Головуючий у 1 інстанції - Пархоменко І.О.
Суддя-доповідач - Чумак С.Ю.
03 квітня 2014 року справа № 249/402/14-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Чумака С.Ю.,
суддів: Ляшенка Д.В. та Ястребової Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області на постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 12 березня 2014 року у справі №249/402/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просила: визнати дії відповідача незаконними, скасувати рішення останнього від 14.01.2014 року №147 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням суми матеріальної допомоги у сумі 3703,30грн., премії у сумі 815,00 грн., індексації заробітної плати у сумі 323,84 грн. та грошової винагороди у сумі 4112,54 грн. відповідно до довідки від 08.01.2014 року №09-21/288 і провести коригування више зазначених сум у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови КМУ від 06.02.2008 року №34 з 01.01.2014 року та в розмірі 90 відсотків від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII.
Постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 12 березня 2014 року позовні вимоги задоволені частково, визнано протиправними дії відповідача, рішення від 14.01.2014 року №147 скасовано та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги, премії, індексації заробітної плати та грошової винагороди, які зазначені у довідці №09-21/288 від 08.01.2014 року та які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.01.2014 року та в розмірі 80 відсотків від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
Не погодившись з таким судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги, в яких позивач просив скасувати постанову суду в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії в розмірі 80% від заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, а відповідач просив постанову суду скасувати та постановити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно частини 1 статті 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Позивачка є пенсіонером, отримує пенсію за віком як державний службовець, перебуває на обліку у відповідача, що підтверджується пенсійним посвідченням ( а.с. 8).
При призначенні пенсії позивачці не були враховані указані в довідці № 09-21/288 від 08.01.2014 року, інші виплати, а саме матеріальна допомога, премія, індексація заробітної плати, грошова винагорода. З усіх спірних сум були сплачені внески до УПФУ ( а.с. 9-11).
9 січня 2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки від 08.01.2014 року № 09-21/288, але рішенням від 14.01.2014 року останній відмовив у перерахунку ( а.с. 13).
При вирішенні спору колегія суддів виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до статті 244І КАС України є обов'язковою для застосування в судовій практиці, і зазначає наступне.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, судом першої інстанції зроблено правильний висновок про необхідність врахування при перерахунку пенсії позивачу сум всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, колегія суддів зазначає, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні з огляду на наступне.
У абзаці четвертому резолютивної частини постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 12 березня 2014 року у справі № 249/402/14-а зазначено, що перерахунок пенсії повинен проводитись в розмірі 80 відсотків від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно вказаної норми Закону позивачці призначено пенсію в розмірі 90 відсотків від заробітку, оскільки її стаж державної служби склав 30 років 5 місяців 19 днів.
Колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені в подальшому в статтю 37 Закону України "Про державну службу" зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Вказана правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі у справі № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13 та відповідно до статті 244І КАС України є обов'язковою для застосування в судовій практиці
Крім того, що чинне законодавство не містить норм, які б передбачали можливість зміни призначеного при обчисленні пенсії відсотку заробітної плати в сторону його зменшення, у зв'язку з чим вважає, що цей відсоток є незмінним і не підлягає коригуванню при наступних перерахунках пенсії.
З огляду на вказане колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що позивач повинен отримувати пенсію в розмірі 80 % від розрахованої заробітної плати, оскільки на час призначення останньому пенсії, під час якого були порушені права позивача, пенсія була призначена в розмірі 90 відсотків від її заробітної плати.
За таких обставин доводи апеляційної скарги позивача є обґрунтованими, у зв'язку з чим вказана скарга підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції по суті правильно вирішив справу, однак із помилковим застосуванням норм процесуального права, а тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, 198, 201, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 12 березня 2014 року у справі №249/402/14-а змінити.
В абзаці четвертому резолютивної частини постанови слова «… в розмірі 80 відсотків від заробітної плати…» замінити словами «…в розмірі 90 відсотків від заробітної плати…».
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили через пґять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів С.Ю.Чумак
Д.В.Ляшенко
Л.В.Ястребова