"22" травня 2014 р. м. Київ К/9991/44118/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Гаманка О.І.
суддів Білуги С.В.
Загороднього А.Ф.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Чернівецької міської ради Ротара Петра Яковича, виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Чернівецької міської ради Ротара П.Я., виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Просив суд визнати відповідь заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Чернівецької міської ради Ротар П.Я. та виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 24.06.2011 №Ш-187/24 такою, що надана з порушенням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» та зобов'язати виконавчий комітет Чернівецької міської ради розглянути запит ОСОБА_2 від 07.06.2011.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 26 січня 2012 року закрито провадження в частині позовних вимог щодо зобов'язання виконавчого комітету Чернівецької міської ради розглянути запит ОСОБА_2 від 07.06.2011.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 лютого 2012 року позовні вимоги задоволено. Визнано відповідь заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Чернівецької міської ради Ротара П.Я. від 28.11.2011 №Ш-187/24 такою, що порушує вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» і зобов'язано надати відповідь на запит позивача із роз'ясненням статей, які були використані при підготовці Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року скасовано постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 лютого 2012 року, в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування судами норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 03.10.2011 задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_4 та виконкому Чернівецької міської ради. Визнано протиправною відмову виконкому Чернівецької міської ради в задоволенні запиту ОСОБА_2 від 07.06.2011 на отримання публічної інформації і зобов'язано виконком розглянути запит ОСОБА_2 від 07.06.2011 на отримання публічної інформації.
На виконання зазначеного рішення суду 28.11.2011 заступником Чернівецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської влади П. Ротарем позивачу надано відповідь № Ш-187/24 на запит від 07.06.2011, де зазначено, що в газеті "Чернівці" оприлюднено проект Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці, де в частині 1 «Загальні положення», наведено вичерпний перелік законів та нормативних актів, які використано під час підготовки зазначеного документа.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
У відповідності до частин 1, 2 статті 7 Закону України «Про інформацію» право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом (частина 2 статті 20 Закону України «Про інформацію»).
При цьому, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно із статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VІ від 13 січня 2011 року публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Розпорядники інформації визначені у статті 13 вказаного Закону.
В силу частини 2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Інформаційний запит від 07.06.2011 стосувався відомостей щодо правових підстав оприлюднених положень проекту нормативного документа "Тимчасові правила благоустрою м. Чернівці". Тобто, запит стосувався законодавчих підстав застосування тих чи інших норм законодавства у проекту рішення Чернівецької міської ради "Тимчасові правила благоустрою м. Чернівців".
Позивачу надано відповідь №Ш-187/24 від 19.05.2011 року за підписом заступника Чернівецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Ротара П.Я. по суті викладених у запиті від 07.06.2011 питань, зокрема, роз'яснено , що у частині 1 «Загальні положення» наведено вичерпний перелік законів та нормативних актів, у відповідності до яких підготовлено проект Тимчасових правил благоустрою м. Чернівців.
Таким чином, по результатам розгляду запиту від 07.06.2011 року позивачу була надана вмотивована відповідно на запитувану ним інформацію.
Крім того, колегія суддів погоджується із висновками суду апеляційної інстанції щодо недопустимості зобов'язання відповідача адміністративним судом роз'яснити норми права, оскільки роз'яснення нормативно-правових актів є виключною компетенцією Конституційного Суду України.
За таких обставин колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновками суду апеляційної інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю.
За приписами статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги не спростовуються висновки, викладені в судовому рішенні, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Чернівецької міської ради Ротара Петра Яковича, виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.І. Гаманко
Судді С.В. Білуга
А.Ф.Загородній