19 червня 2014 року м. Київ К/9991/27063/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Приходько І.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Київської обласної митниці
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 01.11.2011
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2012
у справі № 2а-2819/11/1070
за позовом Приватного акціонерного товариства «Альба Україна»
до Київської обласної митниці
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення
Приватне акціонерне товариство «Альба Україна» (далі по тексту - позивач, ПАТ «Альба Україна») звернулося до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Київської обласної митниці (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення від 05.05.2011 №52.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 01.11.2011, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2012, позов задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення про відмову у позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідачем було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання позивачем законодавства України з питань митної справи при митному оформленні товару «ліки для людей, розфасовані для роздрібної торгівлі, що містять вітаміни, не містять білків жуйних тварин, наркотичних та психотропних речовин:.. Гінсомін...», за результатами якої складено акт від 12.04.2011 № н21/11/125000000/22946976.
Під час перевірки відповідачем виявлено, що у період з серпня 2008 року по грудень 2009 року позивачем здійснено митне оформлення товару «ліки для людей, розфасовані для роздрібної торгівлі, що містять вітаміни, не містять білків жуйних тварин, наркотичних та психотропних речовин: ... Гінсомін...» за кодом 3004 50 10 00 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі по тексту - УКТЗЕД) на підставі вантажних митних декларацій (далі по тексту - ВМД) від 21.08.2008 №122000106/2008/022656, 15.10.2008 №122000106/2008/028246, 26.01.2009 №122000106/2009/000970, 16.03.2009 №122000106/2009/004339, 07.04.2009 №122000106/2009/005990, 27.05.2009 №122000106/2009/009339, 16.06.2009 №122000106/2009/010718, 17.07.2009 №122000106/2009/013086, 28.08.2009 №122000106/2009/016066, 01.10.2009 №122000106/2009/018532, 12.11.2009 №122000106/2009/021787 та 07.12.2009 №122000106/2009/023921.
За результатами перевірки відповідач дійшов висновку про те, що імпортований позивачем товар, враховуючи його фармакологічні характеристики, повинен класифікуватися згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності у товарній підкатегорії 2106 90 92 00 «харчові продукти, в іншому місці не зазначені: - інші: - інші: - без вмісту молочних жирів, цукрози, ізоглюкози, глюкози, крохмалю або вмістом менш як 1,5 мас.% молочних жирів, менш як 5 мас.% цукрози чи ізоглюкози, менш як 5 мас.% глюкози або крохмалю», що є підставою для застосування до указаного товару ввізного мита за ставкою 8%, а не 0% як вказано позивачем
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення від 05.05.2011 №52, яким відповідно до приписів ст. 69 Митного кодексу України та п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем мито на товари, що ввозяться на територію України на загальну суму 64168,01 грн., з яких: за основним платежем - 51334,41 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 12833,60 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Згідно зі ст. 42 Митного кодексу України, митні органи під час проведення митного контролю самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.
Відповідно до ст. 81 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Умови та порядок застосування форм декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до довідки Головного управління статистики у Київській області серії АА №452623, позивач здійснює господарську діяльність, пов'язану, зокрема, з оптовою та роздрібною торгівлею фармацевтичними товарами.
Згідно з даними реєстраційного посвідчення на лікарський засіб №UА/6952/01/01, виданого Державним фармакологічним центром Міністерства охорони здоров'я України 23.08.2007, додатків до реєстраційного посвідчення - інформації про лікарський засіб та висновку про якісний та кількісний склад лікарського засобу, препарат «Гіксомін» (капсули м'які) перереєстровано в Україні як лікарський засіб терміном на 5 років.
Відповідно до експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 19.10.2007 №К-4015, лікарський засіб «Гінсомін» (капсули м'які) відповідає коду 3004 50 10 00 згідно з УКТЗЕД.
Згідно з рішенням відділу номенклатури та класифікації товарів Київської регіональної митниці від 15.12.2009 №КТ-100-2927-09, товар «Гінсомін» (капсули м'які) мають класифікуватися за кодом 3004 50 10 00 згідно з УКТЗЕД.
Перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.02.2006 №80. До таких документів, належать, зокрема, митна декларація та документи, що містять відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД.
Ставки ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України, встановлюються на підставі Закону України «Про митний тариф України».
Судами зазначено, що відповідно до заявленого позивачем коду УКТЗЕД ставка мита згідно з вимогами Закону України «Про митний тариф» застосовується у розмірі 0%, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до ст. 86 Митного кодексу України, митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додано всі необхідні документи. Митний орган не має права відмовити в прийнятті митної декларації, якщо декларантом виконано всі умови, встановлені цим Кодексом. Відмова митного органу в прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанту.
Судами встановлено, що у період з серпня 2008 року по грудень 2009 року перевірка правильності класифікації товару «Гінсомін» (капсули м'які) за кодом 3004 50 10 00 згідно з УКТЗЕД, нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) за вищевказаними ВМД проводилась відповідачем на підставі заявлених позивачем відомостей про товар. Будь-які зауваження щодо правильності заповнення ВМД, класифікації та кодування товару під час митного оформлення згідно вимог ст. 86 ПК України відповідачем не робилось, оскільки, документи, які були подані позивачем для визначення коду товару «Гінсомін» (капсули м'які) згідно з УКТЗЕД у митного органу сумнівів не викликали.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Митного кодексу України та п. п. 1.1, 3.26 Примірного положення про митницю, затвердженого наказом Державної митної служби України від 25.07.2003 №500 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин), митниця є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у галузі митної справи, який у межах своєї Компетенції веде роботу з класифікації та кодування товарів у митних цілях відповідно до УКТЗЕД.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем у період з серпня 2008 року по грудень 2009 року не виносилось рішення щодо класифікації товару, яким би позивачу було визначено обов'язок класифікувати товар за кодом, відмінним від коду 3004 50 10 00 , згідно з УКТЗЕД, яким позивач і керувався при здійсненні митного оформлення товару «Гінсомін» (капсули м'які) протягом зазначеного періоду.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що оформлення відповідачем ВМД у період з серпня 2008 по грудень 2009 свідчить про надання позивачу права на розміщення товарів у заявлений митний режим і підтверджує його права та обов'язки щодо здійснення ним відповідних правових, фінансових, господарських та інших дій. Тобто у відповідача були відсутні правові підстави для винесення оскаржуваного податкового повідомлення.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Київської обласної митниці відхилити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 01.11.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)С.Е. Острович
(підпис)І.В. Приходько