реєстру щодо земельної ділянки пл.6,3656га., згідно поданих листів та технічної документації, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 07.07.2011 р. № 3613-VI "Про Державний земельний кадастр" державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Згідно з ч. 8, 9 ст. 24 цього ж Закону на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки. При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.

З наведеного слідує, що для того, щоб власник, користувач земельної ділянки міг отримати витяг, земельна ділянка повинна бути зареєстрована в Державному земельному кадастрі. Крім того, одночасно з держаною реєстрацією земельної ділянки відкривається і поземельна книга.

Відповідно до п.4 ст. 24 Закону для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; - оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; - документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; - документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.

В ст. 21 Закону передбачено на підставі яких документів вносяться відомості про межі земельної ділянки, що вносяться до Державного земельного кадастру: - на підставі відповідної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності), шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів; - на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням, де основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації; - на підставі проектів землеустрою щодо впорядкування існуючих землеволодінь - у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.

Відповідно до п. 2 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону, земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

Внесення інших змін до відомостей про ці земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок.

У разі якщо кадастрові номери земельних ділянок були визначені (в тому числі на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку), але не присвоєні до 1 січня 2013 року, такі кадастрові номери вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та стягнення плати за державну реєстрацію земельної ділянки, у разі якщо така документація із землеустрою була затверджена до 1 січня 2013 року в порядку, встановленому законом.

Згідно матеріалів адміністративної справи а також пояснень представників позивача встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки пл.6.3659га., Івано-Франківською обласною організацією Українського товариства мисливців та рибалок не здійснювалась, поземельна книга на цю земельну ділянку не заводилась.

Відповідно до довідки №42/07/02/17 від 26.03.2014 року виданої відділом Держземагенства у Тисменицькому районі Івано-Франківської області,у базі даних Державного земельного кадастру відсутні відомості про земельні ділянки за кадастровими номерами 2625887301:03:005:0500 та 2625887301:03:005:0217 (а.с.100).

Враховуючи наведене суд вважає безпідставним посилання представників позивача на п. 2 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" оскільки право на користування вказаною ділянкою у позивача не виникло так як договір оренди землі від 09.09.2012 року ним не зареєстрований.

Таким чином, суд приходить до висновку, що підстав для надання позивачу витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку кадастровий номер якої 2625887301:03:005:0500, та реєстрації земельної ділянки у Державному реєстрі земель згідно п. 2 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" немає. Відповідно немає протиправності в діях відповідача.

За таких обставин в задоволенні позову слід відмовити повністю.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: /підпис/ Скільський І.І.

Постанова складена в повному обсязі 23.07.2014 року.