13 травня 2014 року Справа № 13/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецторг Трак» до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ТзОВ «Спецторг Трак» у вересні 2010 року звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Жовківському районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №823/23-8/36701572/12351 від 31.08.2010 року.
В позові ТзОВ «Спецторг Трак» покликається на те, що орган державної податкової служби неправомірно прийшов до висновку про порушення ним п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Позивач стверджує, що у відповідності до вимог чинного законодавства саме філія, а не склад-магазин укладає правочини від імені головного підприємства з третіми особами, отримує товари від цих третіх осіб, оприбутковує (обліковує) їх та по необхідності передає товар шляхом внутрішнього переміщення на будь-який склад. Також, позивач зазначає, що перевіряючими не було враховано пояснень директора філії про оприбуткування товару на складі шляхом виписки внутрішніх переміщень та про знаходження оригіналів прихідних документів в бухгалтерії філії.
Оскаржуваною постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 року позовну заяву ТзОВ «Спецторг Трак»до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - задоволено. Скасовано, прийняте Державною податковою інспекцією у Жовківському районі Львівської області, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.08.2010 року за №823/23-8/36701572/12351.
У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що Пунктом 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зобов'язано суб'єктів господарювання вести у порядку встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особам, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг), оскільки працівником позивача на законну вимогу контролюючого органу не надано до перевірки жодних документів, які б свідчили про облік товарних запасів за місцем їх реалізації, ДПІ у Жовківському районі вважає позовні вимоги ТзОВ "Спецторг Трак" безпідставними. Проте , судом першої інстанції зазначене до уваги не взято та зроблено висновок про відсутність з боку позивача факту порушення податкового законодавства.
Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Задовольняючи позов ТзОВ "Спецторг Трак" суд першої інстанції виходив з того, що в самому акті перевірки, п.4.2, повноважним представником позивача зверталась увага на те, що «оригінали прихідних документів знаходяться в бухгалтерії філії (м. Дубляни, Львівська 2) ». Таким чином, враховуючи те, що відповідач не представив належних та допустимих доказів на підтвердження обставин незабезпечення товариством обліку товарних залишків, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято необґрунтовано, а тому підлягає скасуванню.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права.
За результатами перевірки з дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці магазину, що розташована за адресою Львівська область, Городоцький район, с. Воля-Бартатівська, та належить суб'єкту господарської діяльності ЛФ ТзОВ «Спецторг Трак», складено акт (довідку) від 20.08.2010 року та прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.08.2010 року за №823/23-8/36701572/12351 на суму 11262 грн. 18 коп.
Як вбачається з акту перевірки, на думку перевіряючих, товариством порушено п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме прихід та оприбуткування товару на складі здійснюється шляхом виписки внутрішніх переміщень, оригінали прихідних документів знаходяться в бухгалтерії філії та будуть надані на вимогу.
Відповідно до вимог п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року за №265/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 цього ж Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Так, відповідно до преамбули Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно з п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Пунктом 4 ст. 17 цього Закону передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки, перевіряючими було зафіксовано, що за місцем здійснення реалізації і зберігання товарних запасів відсутні накладні або товарно-транспортні накладні, які б підтверджували облік надходження наявних товарно-матеріальних цінностей. При цьому, матеріально-відповідальна особа засвідчила, що до початку проведення перевірки повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) всі видаткові і прибуткові документи на цінності включені у товарні звіти, здані в бухгалтерію. Проте, згідно акту перевірки, жодних документів, які б підтверджували надходження товарно-матеріальних цінностей на вказану суму, перевіряючим надані не були. Акт перевірки підписаний матеріально-відповідальною особою без заперечень, тим самим нею був визнаний факт визначених в акті перевірки порушень законодавства.
Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи зазначені норми права та встановлені обставини справи суд першої інстанції дійшов не обґрунтованого висновку про не правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
А тому висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови не вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення без додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 202 КАС України є підставою для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області - задоволити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 року у справі № 2а-8697/10/1370 - скасувати та прийняти нову, якою в позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецторг Трак» - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.М. Гінда
В.Я. Качмар