"24" червня 2014 р. м. Київ К/800/19816/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого -Мойсюка М.І.,
суддів:Іваненко Я.Л.,Тракало В.В.,
при секретарі - Буденку В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2013 року,-
У грудні 2012 року позивач звернувся із зазначеним позовом, у якому просив визнати протиправними дії, зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ (далі - ГУ МВС) України в м. Києві здійснити перерахунок його грошового забезпечення та надати Головному управлінню Пенсійного фонду в м. Києві довідку до про розмір такого, виходячи з розмірів премії та надбавок, що виплачуються у відділі по боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС України в м. Києві старшим оперуповноваженим. Стверджував, що з 1 січня 2008 року йому неправомірно занижено розмір пенсії, а саме не враховано 45% (виплачено 42%) середнього розміру надбавки за виконання особливо важливих завдань, 25% (виплачено 18%) середнього розміру надбавки за оперативно-розшукову діяльність, 35% (виплачено 28%) середнього розміру надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю і 36,7 % (виплачено 17%) середньої премії, внаслідок чого недоотримано 37856,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на частину третю статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), постанову Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова № 1294) та Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2013 року позовні вимоги задоволено.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить судові рішення скасувати та у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення скарги, з таких підстав.
Задовольняючи позов суди попередніх інстанцій виходили з того, що у відповідності з пунктом 5 Порядку середній розмір надбавок та премій, виплачених у 2008 році, повинен визначатись саме за посадою того державного органу, звідки особа звільнилася на пенсію. Таким чином, оскільки згідно даних ГУ МВС України в м. Києві за посадою старшого оперуповноваженого середній розмір виплачених надбавок та премій у вказаний період був вищий аніж фактично враховано і виплачено позивачу, пенсія останнього підлягає перерахунку згідно вимог Закону № 2262-XII та Постанови № 1294.
Проте, з такими висновками судів не можна погодитись, виходячи з наступного.
Згідно із частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
1 січня 2008 року набрала чинності Постанова № 1294, якою змінено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Зокрема, збільшено розмір посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців, а також передбачено встановлення інших додаткових видів грошового забезпечення.
На виконання Постанови № 1294 Міністерство Внутрішніх справ України видало Наказ від 31 грудня 2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», згідно якого середні розміри набавок та премій, фактично виплачених за січень 2008 року по апаратах ГУМВС України по областях за відповідними посадами становили: 42 % надбавки за виконання особливо важливих завдань, 18 % надбавки за оперативно-розшукову діяльність, 28 % надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю і 17% премії.
Як встановлено судами попередніх інстанцій і підтверджується матеріалами справи, саме такі розміри надбавок та премії у спірний період виплачені позивачу.
При цьому, висновок судів про те, що таке нарахування здійснено всупереч пункту 5 Порядку, є помилковим трактуванням положень чинного законодавства.
Так, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393".
Згідно з пунктом 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема: щомісячних надбавок, доплат та підвищень, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок (підпункт 4 пункту 5 Порядку); та інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищень та щомісячних премій - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію (підпункт 5 пункту 5 Порядку).
Згідно вимог пункту 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Суди попередніх інстанцій не звернули увагу на те, що виходячи з аналізу положень наведеного законодавства, середній розмір спірних надбавок та премій визначається центральним органом виконавчої влади, тобто Міністерством внутрішніх справ, в цілому по Україні. Тобто поняття «за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію» слід тлумачити, як посада у державному органі (у даному випадку управління (відомство) Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві), а не конкретна структурна одиниця цього відомства.
Також, суди не узяли до уваги пункт 9 Постанови № 1294, яким визначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
Окрім цього, суди зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача не звернули увагу на те, що порядком передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1522, встановлено, що функції з призначення та виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Служби безпеки, Державної податкової адміністрації, Державного департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», покладено з 1 січня 2007 року на органи Пенсійного фонду України, а також виплату пенсій до визначеного строку.
Статтею 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, суди попередніх інстанцій не врахували, що зобов'язання ГУМВС здійснити перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2008 року, є порушенням вимог чинного законодавства, оскільки такі повноваження покладені на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Усі інші позовні вимоги, є похідними від зазначених, і в межах касаційної скарги сторонами не оскаржуються.
Враховуючи зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що без з'ясування усіх обставин справи з урахуванням наведених положень чинного законодавства, повний захист законних прав та інтересів сторін не можливий, а висновок судів щодо частково задоволення позовних вимог, є помилковим.
Отже, неповне з'ясування судами дійсних обставин справи та порушення норм матеріального і процесуального права призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності і обґрунтованості.
Тому рішення судів підлягають скасуванню, а справа згідно правил частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України направленню на новий розгляд, оскільки суд касаційної інстанції не може встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судових рішеннях.
Керуючись статтями 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
Касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2013 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає..
Головуючий: М.І. Мойсюк
Судді: Я.Л. Іваненко
В.В. Тракало