"12" травня 2014 р.Справа № 916/842/14
Господарський суд Одеської області у складі:
Судді Зайцева Ю.О.
при секретарі судового засідання Ошарін Д.С.
За участю представників сторін:
Від прокуратури: Незовибатько О.В. (за посвідченням №014637);
Від позивача: Динту В.А. (довіреність №564/исх-гс від 09.12.2013 р.);
Від відповідача: Бевза О.І. (довіреність №298 від 24.03.2014 р.);
Від третьої особи:Польщіна Т.Л. (довіреність №01-36/44 від 15.01.2014 р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до відповідача приватного акціонерного товариства «Одеський консервний завод», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, про внесення змін до договору оренди землі,
Суть спору: 06.03.2014 р. заступник прокурора Київського району міста Одеси звернувся в інтересах держави в особі Одеської міської ради до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача приватного акціонерного товариства «Одеський консервний завод» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою судді господарського суду Одеської області Зайцева Ю.О. від 11.03.2014 р. справа прийнята до провадження з призначенням до розгляду у відкритому судовому засіданні.
04.04.2014 р. відповідачем по справі подано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого він заперечує проти задоволення позову, просить суд відмовити прокурору в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві.
30.04.2014 р. представником відповідача подано клопотання про витребування доказів по справі, відповідно до змісту якого відповідач просив витребувати у позивача наступні документи:
- Витребувати у Одеської міської ради та/або Управління Держземагенства у місті Одесі Одеської області (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 36) технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, затверджену рішеннями ОМР: №41-VІ від 28.12.2010 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси»; №1268-VІ «Про внесення змін до рішення ОМР від 28.12.2010 № 41-УІ «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Одеси»; на підставі якої було зроблено витяг Управління Держземагенства у місті Одесі Одеської області №428/к від 10.10.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси, орендованої відповідачем;
- витребувати у Одеської міської ради докази офіційного оприлюднення у відповідних засобах масової інформації: рішення ОМР №41-VІ від 28.12.2010 р. «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси»; рішення ОМР №1268-VІ «Про внесення змін до рішення ОМР від 28.12.2010 р. №41-VІ «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Одеси»; рішення ОМР № 1267-VI від 20.09.2011 р. «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі» та довідку про відсутність судових рішень про визнання недійсними або скасованими зазначених рішень ОМР;
Зазначене клопотання судом розглянуто та в його задоволенні відмовлено з огляду на наявність в матеріалах справи відповідних доказів.
12.05.2014 р. у судовому засіданні після повернення з нарадчої кімнати було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення, суд встановив:
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що проведеною Київського району міста Одеси перевіркою встановлено, що 20.04.2007 року на підставі рішення Одеської міської ради №689 - IV від 30.11.2006 року між Одеською міською радою та закритим акціонерним товариством «Одеський консервний завод» був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 7549 кв.м., яка знаходиться у м. Одеса, проспект М.Жукова №4/ж, терміном на 25 років.
Відповідний договір зареєстрований у філії Державного підприємства «Одеський регіональний центр державного земельного кадастру», про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 06.08.2007 р. за №040750500111.
У п. 2.1. договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7549 кв.м., у тому числі по угіддях: під капітальною одноповерховою забудовою - 2559,91 кв.м.; під спорудами - 671,71 кв.м.; під проїздами, проходами, площадками -3977,97 кв.м.; під зеленими насадженнями - 559,28 кв.м.
Пунктом 2.3 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1517775,80 грн., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1014/К від 11.10.2006, складеного Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.
У розділі 4 договору встановлені умови щодо орендної плати, а саме встановлено, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі у розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 22766,64 грн. на рік за земельну ділянку 7549 кв.м. (п. 4.1. договору).
Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін, у відповідності до протоколу узгодження розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах, передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться користуванні (п.4.2. договору).
Орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем (звітного місяця). Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» (п.4.3 договору).
Сторони домовились, що орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку (п.4.4. договору).
Відповідно до умов п. 14.1 цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Додатками до вказаного договору є план земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельних ділянок з відображенням обмежень, акт визначення меж земельних ділянок в натурі; акт прийому-передачі об'єкту оренди; проект відведення земельної ділянки.
28.12.2010 р. Одеською міською радою прийнято рішення №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової земель міста Одеси», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси (п.1), введення в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011, крім випадків визначних у п.3 цього рішення (п.2); введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012 (п.3).
20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1268-VІ «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 р. №41-VІ «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Одеси», яким п. З рішення викладено в такій редакції: «Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011 р.».
20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення №1267-IV «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі».
Згідно довідки-витягу з технічної документації про нормативно грошову грінку земельної ділянки м. Одеси від 10.10.2013 №428/К, який розроблено Управлінням Держкомзему у м. Одеси, нормативно грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться у м. Одесі, Київському районі, проспект Маршала Жукова, № 4/ж та землекористувачем якої є ЗАТ ВО «Одеський консервний завод», площею -7549 кв.м. - становить 5429240,80 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, у подальшому, Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до відповідача ЗАТ ВО «Одеський консервний завод» з пропозицією від 03.02.2014 р. №01-13/681 про внесення змін до вищевказаного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати, що підтверджується копіями поштової квитанції №161 та реєстром рекомендованих листів №01/13/678.
Також у пропозиції Департамент комунальної власності Одеської міської ради попередив відповідача ЗАТ ВО «Одеський консервний завод» про необхідність надання відповіді у встановлений законом термін та можливість вирішення зазначеного питання в судовому порядку у противному випадку, а також повідомило про час і місце особистого прийому юридичних, фізичних осіб-підприємців, з питань внесення змін до договорів оренди, підписання та отримання розрахунків орендної плати за земельні ділянки.
Також, департаментом комунальної власності Одеської міської ради, відповідно до форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України, здійснено розрахунок:
- розміру орендної плати за земельну ділянку площею 7549 кв.м. за адресою: Одесі, Київському районі, проспект Маршала Жукова № 4/ж від 31.01.2014, за яким вона становить 162 877,22 грн. на рік.
Таким чином позивач вказує, що оскільки на теперішній час грошова оцінка земельної ділянки становить 5429240,80 грн. то у договір оренди земельної ділянки по вул. М. Жукова №4/ж від 20.04.2007 р. зареєстрований в ОРФ ДП «ЦДЗК» 06.08.2007 р. за №040750500111, мають бути внесені зміни в частині розміру грошової оцінки земельної ділянки.
Посилаючись на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013 р. №428/к, рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 р. №41-VI, рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. №1268-VI, рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. №1267-VI, позивач звернувся з відповідним позовом до суду та просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки площею 7549 га, яка знаходиться у м. Одесі, просп. М.Жукова, №4/ж, укладеного 20.04.2007 року та зареєстрованому 06.08.2007 р. у філії Державного підприємства «Одеський регіональний центр державного земельного кадастр за №040750500111, а саме:
- викласти п. 2.3. Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 7549 кв.м. становить 5429240,80 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013 № 428\К, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі.
- викласти п. 4.1. Договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 7549 кв.м. розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 162 877,22 грн. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі».
Відповідач проти позову заперечував, в обґрунтування відзиву зазначив, що на виконання рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 року №41-VІ та діючого законодавства України у травні - червні 2011 року ПрАТ «ВО «ОДЕСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» отримало від Одеського міського управління земельних ресурсів пропозиції, відповідно до яких з метою приведення вказаного Договору у відповідність з Податковим кодексом України в частині орендної плати (ст. 288) Управлінням було підготовлено розрахунки розміру орендної плати згідно діючого законодавства. ПрАТ «ВО «ОДЕСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» не заперечувало проти підвищення ставок орендної плати до 3% та у червні 2011 р. звернулось до Одеської міської ради із пропозицією внести зміни до вказаного Договору в частині зміни найменування підприємства та збільшення розміру орендної плати до 3 відсотків.
08.07.2011 р. року Одеська міська рада прийняла рішення №1227-VІ відповідно до якого було вирішено затвердити орендну плату у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
02.08.2011 р. у відповідності до рішення Одеської міської ради №1227-VI від 08.07.2011 року були внесені зміни до договору оренди землі, які зареєстровані у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06 серпня 2007 року № 040750500111, в частині зміни найменування підприємства та розміру орендної плати. Було укладено відповідний договір про зміни до вказаного Договору, який було підписано у тому числі й Одеською міською радою в особі міського голови Костусєва О.О., та були посвідчені приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, ОСОБА_1, й зареєстровано в реєстрі за №2483. 22.09.2011 р. на виконання Рішення Одеської міської ради №1227-VI від 08.07.2011 року ПрАТ «ВО «ОДЕСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» надало вищезазначений договір про зміни на державну реєстрацію відповідно до чинного законодавства України до Управління Держкомзему у місті Одеса. 26.09.2011 р. зазначений договір було прийнято на державну реєстрацію головним спеціалістом відділу держаного земельного кадастру Держкомзему у м. Одеса.
Відповідач зазначає, що оскільки між сторонами досягнуто домовленості про внесення змін до договору оренди землі, проте до теперішнього часу відповідний договір про внесення змін не пройшов державну реєстрацію, підстави для задоволення позову відсутні.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Згідно зі статтею 121 Конституції України одним із завдань прокуратури України є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право, зокрема, звертатись до суду, з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненій прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень частини третьої цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Згідно з ст.1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Господарський суд порушує справи за позовними заявами: підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів; державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України; прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, відповідно до ст. 2 ГПК України.
Відповідно до статті 14 Конституції України, частини 1 статті 148 Господарського кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави та об'єктом прана власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і Законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Ізмаїльська міська рада є представницьким виборним органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
За вимогами пункту 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідна ради.
Згідно до статті 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є поряд з іншим земля й природні ресурси, що є у власності територіальних громад.
Відповідно до статті 143 основного Закону України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Статтею 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Підставою для набуття територіальною громадою в особі Одеської міської ради права комунальної власності на землю є безоплатна передача їй землі державою. Оскільки право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів, кожне порушення закону щодо безпідставного заволодіння комунальною власністю є порушенням державних інтересів.
У даному випадку органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Одеська міська рада.
Відповідно до п. 2 положення про Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011 р. №384-VI, основними завданнями Управління є: забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин, відповідно до чинного законодавства України; здійснення контролю за використанням і охороною земель та контролю за додержанням земельного законодавства, контроль за виконанням договорів оренди землі.
Рішенням Одеської міської ради № 2747-VІ від 19.02.2013 Одеське міське правління земельних ресурсів Одеської міської ради реорганізовано шляхом приєднання до департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Відповідно до положення по Департамент комунальної власності ОМР, затвердженого рішенням ОМР № 384-VІ від 28.02.2011р. передбачено, що Департамент комунальної власності здійснює повноваження орендодавця комунального майна територіальної громади, що знаходиться в управлінні департаменту, а також контроль за повнотою та своєчасністю внесення орендарями орендної плати за договорами оренди цілісних майнових комплексів, укладеними Одеською міською радою. Відповідно до чинного законодавства укладає договори оренди. Здійснює облік договорів оренди, укладених безпосередньо Департаментом, та облік договорів оренди, погоджених з Департаментом у встановленому порядку л.2.2.4. Положення), а також погоджує передачу в оренду майна, орендодавцями якого виступають виконавчі органи Одеської міської ради, а також комунальні та інші підприємства, організації, установи, яким майно комунальної форми власності передане у повне господарське відання або оперативне управління, а також здійснює організацію й проводить конкурси з передачі такого комунального майна в оренду, та майна, що знаходиться в управлінні Департаменту, виконавчих органів Одеської міської ради та комунальних підприємств (п.2.2.4. Положення).
Згідно до статті 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов.
За таких обставин, між сторонами за договором виникли правовідносини щодо користування зазначеною у договорі земельною ділянкою, які, у першу чергу, регулюються умовами договору, нормами земельного законодавства, а також загальними нормами матеріального права.
Встановлено, що ПрАТ «ВО «Одеський консервний завод» на підставі договору оренди землі від 20.04.2007 року, укладеного з Одеською міською радою, використовується земельна ділянка площею 7549 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, проспект М.Жукова №4/ж.
Згідно з вимогами ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" також встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до вимог ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендареві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У статтях 5,13,15,18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Положенням статей 20, 23 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеса від 10.10.2013 р. №428/к, який розроблено Головним управлінням Держземагентства в Одеській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки що знаходиться за адресою: м. Одеса, проспект М.Жукова №4/ж, площею 7549 га - станом на 10.10.2013 р. становить 5429240,80 грн.
У ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12% нормативно грошової оцінки.
У ст. 274 Податкового кодексу України ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
При укладанні договору сторони обумовили, що згідно п. 4.4 умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладення відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:
- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;
- коригування «Грошової оцінки земель міста Одеси», яка затверджується відповідним рішенням міської ради;
- зміни функціонального призначення будівлі або її частини.
Таким чином, внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 11 ГПК України визначено, що підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організація не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді в установлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Статтею 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Як вище встановлено, департамент комунальної власності Одеської міської ради надіслав ПрАТ «ВО «Одеський консервний завод» пропозицію від 03.02.2014 р. №01-13/681 про внесення змін до вищевказаного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати, разом із повідомленням про час і місце прийому юридичних осіб з питань внесення змін до договорів оренди, підписання та отримання розрахунків орендної плати за земельні ділянки.
Відповідач не заперечував проти факту отримання вказаної пропозиції, та, як вбачається з матеріалів справи, між виробничим об'єднанням та міською радою 02.08.2011 р. був укладений договір про зміни №1 до договору оренди землі від 20.04.2007 р. З огляду на це відповідач посилався на відсутність підстав для задоволення позову, оскільки, на його думку, такі зміни до договору вже були внесенні. Проте, договір про зміни №1 до договору оренди землі від 20.04.2007 р. не зареєстрований у встановленому законодавстві порядку.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 210 Цивільного Кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Тобто, договір про зміни №1 до договору оренди землі від 20.04.2007 р. у зв'язку із нездійсненням його реєстрації не є вчиненим. Крім того, нормами діючого законодавства не встановлено заборони на внесення нових змін до договору оренди землі за вказаних обставин.
З наведених підстав суд не приймає до уваги посилання відповідача в цій частині обґрунтування відзиву. Решту доводів і поданих сторонами доказів, відхилення яких не обгрунтовано вище, суд відхиляє як такі, що не мають значення для вирішення спору.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Рішення прийнято на підставі наданих сторонами доказів, оскільки згідно із ст.33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона: повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; самостійно визначити і надати суду ті докази на підтвердження своїх доводів, які вважає необхідними, належними і достатніми. Докази витребовуються судом у ході розгляду справи лише у разі подання відповідного клопотання - на суд не покладено обов'язку вказувати стороні, які докази вона повинна подати на підтвердження свої вимог чи заперечень, або проводити розшук тих чи інших доказів з власної ініціативи.
При цьому суд приймає до уваги строк розгляду справи, достатність часу у будь-якої із сторін для надання доказів на підтвердження власних доводів, для спростування обставин чи доводів протилежної сторони та для подання суду клопотання про витребування таких доказів у інших осіб.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст.44, 49 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 32,33,34,38,43,44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
1. Позов заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до відповідача приватного акціонерного товариства «Одеський консервний завод» про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 20.04.2007 року, зареєстрованого у Державному реєстрі земель записом від 06.08.2007 р. за № 040750500111, яким Одеською міською радою передано закритому акціонерному товариству «Виробниче об'єднання «Одеський консервний завод» (65007, м. Одеса, вул. Водопровідна, буд. №22, код ЄДРПОУ 30087693) терміном до 20.04.2032 у строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 7549 кв.м., що знаходиться у знаходиться у м. Одесі, Київському районі, проспект Маршала Жукова № 4/ж, для експлуатації та обслуговування виробничих приміщень і споруд, в частині розміру орендної плати.
Викласти п. 2.3. договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 7549 кв.м. становить 5429240,80 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.10.2013 р. № 428\К, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі».
Викласти п. 4.1. договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 7549 кв.м. розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 162 877,22 грн. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі».
3. Стягнути з приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «Одеський консервний завод» (65007, м. Одеса, вул. Водопровідна, буд. №22, код ЄДРПОУ 30087693) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008 отримувач ГУ ДКСУ в Одеській області код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області МФО 828011 код класифікації: 22030001) судові витрати в розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст складено та підписано 19.05.2014 року.
Суддя Зайцев Ю.О.