Ухвала від 10.07.2014 по справі 2а/2370/4463/11

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2014 року м. Київ К/9991/28124/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого Степашка О.І.

суддів: Островича С.Е.

Федорова М.О.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003»

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2012

у справі № 2а/2370/4463/2011

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003»

доДержавної податкової інспекції у м. Черкасах

провизнання дій та рішення неправомірним, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Фаворит-2003») звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкасах (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Черкасах) про визнання дій та рішення неправомірним, зобов'язання вчинити дії.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.07.2011 позов задоволено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2012 скасовано постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01.07.2011 та прийнято нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено повністю.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції про відмову в задоволенні позову та залишити в силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову, посилаючись на порушення судом апеляційної норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, що 20.04.2010 ТОВ «Фаворит-2003» звернулось до ДПІ у м. Черкасах з заявою про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, з доданим до неї оригіналом свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №100066848, серії НБ №04176.

Підставою для анулювання реєстрації платника податку слугувало рішення загальних зборів засновників ТОВ «Фаворит 2003» про припинення ТОВ «Фаворит» шляхом приєднання до Виробничо-комерційного підприємства «Фаворит 2014» Всеукраїнського громадської організації інвалідів «Рух за рівні можливості», оформлене протоколом №11.

На підставі заяви позивача про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, податковим органом 20.04.2010 прийнято рішення про анулювання реєстрації.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанцій виходив з того, що процедура анулювання реєстрації платника податку не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки заяву подано позивачем під тиском податкового органу. Окрім того, підстави для анулювання відсутні, оскільки позивачем 19.04.2011 прийнято рішення про скасування попереднього його рішення про припинення юридичної особи.

Відмовляючи у задоволені позову суд апеляційної інстанції виходив з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Спеціальним законом, який регулював порядок реєстрації та припинення реєстрації платника податку на додану вартість на момент виникнення спірних правовідносин є Закон України «Про податок на додану вартість».

Випадки анулюванні реєстрації платника податку на додану вартість передбачені п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно пп. «б» п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо: ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання).

Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б» - «ґ» цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.

У спірному випадку, позивач - платник податку прийняв рішення про припинення діяльності позивача шляхом приєднання ДО ВКП «Фаворит-2014», про що свідчить протокол загальних зборів №1, та, у зв'язку з цим, за власним бажанням подав заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Порядок реєстрації платників податку на додану вартість, анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, ведення реєстру платників податку на додану вартість, присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників податку на додану вартість та заміни свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість, ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість, засвідчення копій свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість визначається Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, яке затверджене наказом ДПА України 01.03.2000 №79, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 за N208/4429 (в редакції, чинній на момент подачі заяви та прийняття рішення; далі по тексту - Положення).

Пунктом 25 Положення передбачено, що реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо зокрема ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду.

Анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.

Анулювання реєстрації згідно з підпунктом «б» цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість - юридичною особою після складання комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) ліквідаційного балансу.

Відповідно до п. 25.1 цього Положення, анулювання реєстрації за ініціативою платника податку на додану вартість може бути здійснене на підставах, визначених у пп. «б» п. 25 Положення. Для цього платник податку на додану вартість подає до податкового органу за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 3-ПДВ.

Разом із поданням такої заяви платник податку зобов'язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва. Якщо такі додатки відсутні, то податковий орган не приймає до розгляду заяву про анулювання реєстрації.

Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається податковим органом протягом десяти календарних днів. Дані про розгляд заяви та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вказуються у відповідній графі заяви за формою № 3-ПДВ.

За наявності підстав для анулювання реєстрації податковий орган анулює реєстрацію платника податку на додану вартість.

Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у п.п. "а", "б" цього пункту (абз. 6 п. 25.1. Положення).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з власної ініціативи звернувся до податкового органу із заявою встановленого зразка про анулювання реєстрації платника податку. Разом з заявою, позивачем було додано свідоцтво про реєстрації платника податку на додану вартість № 100066848, серії НБ №04176. Підстава для анулювання реєстрації - ліквідація за власним бажанням.

За вказаних обставин, податковим органом прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додатку вартість на дату 20.04.2010, про що свідчить дані про розгляд заяви та анулювання реєстрації, наведені у графі 5 заяви за формою № 3-ПДВ, як це передбачено вимогами Положення.

Посилання суду першої інстанції на примус зі сторони податкового органу щодо подання такої заяви, не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи.

Рішення про скасування протоколу загальних зборів та поновлення підприємницької діяльності, на яке покликається позивач, як на підставу позовних вимог, прийнято 19.04.2011, тобто коли позивач вже втратив статус платника ПДВ внаслідок анулювання реєстрації платника податку та виключення з реєстру платників ПДВ, що мало місце 20.04.2010, а тому висновок суду першої інстанції про неправомірність рішення податкового органу з посиланням на вказану обставину -необґрунтований.

Окрім того, слід звернути увагу і на ту обставину, що за вимогами п. 25.4 Положення в судовому порядку може бути оскаржене рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою органу державної податкової служби ( за формою N 6-ПДВ (додаток 5), відтак, не передбачено оскарження таких рішень , прийнятих за заявою платника податків.

За наведених обставин та правових норм, відсутні правові підстави для висновку про протиправність дій податкового органу, рівно як і підстави для задоволення вимоги про зобов'язання відповідача видати позивачу нове свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість датою 20.04.2010.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судом апеляційної інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-2003» відхилити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2012 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)О.І. Степашко

Судді(підпис)С.Е.Острович

(підпис)М.О. Федоров