Справа: № 825/2675/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Д'яков В.І.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
20 березня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Куликівського районного центру зайнятості на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом Куликівського районного центру зайнятості Чернігівської області до ОСОБА_3 про стягнення незаконно виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття, -
Куликівський районний центр зайнятості Чернігівської області (далі - Куликівський РЦЗ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення незаконно виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову Куликівський РЦЗ подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, та згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, 27.11.2012 р. ОСОБА_3 звернувся до Куликівського РЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Наказом Куликівського РЦЗ від 27.11.2012 р. №НТ121127 ОСОБА_3 надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. Відповідно до довідки Куликівського РЦЗ від 08.07.2013 р. №417, ОСОБА_3 за період з 27.11.2012 р. по 28.03.2013 р. виплачено матеріальне забезпечення на випадок безробіття в сумі 3547,31 грн.
Згідно з проведеним інформаційним обміном з Державною податковою адміністрацією за IV квартал 2012 року Куликівським РЦЗ встановлено, що ОСОБА_3 на дату реєстрації в Куликівському РЦЗ перебував у трудових відносинах з ПрАТ «Куликівське молоко», а тому відповідачем незаконно отримане матеріальне забезпечення на випадок безробіття, у зв'язку з чим виплачені кошти підлягають поверненню.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до абз. 5, 6 пункту 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 ( чинного на час надання відповідачу статус безробітного), у разі коли після припинення трудових відносин особа виконувала роботу (надавала послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, останнім місцем роботи вважається робота, дані про яку внесено до трудової книжки особи. Зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, під час якої надає інформацію, пов'язану з працевлаштуванням, про що робить відповідний запис у картці.
Відповідно до пунктів 3, 12 цього Порядку реєстрація громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.
Для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах.
Згідно частини 3 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство».
Як вбачається з матеріалів справи, згідно до цивільно-правового договору №1279 від 01.11.2012 р. відповідач працював в ПрАТ «Куликівське молоко» приймальником молока від населення з 01.11.2012 р. по 24.11.2012 р., тобто до звернення до Куликівського РЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного та виплати матеріальної допомоги.
Позивачем не надано суду доказів, що ОСОБА_3 належав до зайнятого населення на час звернення його звернення про надання статусу безробітного.
Таким чином, станом на день звернення відповідача до Куликівського РЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного відповідач не відносився до зайнятого населення, а тому мав право на отримання допомоги по безробіттю, відповідно до статей 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307.
При цьому, необхідно зазначити, що відповідно до пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. №60/62, за результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Всупереч вказаного Порядку, працівниками Куликівського РЦЗ не було ознайомлено відповідача з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №19 від 14 травня 2013 року, про що свідчить відсутність в акті пояснень відповідача відмітки проте, що останній відмовився від дачі пояснень та підписання акту.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу Куликівського РЦЗ необхідно залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2013 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Куликівського районного центру зайнятості Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.