Ухвала від 24.04.2014 по справі 9101/151175/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" квітня 2014 р. справа № 2а-2775/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоархангельському районі Кіровоградської області

на постанову Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 30 листопада 2011 р., прийняту у порядку скороченого провадження,

у справі № 2а-2775/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Новоархангельському районі Кіровоградської області

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

В листопаді 2011 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати право відповідно до норми ч.1ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком;

- визнати незаконними дії відповідача щодо відмови в перерахунку ним розмірів моєї додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особи, що її віднесено до категорії 2, у відповідності з ч.1ст.51, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09 липня 2003 року;

- зобов'язати відповідача призначити та провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 2 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, починаючи з 10 травня 2011 року , відповідно до ч.1 ст.51, ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виходячи із загальновстановленого розміру мінімальної пенсії за віком, який визначається з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, установленого у Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Постановою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 30 листопада 2011 року позов задоволено частково, а саме:

- визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку і виплати позивачу державної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, меншому, ніж встановлено ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року;

- зобов'язано відповідача провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням положень ст. 51 ч. 1, ст. 67 ч. З Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року, виходячи з мінімальної пенсії за віком, що діяла на момент належної виплати, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.

В апеляційні скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу у задоволенні позову.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) та перебуває на обліку у відповідача.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1, 2, 3 та 4 категорій, це зокрема, державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, особам, віднесеним до категорії 2 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Положення ч. 3 вказаної статті не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.

У період з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року відповідач здійснював нарахування та виплату позивачу додаткової пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 в розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 статті 9 КАС України передбачено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність захисту прав позивача шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити додаткову

пенсію позивачу, як особі яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, яким обставини в справі встановлені правильно та порушень норм матеріального і процесуального права не допущено, тому підстав для скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоархангельському районі Кіровоградської області залишити без задоволення.

Постанову Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 30 листопада 2011 року у справі № 2а-2775/11 залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун