"15" жовтня 2013 р. справа № 804/4868/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 року у справі № 804/4868/13-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації; Міністерства соціальної політики України, Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
05.04.2013 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати солідарно протиправними дії та бездіяльність відповідачів 1 та 2 щодо не нарахування та невиплати в повному обсязі, а відповідача 3 щодо незабезпечення фінансування коштів у повному обсязі учаснику бойових дій ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до дня 5 травня в 2012 році, на підставі ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до частини 1 статті 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, з урахуванням рішень Конституційного суду України №6-пр/2007 від 07.07.2007 року і №10-пр від 22.05.2008 року та Рішення Європейського суду з прав людини в справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 року та Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) та зобов'язати відповідачів солідарно вчинити наступні дії, а саме: відповідача 3 забезпечити фінансування, відповідачів 1 та 2 здійснити перерахунок та виплатити, а відповідача 4 здійснити списання та переказ коштів на рахунок учасника бойових дій ОСОБА_1 на відшкодування солідарно нанесеної йому протиправними діями та бездіяльністю відповідачів 1, 2 та 3 шкоди в розмірі 3515 гривень недоплатою щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня за 2012 рік відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням рішення Конституційного суду України №10-пр від 22.05.2008 року та Рішення Європейського суду з прав людини в справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 року та Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 року у задоволенні вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняте нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується наявної в матеріалах справи копією посвідчення Серії НОМЕР_1 (а.с.4 оборот).
Як зазначає ОСОБА_1 та не заперечується відповідачем-1, позивачу було виплачено щорічну разову допомогу до 5 травня за 2012 рік у розмірі 675,00 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що суб'єктом владних повноважень при нарахуванні та виплаті позивачу разової допомоги к 5 травні у розмірі 675,00 грн. не було порушено порядку нарахування та здійснення таких виплат, Головне управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації діяло у відповідності до вимог Закону.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» №4282-VI від 22.12.2011 року, який набрав чинності з 01 січня 2012 року, установлено, що у 2012 році норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» установлено, що виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснюватиметься у таких розмірах:
2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 675 гривень.
Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2012 року.
У Рішенні №3-рп від 25.01.2012р. Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розмір соціальний виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, Головним управлінням праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації було здійснено нарахування та виплату разової допомоги до 5 травня у 2012 році на користь ОСОБА_1 у сумі 675,00 грн. відповідно до вимог чинного законодавства.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, прийнятою на підставі повно та всебічно досліджених обставин справи, а тому підстав для її зміни або скасування не існує .
Керуючись ст. 195, ст. 197, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 року у справі №2а-/401/418/12 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров