ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" червня 2014 р. Справа № 809/1251/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Житняк Л.М.
представника відповідача Данилюк О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради до Державної Інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови №14 від 02.12.2013 року про накладення штрафу,-
Комунальне підприємство "Комунгосп" Долинської міської ради звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної Інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови №14 від 02.12.2013 року про накладення штрафу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківській області за результатами перевірки, винесено необґрунтовану постанову про накладення відносно Комунального підприємства "Комунгосп" штрафу в розмірі 8500 грн. за невиконання припису. Безпідставність винесення вказаної постанови полягає в тому, що вимоги припису, стосуються Комунального підприємства "Комунгосп" частково, а тому не могли бути ним виконані в повному обсязі, оскільки трансформаторні підстанції (КТП-591 та ЛЕП6кВ) щодо умов експлуатації яких встановлено порушення, не є майном Підприємства.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з мотивів викладених в письмовому запереченні відповідача. Додатково суду вказала, що у відповідності із Додатком 8.11 Договору про постачання електричної енергії №176 від 24.12.2010 року, який укладений між Комунальним підприємством "Комунгосп" та філією "Долинський РЕМ" ПАТ "Прикарпаттяобленерго", встановлено балансову належність електромереж та установок, зокрема ТП-591 по вул.Антоновича та ЛЕП6кВ в м.Долина за Комунальним підприємством "Комунгосп". Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Заслухавши заперечення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулюються Законом України "Про електроенергетику".
Положеннями статті 9 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право, в тому числі, безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів; давати, у межах своїх повноважень, керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.
Державним інспектором з енергетичного нагляду, відповідно до статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 9 Закону України "Про електроенергетику" статті 14 Закону України "Про теплопостачання" та "Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929, 25.11.2013 року вжито заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті Комунальне підприємство "Комунгосп" Долинської міської ради.
Предметом державного енергетичного нагляду (контролю) позивача була перевірка виконання ним частини вимог припису від 29.07.2013 року №03/30-11-078 (а.с.49).
За результатами вказаної перевірки відповідачем складено акт №03/30-13-089 від 25.11.2013 року (а.с.48).
В ході вказаної перевірки встановлено ухилення від виконання позивачем вимог припису від 29.07.2013 року №03/30-11-078.
В подальшому, у зв'язку з невиконанням вимог припису, відповідачем винесено постанову №14 від 02.12.2013 року, якою за порушення законодавства про електроенергетику, у відповідності до статті 27 Закону України "Про електроенергетику", накладено штраф у розмірі 500 (п'ятсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян на суму 8500(вісім тисяч п'ятсот) гривень (а.с.9-10).
В адміністративному позові Комунальним підприємством "Комунгосп" Долинської міської ради зазначено, що вимоги припису ним не можуть бути виконані, оскільки позивач не є споживачем електроенергії через об'єкти ЛЕП-6кВ та об'єкт ТП-591. Дані об'єкти не є майном позивача.
З цього приводу суду зазначає таке.
Відповідно до Додатку 8.11 Договору про постачання електричної енергії №176 від 24.12.2010 року, який укладено між позивачем та філією Долинський РЕМ ПАТ "Прикарпаттяобленерго", визначено балансову приналежність електромереж та установок, зокрема, трансформаторної підстанції (КТП-591) по вул. Антоновича, а також ЛЕП-6кВ в м. Долина - за позивачем (а.с.42).
Зауважень з приводу проведення перевірок та виявлених порушень вимог нормативно-технічних документів позивачем не подано, хоча у відповідності із п.п.4,5 ч. 6 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
Позивач акт перевірки №03/30-13-089 від 25.11.2013 року підписати відмовився.
Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду в установленому законом порядку (абзац 6 частини 9 статті 7 Закону).
Позивач, доказів про оскарження припису в адміністративному порядку, чи в судовому порядку не надав. Відсутність такого оскарження може свідчити про прийняття позивачем до виконання вимог по усуненню недоліків, встановлених вищевказаним приписом.
Абзацом 14 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій передбачено штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Підсумовуючи наведене вище, суд вважає, що позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами наявність обставин, якими обґрунтовуються вимоги адміністративного позову.
Відповідно до статті 68 Конституція України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Згідно з положеннями статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З наведених підстав, суд дійшов висновку, що постанова №14 від 02.12.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику винесена з дотриманням норм законодавства про електроенергетику, підстави для її скасування відсутні. За таких обставин, в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 16.06.2014 року.