Постанова від 25.12.2012 по справі 2а/0570/14908/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/14908/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13:15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лазарєва В.В.

при секретарі Бобирь Г.Г.

за участю:

представників позивача Мальованого К.Г., Артемової Г.А.,

представників відповідача Морозової Л.О., Данилової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом державного підприємства «Артемвугілля» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 333 від 03 жовтня 2012 року в частині нарахування 5 732,72 грн. неправомірно використаних грошових коштів та штрафних санкцій в розмірі 2 866,36 грн., на загальну суму 8 599,08 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Артемвугілля» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі за текстом - Фонд) про скасування рішення № 333 від 03 жовтня 2012 року в частині нарахування 5 732,72 грн. неправомірно використаних грошових коштів та штрафних санкцій в розмірі 2 866,36 грн., на загальну суму 8 599,08 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, 03 жовтня 2012 року відповідачем було винесено рішення № 333 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності у сумі 22393,41 грн. Позивач не погоджується із вказаним рішення в частині нарахування 5 732,72 грн. неправомірно використаних грошових коштів та штрафних санкцій в розмірі 2 866,36 грн. щодо оплати 37-ми листків непрацездатності підземним робітникам за індивідуальним графіком, які працювали у перехідні зміни.

Позивач вважає, що рішення в цій частині є протиправним, оскільки відповідач зобов'язаний приймати до заліку оплачені за рахунок коштів Фонду години протягом всієї тривалості робочої зміни, яка переходить на іншу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною.

У зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом в якому просить скасувати рішення Фонду № 333 від 03 жовтня 2012 року в частині нарахування 5 732,72 грн. неправомірно використаних грошових коштів та штрафних санкцій в розмірі 2 866,36 грн., на загальну суму 8 599,08 грн.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову в обґрунтування чого зазначили, що оскаржуване рішення № 333 від 03 жовтня 2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності було прийнято у відповідності до вимог норм чинного законодавства. Отже, представники відповідача вважають оскаржуване рішення законними та обґрунтованими.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

У період з 04.09.2012 р. по 14.09.2012 р. відповідачем було проведено планову перевірку ДП «Артемвугілля» з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам за період з 01.07.11 по 01.07.12. За результатами перевірки було складено відповідний акт (а.с. 11-20).

У акті перевірки відповідачем зроблено висновок, що робочі зайняті на підземних робота на СП «Шахта ім. В.І. Леніна» ДП «Артемвугілля» та СП «УМТП та ДВ» ДП «Артемвугілля» працюють за режимом підсумованого обліку робочого часу, в зв'язку із чим для визначення розміру допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно застосовувати середнього динну заробітну плату.

Як встановлено у акті перевірки, позивачем порушені пункти ч. 1 ст. 35 та ч. 2 ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 року, що виразилося у неправомірному використанні страхових коштів Фонду по 37 листкам непрацездатності на загальну суму 5 732,72 грн.

На підставі вказаного акту перевірки Фондом прийнято оскаржуване рішення № 333 від 03.10.12 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності у сумі 22393,41 грн. (а.с. 7).

Позивач не погоджується із вказаним рішення в частині нарахування 5 732,72 грн. неправомірно використаних грошових коштів та штрафних санкцій в розмірі 2 866,36 грн. щодо оплати 37-ми листків непрацездатності підземним робітникам за індивідуальним графіком, які працювали у перехідні зміни.

Суд вважає, що оскаржуване рішення у вказаній частині відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001р. із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2240).

Статтею 2 Закону № 2240 встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, виплачується застрахованим особам Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до статті 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 9 квітня 2008 року №189 визначено поняття випадку тимчасової непрацездатності, а саме: випадком тимчасової непрацездатності вважається тимчасова непрацездатність, яка триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею листка непрацездатності, заповненого у відповідності до вимог чинного законодавства, з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоров'я до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям листа непрацездатності - "Стати до роботи" (у графі "Стати до роботи" зазначається число і місяць, коли працівнику слід приступати до роботи).

Згідно ч.2 ст.35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Отже, оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266.

Згідно п. 20 Порядку сума страхових виплат застрахованій особі та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця розраховується шляхом множення суми денної (годинної) виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачено законодавством, на кількість: днів (годин), які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи), - для допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця.

У разі, коли робочий час підсумовується або його облік ведеться в годинах, а також, коли в місяцях розрахункового періоду, за який обчислюється середня заробітна плата, або в періоді, за який виплачується допомога, встановлюється неповний робочий день, для розрахунку застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застосовується середньогодинна заробітна плата ( п.15 цього Порядку).

Відповідно до п.2.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 N455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за N1005/6196, листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до її відновлення або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією.

У п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 03.11.2004 N532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за N1456/10055, зазначено, що листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Порядок заповнення листків непрацездатності визначений у п.3.12, 3.13 цієї Інструкції, згідно до яких у графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється «Продовжує хворіти» та зазначається номер нового ЛН.

З урахуванням викладеного, правильним є висновок про те, що відновлення працездатності у застрахованої особи виникає саме з того дня, який зазначений у листку непрацездатності у графі «Стати до роботи», а тому допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності, тобто до того дня, який зазначений у листку непрацездатності у графі «Стати до роботи».

Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20 листопада 2012 року по справі № К/9991/13302/12.

Доводи позивача щодо обов'язку Фонду приймати до заліку оплачені за рахунок коштів Фонду години протягом всієї тривалості робочої зміни, яка переходить на іншу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною, суд вважає необґрунтованими, оскільки вони прямо протирічать вищевказаним вимогам чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність свого рішення № 333 від 03 жовтня 2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності.

З огляду на те, що судом не встановлено обставин, які б свідчили про протиправність оскаржуваного рішення Фонду та порушення прав чи інтересів ДП «Артемвугілля» у зв'язку із його прийняттям, підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69, 70-72, 86, 94, 112, 121, 136, 158-164, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову державного підприємства «Артемвугілля» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 333 від 03 жовтня 2012 року в частині нарахування 5 732,72 грн. неправомірно використаних грошових коштів та штрафних санкцій в розмірі 2 866,36 грн., на загальну суму 8 599,08 грн. - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 25 грудня 2012 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 29 грудня 2012 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.