Постанова від 28.05.2014 по справі 819/971/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/971/14-a

28 травня 2014 року м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Подлісна І.М.

при секретарі судового засідання Будзик Б.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" до Управління Пенсійного фонду в м. Тернополі про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об'єднання "Текстерно" звернулося до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в м. Тернополі про визнання дій протиправними.

Представник позивача, Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, шляхом визнання дії Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі по виставленню до відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсіонерів після досягнення ними пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" неправомірними та визнання Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з квітня 2014 року в частині відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до пунктів "б" - "з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсіонерів після досягнення ними пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" неправомірними.

Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду в м. Тернополі, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити з мотивів наведених у запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" не підлягають до задоволення, виходячи із наступних міркувань.

Позивач у поданому адміністративному позові, посилається на те, що у відповідності до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (до 01.01.2003 року) діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій врегульований ст. 2 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції до 01.01.2003 року), де передбачено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 цього Закону є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення2 до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону Україну "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років; жінки після досягнення 55 років.

Всупереч наведеним вище нормам діючого законодавства Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі в спірному Розрахунку виставило до відшкодування фактичні витрати на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсіонерів після досягнення ними пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону Україну "Про пенсійне забезпечення".

При цьому, внесені до абзацу четвертого п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" зміни, а саме заміна слів і цифр "статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на "статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску", зовсім не повинні впливати на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення2.

Адже, зміни до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в якій досі зазначено, що: до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України "Про пенсійне забезпечення", при цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом - не внесено, а вона являється відсилочною нормою.

Однак вищевказані твердження позивача не відповідають дійсним обставинам справи та нормам чинного законодавства України, оскільки Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" №184 від 04.04.2013 (набрав чинності з 28.04.2013) в абзаці четвертому п.1 ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" слова і цифри "статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" замінено словами і цифрами "статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;

55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по ЗО вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Текст статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладено в такій редакції Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668 від 08.07.2011 ( набрав чинності 01.10.2011). З прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668 від 08.07.2011 ( набрав чинності 01.10.2011) збережено вимоги щодо віку та стажу, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Таким чином, відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також слід зазначити, що Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, об'єктом оподаткування якого, відповідно до ст.2 вказаного Закону є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " є спеціальним законом, який регулює вказані правовідносини.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, в свою чергу належним чином запереченні відповідачем, а тому до задоволення не підлягають.

керуючись ст. ст. 50, 71, 86, 94, 158, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" до Управління Пенсійного фонду в м. Тернополі про визнання дій протиправними - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Подлісна І.М.