Постанова від 22.05.2014 по справі 872/14678/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 рокусправа № 186/1744/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.

за участю секретаря судового засідання: Федосєєвої Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради

на постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 17 вересня 2013 року у справі № 186/1744/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради про стягнення боргу з виплати державної допомоги по догляду за дитиною, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради, в якому просила суд визнати протиправними дії Відповідача щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 березня 2013 року; зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною за період з 10 березня 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з урахуванням проведених виплат.

Постановою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 17 вересня 2013 року позовні вимог ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 березня 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 березня 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з урахуванням проведених виплат.

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради, не погодившись із постановою суду, подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 17 вересня 2013 року та прийняти нову постанову, якою визнати правомірними дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. (а.с.20-21)

Позивач заперечень на апеляційну скаргу не подавала, постанову суду першої інстанції не оскаржувала.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду відповідно до ст. 195 КАС України - в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має малолітню доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6) у зв'язку з чим знаходиться на обліку у Відповідача та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. (а.с.5)

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивач має право на виплату відповідної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 березня 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення заявлених вимог, однак вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач є працюючою особою, що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради № 517 від 11.09.2013 р. (а.с.5)

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що Позивач має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною відповідно до 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" , про що свідчить аналіз наступних правових норм.

До 1 січня 2008 року, тобто, до набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися як Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб, (що стосується безпосередньо Позивача). Розмір допомоги також визначався цими Законами (статтями 15 та 43 відповідно).

Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. При цьому, будь яких обмежень щодо розміру указаної допомоги норма Закону не містила, та не визначала будь-якого іншого порядку щодо призначення вказаної допомоги.

Однак, пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III, а саме: дію статті 13 Закону № 2811-ХІІ з 01 січня 2008 року поширено і на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III виключено статті 40-44.

В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними положення пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Крім того, пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Аналіз указаних правових норм свідчить про те, що з 01 січня 2009 року відновлено дію вищезазначених положень Закону № 2240-III, у тому числі, і статті 43 цього Закону, приписи якої мали б бути застосовані Відповідачем при нарахування Позивачу з 2010 року указаної допомоги, адже даною нормою Закону чітко визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму.

Правлінням Фонду у період з 2009 року і по теперішній час будь яких рішень щодо визначення розміру указаної допомоги не приймалось.

В той же час, є діючим Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Однак розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Оскільки у даній справі спірні правовідносини виникли щодо виплати допомоги з березня 2013 року особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги Позивачу у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що поновлення порушених прав має відбутись шляхом зобов'язання Відповідача з 10 березня 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку включно здійснити нарахування їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до дії правових норм, що регулюють спірні правовідносини.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують зроблений судом першої інстанції висновок.

Разом з тим, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про призначення такої допомоги у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», адже Позивач є працюючою особою, у зв'язку з чим призначення та виплата відповідної допомоги має здійснюватися відповідно до приписів статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ, а саме - у розмірі прожиткового мінімуму за відповідні періоди, та зобов'язанням Відповідача провести виплату зазначеної допомоги за мінусом отриманих сум.

Указана правова позиція викладена у рішенні Верховного суду України від 25 грудня 2012 року, яке, у відповідності до приписів КАС України, є обов'язковим для застосування судами усіх ланок.

Відповідно до ч.1 ст. 201КАС України, підставами для зміни судового рішення є правильне по суті вирішення справи, але з помилковим застосуванням норм матеріального права.

Керуючись п.2 ч.1 ст.198, ч.1 ст.201, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради - залишити без задоволення.

Постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 17 вересня 2013 року у справі № 186/1744/13-а - змінити, виклавши пункт третій постанови у наступній редакції «Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Першотравенської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 березня 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі, передбаченому 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ».

В решті постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 17 вересня 2013 року у справі № 186/1744/13-а - залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: О.В. Юхименко