"19" червня 2014 р. м. Київ К/9991/40735/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І. (доповідач), Лиски Т.О., Рецебуринський Ю.Й.,
розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Голови Корюківського районного суду Чернігівської області Висоцької Наталії Вячеславівни про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У листопаді 2011 року ОСОБА_4 звернулась до суду із вказаним позовом.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2012 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення ними норм матеріального і процесуального права та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судами встановлено, що 19 липня 2011 року ОСОБА_4 звернулась до Корюківського районного суду Чернігівської області із заявою, в якій просила видати їй бланки позовної заяви і надати допомогу в оформленні позовної заяви (у письмовому вигляді) та направити всі матеріали на її адресу, оскільки через похилий вік, стан здоров'я і майновий стан вона не має можливості прибути в приміщення суду.
Листом від 22 липня 2011 року № 01-22/11/8301/11-вих. голова Корюківського районного суду Чернігівської області повідомив позивача про те, що згідно частини 2 статті 105 КАС України службовець апарату адміністративного суду, який веде прийом документів у громадян, на прохання позивача надає допомогу в оформленні позовної заяви. Вказану норму запроваджено для зручності громадянам в оформленні юридичних документів. Службовець апарату може надати позивачеві допомогу лише технічного характеру, однак він не має права консультувати позивача щодо суті спору та не може сам складати позовну заяву.
Порядок звернення до адміністративних судів встановлений Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У статті 105 КАС України передбачено, що адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою. Письмова позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом. На прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.
Аналіз вказаних правових норм свідчить про те, що на прохання позивача службовцем апарату місцевого адміністративного суду може надаватися допомога в оформленні позовної заяви лише в частині роз'яснення вимог щодо відповідності позовної заяви положенням статей 105, 106 цього Кодексу, а не стосовно її змісту, обґрунтування чи виготовлення (друкування).
Згідно ч.2 ст.138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до п.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Частиною 2 та 4 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, якщо відповідачу потрібно довести правомірність свого рішення, дій чи бездіяльності, то позивачу необхідно довести факт порушення його прав, свобод чи інтересів рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, на які посилається позивач.
При цьому, як правильно зазначено судами першої та апеляційної інстанцій, доводи ОСОБА_4 щодо протиправності дій відповідача не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні і суду не надано доказів того що її права та інтереси було порушено діями відповідача.
Колегія суддів зазначає, що суди попередніх інстанцій правильно врахували наведені обставини і їх висновок про відсутність підстав для прийняття рішення на користь позивача ґрунтується на повно і всебічно встановлених обставинах справи, які підтверджені належним чином перевіреними наявними у справі доказами.
Доводи касаційної скарги зроблених судами першої та апеляційної інстанцій висновків не спростовують.
Керуючись статями 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
Т.О. Лиска
Ю.Й. Рецебуринський