Ухвала від 27.05.2009 по справі 2-а-1093/08

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2009р. м. Дніпропетровськ Справа № 2-а-1093/08

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючий суддя Мірошниченко М.В.,

суддя Проценко О.А.,

суддя Туркіна Л.П.

при секретарі Красоті А.О.

за участю представників :

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_1

нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань

у Маловисківському районі Кіровоградської області, м. Мала Виска,

Кіровоградської області

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2008р.

у справі № 2-а-1093/08

за позовом ОСОБА_1

нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань

у Маловисківському районі Кіровоградської області, м. Мала Виска,

Кіровоградської області

до відповідача ОСОБА_2

Кіровоградської області, м. АДРЕСА_1

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 заявлено позов до ОСОБА_2 про зобов'язання виключити із актів щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання за травень, червень, липень 2008 року витрати на виплату державної адресної допомоги та на її доставку, а також про зобов'язання утриматись від дії по включенню до актів щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання витрат на виплату державної адресної допомоги та на її доставку.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2008р. у справі № 2-а-1093/08 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», витрати понесені ОСОБА_2 у зв'язку з виплатою пенсій, передбачених ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Порядок відшкодування витрат передбачає здійснення відповідних розрахунків та проведення стягнення пенсійних витрат на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та ОСОБА_2.

Відповідно до ч. 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подана апеляційна скарга, в якій вказуються наступні обставини. Суд визнаючи дії відповідача законними, фактично покладає на позивача обов'язок відшкодовувати виплати (щомісячну адресну державну допомогу), які не передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». Відповідач, включаючи до актів звірки таки виплати, як щомісячна державна адресна допомога та витрати на її доставку, прямо порушив п. 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ОСОБА_2 витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Відшкодування витрат між фондами не поширюється на даний вид виплат Зазначена виплата неправомірно включена відповідачем до щомісячних актів звірки за травень, червень, липень 2008р.

Просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2008р. у справі № 2-а-1093/08 та винести нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

ОСОБА_2 подані письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких зазначено наступне. ОСОБА_2, виконуючи Постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008р. № 265, своєчасно і в повному обсязі виплатило пенсії разом із державною адресною допомогою пенсіонерам інвалідам внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Однак позивачем в порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», п.4 ст. 26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вказані витрати, понесені відповідачем, до актів щомісячної звірки не включено.

В зв'язку з не включенням до актів щомісячної звірки позивачем відповідних виплачених сум громадянам переліченим у Постанові Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008р. № 265, відповідні суми відповідачем не відшкодовуються відповідачу.

Відповідач просить апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.

Представники сторін до судового засідання не з'явились. Сторони про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. Про причини неявки суду не повідомили. За таких обставин на підставі ст. 196 КАС України колегія суддів ухвалила розглянути справу за наявними доказами за відсутності представників сторін, оскільки їх неявка не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.

Технічне фіксування судового процесу здійснювалось за допомогою комплексу «Камертон».

Справу призначено до апеляційного розгляду та розглянуто колегією суддів у складі: Мірошниченко М.В. (головуючий суддя), Проценко О.А. (суддя), Туркіна Л.П. (суддя).

За результатами судового розгляду справи в судовому засіданні 27.05.2009р. колегією суддів було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду апеляційної інстанції.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та обставини справи, перевіривши їх доказами колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 складені акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за травень, червень, липень 2008 року. До цих актів включено суми виплаченої щомісячної адресної державної допомоги та суму на доставку вказаної допомоги відповідно постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26 березня 2008 року № 265 за травень, червень, липень 2008 року. Однак, сума виплаченої адресної державної допомоги та сума на доставку вказаної допомоги ОСОБА_1 до актів не включена.

Відповідно до ст. 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 16/98-ВР від 14.01.1998р., загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-ХІV від 23.09.1999р. визначено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України закріплений в якості страхувальника в сфері соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Відповідно до ст. 21, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», обов'язок ОСОБА_1 відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, що перебували на його утриманні; та пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій, у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до ст. 46 Закону України № 1105-ХІV, ст. 1, 2 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 2272-ІІІ від 01.04.2001р., збір та акумулювання коштів на виплату пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, здійснює ОСОБА_1 при настанні страхового випадку, а призначення самих пенсій здійснює ОСОБА_2 .

Відповідно до п. 5 ст. 24 Закону України № 1105-ХІV, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Аналіз вищезазначеної норми свідчить про те, що витрати понесені ОСОБА_2 у зв'язку з виплатою пенсій, передбачених ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Відповідно до Постанови правління ОСОБА_2 та правління ОСОБА_1 № 5-4/4 від 04.03.2003р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.05.2003р. за №376/7697 затверджено «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ОСОБА_2 витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», згідно якого встановлено механізм погодження та відшкодування таких витрат.

Відповідно до п.2 Порядку останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та ОСОБА_2 витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.

Відповідно до п.5 Порядку встановлено, що органи Пенсійного фонду щомісяця , до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким призначено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання , провадять з відділеннями виконавчої дирекції ОСОБА_1 в районах та містах обласного значення (далі - відділення виконавчої дирекції ОСОБА_1) звірку витрат за особовими справами потерпілих ; складається акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідним головним управлінням ОСОБА_2 в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Порядок відшкодування витрат передбачає здійснення відповідних розрахунків та проведення стягнення пенсійних витрат на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та ОСОБА_2.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» № 265 від 26.03.2008р., установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів .

Також установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Зазначена щомісячна державна адресна допомога встановлюється з 01.04.2008р. і переглядається у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Її виплата здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога .

Як вбачається з матеріалів справи, адресну допомогу виплачено особам, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином дії відповідача по включенню таких витрат до актів звірок розрахунків повністю узгоджуються із вимогами діючого законодавства .

В силу ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Доводи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, зроблених в оскаржуваній постанові.

Фактичні обставини справи досліджені судом першої інстанції на підставі наданих в судове засідання сторонами доказів. Порушення або неправильного застосування норм матеріального і процесуального права не вбачається, підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 195, 198 п.1, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції ОСОБА_1 на виробництві та професійних захворювань у Маловисківському районі Кіровоградської області, м. АДРЕСА_1 залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2008р. у справі № 2-а-1093/08 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом одного місяця до адміністративного суду касаційної інстанції.

Повний текст ухвали виготовлено - 05.06.2009р.

Головуючий суддя М.В. Мірошниченко

Суддя О.А. Проценко

Суддя Л.П. Туркіна