Постанова від 17.06.2014 по справі 758/8907/13-а

Справа № 758/8907/13-а

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Захарчук С. С.,

при секретарі - Цілуйко Н. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Зазначав, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області й отримує пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якого максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Був звільнений в запас у 2006 році.

Згідно з листом Київського обласного комісаріату від 13 грудня 2012 року № 3/2/3422 станом на 01 квітня 2012 року його грошове забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» складає 9 426 грн. 97 коп.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 05 лютого 2013 року № 120 загальний розмір пенсії до виплати з 01 лютого 2013 року становить 7 541 грн. 58 коп., однак дана обставина не відповідає дійсності виходячи з наступного.

З 01 жовтня 2011 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким було внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб», зокрема внесені зміни до ст. 13 Закону, де визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Йому обчислена та призначена пенсія за вислугу років до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у розмірі 90 відсотків від грошового забезпечення.

При цьому, ч. 2 розділу ІІ Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зазначено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, йому обмежено основний розмір пенсії, який складає 90 відсотків від грошового забезпечення у сумі 942 грн. 70 грн., про що свідчить розрахунок пенсії наданий відповідачем.

Посилаючись на зазначені обставини, просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити йому з 01 квітня 2012 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії у розмірі 90 процентів грошового забезпечення.

У подальшому ОСОБА_1 було подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій останній просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01 квітня 2012 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення.

У судовому засіданні позивач підтримав позов з викладених у ньому підстав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив та просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, зазначивши, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01 січня 2007 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення.

Статтею 13 зазначеного Закону (із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668 від 08 липня 2011 року) передбачено, що максимальний розмір пенсій, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 відсотків сум грошового забезпечення.

Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 залишився у встановлених 90%, а обмеження у 80 % застосовується лише для визначення максимального розміру підвищення для проведення перерахунку по постанові Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року.

Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та йому призначено пенсію за вислугу років з 01 жовтня 2006 року у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (а.с. 93).

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, діючій на час призначення пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, діючій на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

08 липня 2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а також були внесенні зміни до ч. 3 ст. 43 зазначеного Закону, відповідно до якої пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 05 лютого 2013 року № 120 ОСОБА_1 повідомлено про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підвищення до пенсії з 01 липня 2012 року установлено у розмірі до 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21, 36 зазначеного Закону, а з 01 вересня 2012 року збільшено його до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року - до 35 відсотків. При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій, згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01квітня 2012 року.

Статтею 13 Закону (із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668 від 08 липня 2011 року) передбачено, що максимальний розмір пенсій, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно довідки № 3/2/78455 від 01 червня 2012 року наданої Київським обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року для проведення підвищення пенсії ОСОБА_1 по постанові Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355, розмір грошового забезпечення складає всього: 9 426 грн. 97 коп. Основний розмір пенсії становить 7 541 грн. 58 коп. (9 426,97х80%). Отже, максимальний розмір підвищення пенсії ОСОБА_1 за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становить 1 310 грн. 38 коп. (7541,58 - 6231,20 = 1310,38 грн.).

Таким чином, підвищення пенсії ОСОБА_1 відбувається за таким розрахунком:

з 01 липня 2012 року становить - 6 231,20 х 11% = 685,43 грн.

з 01.09.2012р. становить - 6 231,20 х 23% = 1 433,18 грн.

Оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 355 передбачено підвищення пенсії саме до 23%, у другому етапі, розмір максимального збільшення буде обмежений саме сумою 1 310,38 грн.

Станом на 01 лютого 2013 року пенсія ОСОБА_1 складається з:

основного розміру пенсії - 6 231,20 грн. ( 6 923,55 х 90%);

підвищення по постанові Кабінету Міністрів України № 355 в розмірі -

1 310,38 грн.;

Загальний розмір пенсії до виплати з 01 лютого 2013 року становить - 7 541,58 грн.

З огляду на зазначене, розмір пенсії ОСОБА_1 залишився у встановлених 90%, а обмеження у 80% застосовується лише для визначення максимального розміру підвищення для проведення перерахунку по постанові Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року (а.с. 186).

Таким чином, при перерахунку пенсії в 2012 році відповідачем, з посиланням на частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року) визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Однак, як зазначив Верховний Суд України в своєму рішенні від 10 грудня 2013 року процедури призначення і перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. При перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (справа № 21-420а13).

Отже, внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року до ст. 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2002 від 20 березня 2002 року).

Ураховуючи вищевикладене, та виходячи з того, що при перерахунку позивачу пенсії у 2012 році відповідачем визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення, однак при цьому не враховано, що на момент призначення позивачу пенсії діяли норми ст.ст. 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно яких розмір пенсії не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, а тому суд дійшов висновку про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 7, 9, 71, 86, 104, 105, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Суддя С. С. Захарчук