Постанова від 20.11.2008 по справі 4/105А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.08 Справа№ 4/105 А

Господарський суд Львівської області в складі судді Гриців В.М. при секретарі Москалі Р.М. з участю представників позивача Дейнеки І.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця” до Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення №158 від 29.02.2008р. в частині неприйняття до зарахування витрат на суму 3000 грн. та стягнення штрафу в сумі 1500 грн.

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузеве об'єднання „Львівська залізниця” звернулося з адміністративним позовом, просить суд визнати недійсним рішення виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №158 від 29 лютого 2008 року в частині неприйняття до зарахування витрат на суму 3000 грн. та стягнення штрафу в сумі 1500 грн. Суд Вважає, що відповідач незаконно прийняв рішення №158 від 29.02.2008 року щодо неприйняття до зарахування витрат на суму 3000 грн. та стягнення штрафу в сумі 1500 грн. з таких мотивів:

Виконавчою дирекцією Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі -Фонд) 25-27 лютого 2008 року була проведена перевірка відокремленого підрозділу «Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» з питань правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків та законності їх витрачання за період з 01 лютого 2007 року по 01 лютого 2008 року. За результатами перевірки складено акт від 27 лютого 2008 року, яким встановлено порушення у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме: на витрати Фонду віднесено допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання, пов'язаного з нещасним випадком на виробництві (с.Ожидів) на суму 3000 грн. Рішенням № 158 від 29 лютого 2008 року вказану суму в числі інших сум, не прийнято до зарахування та стягнуто штраф в розмірі 1500 грн. за порушення порядку витрачання страхових коштів. Позивач вважає невірним висновок відповідача про те, що на витрати Фонду віднесено допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання, пов'язаного з нещасним випадком на виробництві на підставі листків непрацездатності № 205916, № 457195, виданих Дужому С.Й. з 19.07.07р. по 17.08.07р.; № 205773, виданого Кацалапу І.М. з 18.07.07р. по 27.07.07р.; № 457028, виданого Максиміву В.В. з 20.07.07р. по 31.07.07р.; № 457059, виданого Гладію В.С. з 19.07.07р. по 25.07.07р. в яких зазначено, що первинним діагнозом є гостре отруєння продуктами горіння жовтого фосфору. При цьому позивач підтверджує факт відрядження ним згаданих працівників на виконання робіт на станції Ожидів-Заболотці. Проте, на думку позивача, факт нещасного випадку на виробництві встановлюється згідно із Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. відповідно до якого груповий нещасний випадок, який стався одночасно з двома і більше працівниками, незалежно від ступеня тяжкості ушкодження їх здоров'я розслідується спеціальною комісією, що призначається наказом керівника територіального органу Держнаглядохоронпраці (п.40, п.42 Порядку). А єдиним документом, який підтверджуватиме нещасний випадок на виробництві в такому випадку є затверджений керівником органу Держнаглядохоронпраці, який призначив спеціальну комісію, акт форми Н-1 ( п.53 Порядку). Акт форми Н-1 не затверджений, тому первинний діагноз в листках непрацездатності записаний зі слів самих працівників, відтак немає жодних підстав стверджувати, що у даному випадку мало місце захворювання, пов'язане з нещасним випадком на виробництві. Позивач вважає, що при виплаті названим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності та віднесенні цих сум на витрати Фонду дотримав вимоги п.1 ч.1 ст.35 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням",

ст.2 закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування", ст.46 Конституції України. Крім того, згідно ч.4 ст.26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Відповідач позов заперечує, як необґрунтований і безпідставний. Пояснив, що перевіркою правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків, інших платежів до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та правильного витрачання коштів Фонду, проведеною уповноваженими особами в управлінні будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд № 2 державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця” встановлено факти виплати позивачем з коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв»язку із професійним захворюванням на загальну суму 3000,08 грн. працівникам управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд № 2 Дужому С.Й., Кацалапу І.М., Максиміву В.В., Гладію В.С.. Відповідач вважає, що названі виплати проведені з порушенням ст.2 закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов»язкового державного соціального страхування», оскільки названі особи на підставі наказів від 27 червня 2007 року №№ 224 і 225, від 03 липня 2007 року № 232, від 13 липня 2007 року № 242 були відряджені на ст..Ожидів, де стався розлив цистерн із жовтим фосфором, для виконання комплексу будівельно-монтажних робіт. При виконанні цих робіт працівники отруїлися продуктами горіння жовтого фосфору внаслідок чого втратили працездатність. Оскільки тимчасова непрацездатність наступила внаслідок професійного, а не загального захворювання, то сума 3000,08 грн. виплаченої допомоги не прийнята до зарахування витрат і рішенням № 158 від 29 лютого 2008 року до позивача застосовано штрафну санкцію в розмірі 50 відсотків незаконно виплаченої суми, що становить 1500,04 грн. На думку відповідача, відсутність акту ф.Н-1, як підстави для встановлення причинного зв»язку отримання захворювання під час виконання службових обов»язків не може прийматися до уваги, бо сам позивач і повинен був провести розслідування причин отримання працівниками гострого отруєння. Крім того, в листках непрацездатності «»205773, 205916 та 457195 зазначено, що гостре отруєння продуктами горіння жовтого фосфору Кацалапи і Дужого пов»язане з нещасним випадком на виробництві.

В судовому засіданні 6 листопада 2008 року на стадії судових дебатів оголошено перерву на 17 листопада 2008 року. Судове засідання 17 листопада 2008 року не відбулось з причин неможливості здійснювати технічний запис судового процесу і було перенесено на 20 листопада 2008 року.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив надані докази в їх сукупності суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.

Предметом оскарження є рішення виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 158 від 29 лютого 2008 року в частині неприйняття до зарахування витрат на суму 3000 грн. та стягнення штрафу в сумі 1500 грн. за порушення порядку витрачання страхових коштів.

Згідно з матеріалами справи виконавча дирекція Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності перевіряла відокремлений підрозділ «Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2»державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»з питань правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків та законності їх витрачання за період з 01 лютого 2007 року по 01 лютого 2008 року. За результатами перевірки 25-27 лютого 2008 року складено акт перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків, інших платежів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та цільового і правильного витрачання його коштів, яким встановлено порушення при виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності на загальну суму 3000,00 грн., а саме, на витрати Фонду віднесено допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання, пов'язаного з нещасним випадком на виробництві (с.Ожидів) на підставі листків непрацездатності № 205916, № 457195, виданих Дужому С.Й. з 19.07.07р. по 17.08.07р.; № 205773, виданого Кацалапу І.М. з 18.07.07р. по 27.07.07р.; № 457028, виданого Максиміву В.В. з 20.07.07р. по 31.07.07р.; № 457059, виданого Гладію В.С. з 19.07.07р. по 25.07.07р. В акті також зазначено, що розслідування нещасного випадку не проводилось, акти форми Н-1 не складались. На підставі акта виконавча дирекція Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 29 лютого 2008 року прийняла рішення за № 158, яким суму 3000 грн. виплаченої допомоги з тимчасової втрати працездатності не прийняла до зарахування та стягнула з позивача штраф в розмірі 1500 грн. за порушення порядку витрачання страхових коштів.

Рішення виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 158 від 29 лютого 2008 року в частині неприйняття до зарахування витрат на суму 3000 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 1500 грн. прийнято з порушенням Конституції і законів України, необґрунтовано з огляду на таке.

Як стверджує відповідач та зазначено в акті перевірки від 25-27 лютого 2008 року, позивач незаконно відніс на витрати Фонду з тимчасової втрати працездатності допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання, пов'язаного з нещасним випадком на виробництві (с.Ожидів ) на підставі листків непрацездатності № 205916, № 457195, виданих Дужому С.Й. з 19 липня 2007 року до 17 серпня 2007 року; № 205773, виданого Кацалапу І.М. з 18 липня 2007 року до 27 липня 2007 року; № 457028, виданого Максиміву В.В. з 20 липня 2007 року до 31 липня 2007 року; № 457059, виданого Гладію В.С. з 19 липня 2007 року до 25 липня 2007 року, оскільки тимчасова непрацездатність наступила внаслідок професійного (гостре отруєння продуктами горіння жовтого фосфору), а не загального захворювання. Адже всім відомо про факт нещасного випадку на ст.Ожидів - розлив цистерн із жовтим фосфором, де перебували у відрядженні названі працівники управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2 державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», які після 16 липня 2007 року захворіли з первинним діагнозом гостре отруєння продуктами горіння жовтого фосфору.

Дійсно, нещасний випадок, пов»язаний з викидом токсичних і отруйних речовин ( розлив цистерн із жовтим фосфором) стався 16 липня 2007 року на станції Красне-Ожидів державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця». Цей факт є загальновідомим і не потребує доведення.

Названі особи, як працівники управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2 державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»ще до 16 липня 2007 року були відряджені на станцію Ожидів-Заболотці для виконання комплексу будівельно-монтажних робіт, а саме: Гладій В.С. був відряджений наказом від 27 червня 2007 року за № 224 на ст..Здолбунів на період з 02 липня 2007 року до 31 липня 2007 року; Дужий С.Й. був відряджений наказом від 27 червня 2007 року за № 225 на ст.Ожидів на період з 02 липня 2007 року до 31 липня 2007 року; Максимів В.В. був відряджений наказом від 03 липня 2007 року за № 232 на ст.Ожидів на період з 04 липня 2007 року до 31 липня 2007 року; Кацалап І.М. був відряджений наказом від 13 липня 2007 року за № 242 на ст.Ожидів на період з 16 липня 2007 року до 31 липня 2007 року. Після 16 липня 2007 року ці працівники захворіли з первинним діагнозом гостре отруєння продуктами горіння жовтого фосфору, про що вказано в листках непрацездатності № 205916, № 457195, виданих Дужому С.Й. з 19.07.07р. по 17.08.07р.; № 205773, виданого Кацалапу І.М. з 18.07.07р. по 27.07.07р.; № 457028, виданого Максиміву В.В. з 20.07.07р. по 31.07.07р.; № 457059, виданого Гладію В.С. з 19.07.07р. по 25.07.07р.

За приписами ст.13 закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у статті 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг. Нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення нормативних актів про охорону праці застрахованим, також є страховим випадком. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці". Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві та перелік обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. N 1112 із наступними змінами і доповненнями. За приписами п.п. 40, 42, 51, 53 Порядку спеціальному розслідуванню підлягають, зокрема, групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками, незалежно від ступеня тяжкості ушкодження їх здоров'я. Спеціальне розслідування нещасного випадку проводиться комісією із спеціального розслідування нещасного випадку, що призначається наказом керівника територіального органу Держнаглядохоронпраці за місцезнаходженням підприємства або за місцем настання нещасного випадку, за погодженням з органами, представники яких входять до її складу. За результатами спеціального розслідування складаються акт форми Н-5, акт форми Н-1 стосовно кожного потерпілого, нещасний випадок з яким визнано таким, що пов'язаний з виробництвом, карта форми П-5 стосовно кожного потерпілого у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння), пов'язаного з виробництвом, а також оформляються інші матеріали спеціального розслідування. Примірники актів форми Н-5, форми Н-1 (або форми НПВ) підписуються головою і всіма членами спеціальної комісії протягом п'яти днів після оформлення матеріалів спеціального розслідування. Керівник органу Держнаглядохоронпраці, який призначив спеціальну комісію, повинен розглянути і затвердити примірники актів форми Н-5 та форми Н-1 протягом доби після надходження матеріалів спеціального розслідування.

Для розслідування нещасного випадку, що стався 16 липня 2007 року на станції Красне-Ожидів, територіальне управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Львівській області наказами від 18 липня 2007 року № 466, від 24 липня 2007 року № 485 призначило комісію, яку зобов»язало відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року N 1112 організувати і провести спеціальне розслідування до 31 липня 2007 року.

Суду не надано складених за результатами спеціального розслідування акта форми Н-5, актів форми Н-1 стосовно кожного потерпілого, нещасний випадок з яким визнано таким, що пов'язаний з виробництвом, карти форми П-5 стосовно кожного потерпілого у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння), пов'язаного з виробництвом. Про відсутність складених за результатами спеціального розслідування актів форми Н-1 стосовно Дужого С.Й., Кацалапи І.М., Максиміва В.В., Гладія В.С. вказав і відповідач. А саме такі документи є належними доказами, що підтверджують настання непрацездатності цих осіб внаслідок професійного, а не загального захворювання.

Конституцією України (ст.46) встановлено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності. Це право гарантується загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

За приписами ст.ст. 35, 50, 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві. Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Відповідно до п. 3.1.1. Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням, затвердженого постановою правління Фонду від 09 липня 2001 року N 21 комісія із соціального страхування підприємства приймає рішення про матеріальне забезпечення і направляє їх власнику або уповноваженому ним органу для проведення виплат.

Рішенням комісії із страхування з тимчасової втрати працездатності управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2 державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», оформлених протоколами № № 7, 8 від 31 серпня 2008 року Дужому С.Й., Кацалапу І.М., Гладію В.С., Максиміву В.В. призначено допомогу з тимчасової втрати працездатності.

В силу ст. 2 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" перші п'ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачуються за рахунок коштів підприємства, а з шостого дня непрацездатності оплата на виробництві, виплачується застрахованим особам Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Оскільки, акти форми Н-1, які б підтвердили факт нещасного випадку на виробництві щодо потерпілих Дужого С.Й., Кацалапи І.М., Максиміва В.В., Гладія В.С., як це передбачено Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1112, відсутні, первинний діагноз в листках непрацездатності записаний зі слів самих працівників, вказані особи звернулись у встановленому порядку, відповідно, позивач дотримав вимоги чинного законодавства щодо витрачання страхових внесків Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суду не надано жодних належних доказів, які б підтверджували факт нещасного випадку на виробництві в позивача у червні-липні 2007 року та які б доводили твердження відповідача, що тимчасова непрацездатність Дужого С.Й. в період з 19 липня 2007 року по 17 серпня 2007 року; Кацалапи І.М. в період з 18 липня 2007 року по 27 липня 2007 року; Максиміва В.В. в період з 20 липня 2007 року по 31 липня 2007 року; Гладія В.С. в період з 19 липня 2007 року по 25 липня 2007 року наступила внаслідок професійного, а не загального захворювання.

Твердження відповідача, що “саме Позивач повинен був провести розслідування причин отримання працівниками гострого отруєння” не ґрунтується на законі, навпаки, таке спростовується названими вище приписами закону та підзаконних актів, а також фактом створення територіальним управлінням Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Львівській області у встановленому порядку комісії з спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 16 липня 2007 року на станції Красне-Ожидів.

Крім того, згідно з ст.26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Виходячи з викладеного відповідач не довів правомірності оскарженого рішення, не спростував доводи позивача щодо протиправності оскаржуваного рішення, тому суд задовольняє позов повністю. Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд покладає судові витрати на відповідача.

Керуючись ст.ст.2,69,70,86,87,94,138,143,158-163, п.6 розділу VІІ Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним рішення виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №158 від 29.02.2008 в частині неприйняття до зарахування витрат на суму 3000 грн. та стягнення штрафу в сумі 1500 грн.

Стягнути з відповідача на користь позивача 3,40 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена та набирає законної сили в порядку і у строки, встановлені ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Гриців В.М.