Головуючий у 1 інстанції - Мельник Ю.А.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
28 травня 2014 року справа №269/1111/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Білак С.В
Сухарька М.Г.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради на постанову Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 14 квітня 2014 року у справі №269/1111/14-а (головуючий І інстанції Мельник Ю.А.) за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради , третя особа - Управління Державного казначейства України у м.Макіївці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради , третя особа - Управління Державного казначейства України у м.Макіївці Донецької області про визнання дій неправомірними щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку всупереч ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в період з дати нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат; зобов'язано здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в період з дати нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Ухвалою Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 20 березня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради , третя особа - Управління Державного казначейства України у м.Макіївці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21.11.2012 року по 19.09.2013 року залишено без розгляду в частині позовних вимог про зобов'язання перерахувати і виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21.11.2012 року по 19.09.2013 року у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Постановою Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 14 квітня 2014 року позовні вимоги задоволені частково, внаслідок чого, визнано неправомірними дії щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.09.2013 року по 01.04.2014 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; зобов'язано здійснити перерахунок та сплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.09.2013 року по 01.04.2014 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням проведених виплат.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_3 має дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 13 жовтня 2012 року, актовий запис 432 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Першотравневого районного управління юстиції у Донецькій області.
З листа Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради від 12.03.2014 року за №10-370 та довідки Управління від 12.03.2014 за №06-371 вбачається, що позивач перебувала на обліку та одержувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно ст. 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом № 107-VI - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами.
Згідно ст. 43 Закону № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону №2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Рішенням № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу П Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону №2811-XII.
Згідно ч.3 ст. 45 Закону № 2154-VI допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2811-ХІІ та Закону №2240-ІІІ призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1 Порядку), згідно з якою встановлюється Кабінетом Міністрів України тільки порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом.
Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до Закону № 2240-ІІІ на виконання ст. 45 Закону № 2154-VI Кабінет Міністрів України не визначав.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку здійснюється у розмірі передбаченому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування у з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» оскільки позивачка є застрахованою особою.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167,184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради на постанову Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 14 квітня 2014 року у справі №269/1111/14-а- залишити без задоволення.
Постанову Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 14 квітня 2014 року у справі №269/1111/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: С.В.Білак
М.Г.Сухарьок