Постанова від 07.12.2012 по справі 9101/57082/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2012 рокусправа № 2а-3078/11 (2а/1121/45/12)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську та Світловодському районі Кіровоградської області на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 січня 2012 року у справі №2а-3078/2011 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29.09.2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську Кіровоградської області, правонаступником якого є управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську та Світловодському районі Кіровоградської області, та просив визнати дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області з питання застосування ст.ст.49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» про призначення йому пенсії як ліквідатору І категорії, інваліду другої групи незаконними та таким, що порушують його права та свободи; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області провести перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», з урахуванням ст.ст.28,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з моменту звернення, тобто з 12.03.2009 року та здійснити її виплату в подальшому; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську Кіровоградської області в подальшому здійснювати перерахунки основаної та додаткової пенсії відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві, в тому числі і в разі підвищення мінімальної пенсії за віком.

Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 січня 2012 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі Кіровоградської області зробити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 02.11.2009 року по 22.07.2011р., включно, виходячи із розрахунку 8 мінімальних розмірів державної пенсії за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % від зазначеного мінімального розміру державної пенсії за віком, передбачених статтями 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосувавши розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі Кіровоградської області в подальшому робити перерахунки основної та додаткової пенсії відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві, в тому числі і в разі підвищення мінімальної пенсії за віком. В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в позові відмовити.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І) та є інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської катастрофи. Позивач з 02.11.2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Світловодську Кіровоградської області та отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з ч. 4 ст. 54 цього ж Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії I, інвалідам ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України № 654, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Незважаючи на положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на призначення основної пенсії за інвалідністю в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Суд вважає за необхідне зазначити, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом не обмежена у часі. Отже, вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити відповідні періодичні платежі, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.

Управлінням Пенсійного фонду України має бути нараховано та виплачено пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року, Прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якою встановлено розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та яка набула чинності 23 липня 2011 року.

Таким чином, відповідач повинен провести перерахунок та виплату основної пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у збільшеному розмірі відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.11.2009 року по 22 липня 2011 року включно.

Безпідставними визнано посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених пенсій у таких розмірах, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 45 Конституції України та статтями 50 та 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо визначення розміру та виплати пенсій.

При цьому, суд першої інстанції, дійшовши вірного висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 23 липня 2011 року, та обов'язок відповідача виплачувати з 23 липня 2011 року пенсію відповідно до чинного законодавства, з урахуванням внесених змін, резолютивною частиною постанови помилково зобов'язав відповідача в подальшому виконувати свій обов'язок. Право позивача, починаючи з 23 липня 2011 року, відповідачем порушено не було, захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку по суті позовних вимог, проте помилково вказав про обов'язок відповідача вчинювати певні дії на майбутнє, що є підставою для зміни судового рішення та виключення з резолютивної частини постанови абзацу четвертого.

Керуючись ст. 195, ст. 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. 201, ст.205, ст. 207 КАС України,суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську Кіровоградської області задовольнити частково.

Постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 січня 2012 року у справі № 2а-3078/2011 змінити, виключивши з резолютивної частини постанови абзац четвертий про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі Кіровоградської області в подальшому робити перерахунки основної та додаткової пенсії відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві, в тому числі і в разі підвищення мінімальної пенсії за віком.

В іншій частині постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 січня 2012 року у справі № 2а-3078/2011 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров