Справа: № 826/4103/14 Головуючий у 1-й інстанції: Мазур А.С. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
15 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
У поданій до суду у березні 2014 року позовній заяві ОСОБА_2 просив визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України який всупереч вимогам ст.13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при розробці порядку компенсації завданої шкоди за втрату працездатності при виконанні трудових обов'язків при ліквідації Чорнобильської катастрофи не застосував норми, обов'язкових для застосування конвенції МОП №115 «Про захист працівників від іонізуючої радіації» та «Про захист заробітної плати», зобов'язати відповідача внести зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які б враховували вимоги обов'язкових для застосування норм зазначених конвенції МОП №115. Також позивач просив зобов'язати відповідача видати у відношенню до нього розпорядження аналогічне розпорядженню № 301-р від 09.06.1997 року «Про порядок обчислення пенсії військовослужбовцям із числа особового складу МВС, які брали участь у гасінні пожежі та охороні Чорнобильської АЕС 26.04.1986 року».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2014 року позовну заяву залишено без розгляду з підстав пропущення позивачем строку звернення до суду.
В апеляційній скарзі позивач посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, просить скасувати вказане судове рішення та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом попередньої інстанції норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 11.09.2008 р., ОСОБА_2 має правовий статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Пунктом 4 розділу VII Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» установлено, що що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання наведеного законодавчого припису Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 р. № 1210, якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 5 цієї постанови визначено, що вона набирає чинності з 01 січня 2012 року.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 р. № 503/97 установлено, що закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Офіційними друкованими виданнями є: «Офіційний вісник України», газета «Урядовий кур'єр».
Вказаний нормативно-правовий акт був опублікований у газеті «Урядовий кур'єр» №223 від 30 листопада 2011 року та в «Офіційному віснику України» № 92 від 05 грудня 2011 року.
Отже, постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» була офіційно оприлюднена 30 листопада 2011 року.
Проте, позивач звернувся до суду лише 28 березня 2014 року, тобто з пропущенням встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України строку для звернення до адміністративного суду.
При цьому позивачем не надано жодного прийнятного та переконливого доказу на підтвердження наявності підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Наслідком пропущення строку звернення до суду, за приписами статті 100 КАСУ, є залишення позову без розгляду.
З огляду на викладене слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим судом при вирішенні питання про залишення позову без розгляду порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 199, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 22 травня 2014 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.