Ухвала від 24.06.2013 по справі 9101/173255/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" червня 2013 р. справа № 2а-1273/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України Солонянському районі Дніпропетровської області на постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 21 жовтня 2011 року у справі №2а-1273/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України Солонянському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

21.09.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з урахуванням підвищення пенсії, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006р. по теперішній час та довічно.

Ухвалою Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 21.09.2011р. частину позовних вимог за період з 01.01.2006 року по 20.03.2011 року, включно, залишено без розгляду.

Постановою Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 21 жовтня 2011 року позовні вимоги задоволені. Визнано дії відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 21.03.2011р. по 22.07.2011 року включно - протиправною. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 21.03.2011р. по 22.07.2011р. включно в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія абзацу 1 статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-ІV від 18 листопада 2004 року, та має статус «дитини війни», що підтверджується довідкою (а.с.9).

Згідно статті 6 Закону №2195-ІV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Редакція цієї статті набрала чинності з 1 січня 2006 року.

Відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"мінімальний розмір пенсії за віком має бути встановлений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у розмірі встановленому законами України про Державний бюджет на відповідний рік.

З урахуванням норм ст.ст. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов подано з пропуском строку звернення до суду, тому задоволенню підлягає частина вимог щодо нарахування підвищення пенсії в межах шестимісячного строку звернення до суду.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/08 від 22 травня 2008 року положення п.п.2 п.14 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та встановлено з 01 січня 2008 року інший порядок розрахунку підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії «дітям війни», були визнанні неконституційними та втратили чинність з дня прийняття вказаного рішення.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року N 2857-VI встановлено у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.

Таким чином, з урахуванням ст.99 КАС України, відповідач повинен був провести підвищення пенсії у збільшеному розмірі відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 21 березня 2011 року.

Суд вважає за необхідне зазначити, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом не обмежена у часі. Отже, вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити відповідні періодичні платежі, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.

Управлінням Пенсійного фонду України має бути нараховано та виплачено пенсію, підвищену на 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"від 14 червня 2011 року №3491-ІV прикінцеві положення останнього Закону доповнено пунктом 4, яким установлено, що стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету"від 06 липня 2011 року №745, яка набрала чинності 23 липня 2011 року, було встановлено розміри виплат дітям війни.

Таким чином, зміна законодавства, відповідно до якого здійснюється виплата підвищення пенсії згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни", відбулась 23 липня 2011 року - дата, з якої набрала чинності вищевказана постанова Кабінету Міністрів України. Отже перерахунок та виплата підвищення пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в 2011 році має бути проведений по 22 липня 2011 року, включно.

Щодо нарахування та виплати підвищення пенсії в подальшому, суд зазначає, що виходячи з вимог ст. 6 КАС України, захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні. Необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин.

З огляду на викладене, постанова Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 21 жовтня 2011 року у даній справі є законною і обґрунтованою, і підстави для її зміни або скасування відсутні.

Керуючись ст. 195, ст. 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України Солонянському районі Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Постанову Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 21 жовтня 2011 року у справі №2а-1273/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров