Ухвала від 02.07.2014 по справі 577/2683/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2014 р. м. Київ К/800/58789/13

Вищий адміністративний суд України у складі:

Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,

Суддів Кочана В.М.,

Лиски Т.О.,

секретаря судового засідання Горбатюка В.С.,

за участю:

позивача - ОСОБА_2,

представника позивача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_3, представника ОСОБА_2, на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Конотопської міської ради про визнання незаконним рішення міської ради, поновлення на посаді та визнання недійсним запису в трудовій книжці,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати нечинним рішення тридцять першої сесії Конотопської міської ради шостого скликання від 24 квітня 2013 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови м. Конотопа ОСОБА_2»; визнати недійсним запис в його трудовій книжці від 24 квітня 2013 року №16 про звільнення з посади міського голови м. Конотопа.

Позов обґрунтовано тим, що рішенням Конотопської міської ради шостого скликання від 24 квітня 2013 року достроково припинено його повноваження на посаді міського голови м. Конотопа. Таке рішення, на думку позивача, є незаконним, оскільки прийняте з порушенням процедури підготовки питань до розгляду на сесії та суперечить вимогам частини другої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закону №280/97-ВР) та статей 28, 29 Регламенту Конотопської міської ради шостого скликання, затвердженого рішенням Конотопської міської ради від 8 грудня 2010 року (далі - Регламент).

Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 17 червня 2013 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення тридцять першої сесії Конотопської міської ради шостого скликання від 24 квітня 2013 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови м. Конотопа ОСОБА_2». Поновлено ОСОБА_2 на посаді міського голови м. Конотопа.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що порушення порядку процедури підготовки питань до розгляду на сесії призвело до прийняття незаконного рішення.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 листопада 2013 року скасовано постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 17 червня 2013 року, прийнято нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції посилався на те, що оскаржуване рішення Конотопської міської ради прийнято відповідно до вимог Закону №280/97-ВР та Регламенту.

У касаційній скарзі представник позивача, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалене ним судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Конотопської міської ради шостого скликання від 27 березня 2013 року висловлено недовіру міському голові ОСОБА_2 на підставі пункту 10 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР.

Рішенням тридцятої сесії Конотопської міської ради шостого скликання «Про звіт міського голови про діяльність виконавчих органів міської ради в 2012 році» від 10 квітня 2013 року відповідно до пункту 9 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР визнано звіт необ'єктивним, а роботу міського голови ОСОБА_2 з питань організації діяльності виконавчих органів міської ради в 2012 році незадовільною.

За заявою 20 депутатів міської ради до порядку денного тридцять першої сесії Конотопської міської ради включено питання «Про дострокове припинення повноважень міського голови м. Конотопа ОСОБА_2».

Рішенням Конотопської міської ради шостого скликання від 24 квітня 2013 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови м. Конотопа ОСОБА_2» достроково припинено повноваження міського голови м. Конотопа ОСОБА_2

Підставою дострокового припинення повноважень стало порушення позивачем частин другої, третьої статті 42, частин другої, третьої статті 79 Закону №280/97-ВР, а саме: незабезпечення міським головою наданих йому повноважень, порушення законів України та визнання його роботи з питань організації діяльності виконавчих органів міської ради в 2012 року незадовільною.

Згідно протоколів другого пленарного засідання тридцятої та тридцять першої сесій Конотопської міської ради від 10 квітня 2013 року та 24 квітня 2013 року засідання проводив міський голова ОСОБА_2

Частиною 2 статті 59 Закону №280/97-ВР встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень міського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарному засіданні міської ради, про що зазначено у пункті 16 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР.

Відповідно до частин 1, 4 статті 47 вказаного Закону постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Порядок підготовки і розгляду питань та прийняття рішень міською радою визначений у розділі 4 Регламенту, зокрема, статтею 28 передбачено, що питання, які виносяться на розгляд міської ради, готуються їх ініціаторами. Підготовка питання включає розробку проектів рішень, складання довідок, інформацій тощо.

Згідно з статтею 29 Регламенту попередньо завізовані ініціатором, керуючим заступником міського голови, завідувачем сектору юридичної роботи міської ради, начальником фінансового управління Конотопської міської ради проекти рішень у необхідній кількості надаються до відділу організаційної та кадрової роботи міської ради за 14 днів до чергової сесії. Проекти рішень за 10 днів до чергової сесії надаються головам постійних комісій для попереднього ознайомлення, один примірник проектів рішень знаходиться у депутатській кімнаті. Проекти рішень за 10 днів до сесії надсилають на електронні адреси політичних партій, якими представлений депутатський корпус.

Відділ організаційної та кадрової роботи спільно з ініціаторами питань організує попередній їх розгляд в постійних комісіях.

Постійні комісії попередньо розглядають на своїх засіданнях проекти рішень з питань, які відносяться до їх компетенції. До проектів рішень у разі необхідності можуть надаватися пропозиції, виписки з протоколів постійних комісій за підписами голів комісій.

Після розгляду в комісіях проекти рішень обговорюються на загальних зборах депутатів.

Необхідні для роботи під час чергової сесії документи надаються депутатам не пізніше, як за 5 днів до початку роботи сесії.

В разі проведення позачергових сесій вони можуть, як виняток, надаватись перед початком засідань.

Повноваження постійних комісій закріплені у Положенні про постійні комісії Конотопської міської ради шостого скликання (далі - Положення).

Відповідно до розділів третього та четвертого Положення постійні комісії міської ради, зокрема, беруть участь у підготовці та попередньо розглядають проекти рішень ради; вносять пропозиції щодо розгляду питань міською радою; виступають на сесіях міської ради з доповідями та співдоповідями.

Таким чином, як правильно зазначив суд першої інстанції, формування порядку денного сесії та підготовка проектів рішень ради складаються з певних стадій.

Так, пропозиції стосовно питань на розгляд ради можуть вносити голова ради, постійні комісії, депутатські групи (фракції), депутати, голова обласної державної адміністрації.

Питання вносяться на розгляд ради за наявності проекту рішення та необхідних інформаційно-довідкових матеріалів. Останні повинні містити: подання відповідних органів або осіб, які вносять проект рішення; пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності прийняття рішення; довідку про погодження (аркуш погодження) відповідного проекту рішення в установленому порядку.

В окремих випадках питання до порядку денного сесії можуть бути включені безпосередньо на пленарному засіданні ради (депутатські запити, процедурні питання тощо).

Усі матеріали з питань, що вносяться на розгляд ради, повинні бути попередньо завізовані відповідною посадовою особою і надаються до відділу організаційної та кадрової роботи міської ради за 14 днів до чергової сесії. Проекти рішень за 10 днів до чергової сесії надаються головам постійних комісій для попереднього ознайомлення.

Відділ організаційної та кадрової роботи спільно з ініціаторами питань організує попередній їх розгляд в постійних комісіях.

Постійні комісії попередньо розглядають на своїх засіданнях проекти рішень з питань, які відносяться до їх компетенції. До проектів рішень у разі необхідності можуть надаватися пропозиції, виписки з протоколів постійних комісій за підписами голів комісії.

Після розгляду в комісіях проекти рішень обговорюються на загальних зборах депутатів.

Матеріали до питань порядку денного сесії роздаються депутатам для вивчення і підготовки до обговорення не пізніш як за п'ять днів до початку роботи сесії.

Протоколи сесій міської ради, прийняті нею рішення підписуються міським головою, а у разі його відсутності відповідно секретарем міської ради.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Враховуючи викладене та те, що рішення Конотопської міської ради від 24 квітня 2013 року про дострокове припинення повноважень міського голови м. Конотопа ОСОБА_2 було прийнято без врахування вимог зазначених вище нормативних актів та порядку прийняття рішень міською радою, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування вказаного рішення.

Також, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що виходячи із послідовності попередньо прийнятих радою рішень від 27 березня 2013 року про висловлення недовіри міському голові, яке, згідно з протоколом також приймалося за зверненням депутатів міської ради і було включено до порядку денного чергової сесії як виняткове, потім від 10 квітня 2013 року про визнання звіту міського голови за 2012 рік необ'єктивним, а роботу незадовільною, стверджувати про винятковість розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови та посилатися на статтю 30 Регламенту підстави відсутні.

Що стосується вимоги позивача про визнання недійсним запису в трудовій книжці, то колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про відмову в її задоволенні, оскільки відповідно до пункту 2.10 наказу Міністерства праці України «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» №58 від 29 липня 1993 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за №110 зміна запису в трудовій книжці у разі незаконного звільнення здійснюється власником або уповноваженим ним органом на підставі судового рішення.

За правилами статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись статтями 221, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_3, представника ОСОБА_2, задовольнити.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 листопада 2013 року скасувати, постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 17 червня 2013 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Ю.Й. Рецебуринський

Судді В.М. Кочан

Т.О. Лиска