Ухвала від 22.05.2014 по справі 2а/0570/7579/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" травня 2014 р. м. Київ К/9991/79723/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Островича С.Е., Степашка О. І, Федорова М. О.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року у справі за позовом Приватного підприємства "Зернопродукт" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

Приватне підприємство "Зернопродукт" (далі - ПП "Зернопродукт") звернулось до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі - Слов'янська ОДПІ) в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року у задоволенні позову ПП "Зернопродукт" відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року апеляційну скаргу ПП "Зернопродукт" задоволено. Скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року та прийнято нову постанову, якою задоволено позовні вимоги ПП "Зернопродукт".

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду апеляційної інстанції Слов'янська ОДПІ подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року та залишити в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року.

ПП "Зернопродукт" подало письмові заперечення на касаційну скаргу Слов'янської ОДПІ.

Сторони в судове засідання не з'явились, а тому відповідно до вимог ст. 222 КАС України розгляд справи проведено в письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.

Слов'янською ОДПІ проведена позапланова документальна невиїзна перевірка ПП "Зернопродукт" з питань правомірності нарахування податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01 квітня 2011 року по 30 вересня 2011 року по взаємовідносинам з ТОВ "Оксамит Таврії" у травні 2011 року. За результатами перевірки складено акт №1407/15-2-31349282 від 17 травня 2012 року.

Перевіркою встановлено порушення ПП "Зернопродукт" вимог пп. "а" п. 198.1, п.198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкового кредиту на загальну суму 246485, 00 грн., у тому числі за травень 2011 року на суму 65579, 00 грн., за вересень 2011 року на суму 180906, 00 грн.; пп. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п. 138.4, п. 138.6 ст. 138 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено розмір валових витрат на загальну суму 1232426, 00 грн., що привело до заниження податку на прибуток на загальну суму 283458, 00 грн.

На підставі акта перевірки Слов'янською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 31 травня 2012 року: №0001531540, яким ПП "Зернопродукт" нараховане податкове зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 283459, 00 грн., в т.ч. за основним платежем - 283458, 00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1, 00 грн.; №0001601542 про зменшення ПП "Зернопродукт" розміру від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 180906, 00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 90453, 00 грн.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що між ПП "Зернопродукт" та ТОВ "Оксамит Таврії" укладено договір купівлі-продажу №С-20/05 від 20 травня 2011 року.

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

Згідно вимог пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат, витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Відповідно до пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу

Згідно п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ПП "Зернопродукт" сформувало податковий кредит з ПДВ та валові витрати по фінансово-господарським операціям з ТОВ "Оксамит Таврія" згідно вимог Податкового кодексу України, що підтверджено первинними документами, в тому числі податковими та видатковими накладними, та документами, які підтверджують факт оплати за здійснені господарські операції.

Крім того, судом апеляційної інстанції зазначено, що наданими ПП "Зернопродукт" товарно-транспортними накладними та копіями журналу надходження сировини та Книги обліку ввезених матеріальних цінностей підтверджено рух придбаного у ТОВ "Оксамит Таврії" товару. На ПП "Зернопродукт" не може бути покладена відповідальність за організацію перевезень товару вказаними у товарно-транспортних накладних перевізниками.

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що ПП "Зернопродукт" правомірно віднесено суми до валових витрат і податкового кредиту, а тому податкові повідомлення-рішення Слов'янської ОДПІ підлягають скасуванню.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог ПП "Зернопродукт".

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович

О.І. Степашко

М.О. Федоров