"11" березня 2014 р. м. Київ К/800/57044/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Вербицької О.В., Блажівської Н.Є.,
при секретарі: Горголь І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2013 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року
по справі №805/11853/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія» (надалі - ТОВ «Азовська нафтова компанія»)
до Міністерства доходів і зборів України
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі - Маріупольська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У серпні 2013р. позивач звернувся до суду з позовом (із врахуванням заяви про зміну предмету позову) до Міністерства доходів і зборів України, третя особа - Маріупольська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій, що полягають у відмові у прийнятті та реєстрації в «Єдиному реєстрі податкових накладних» податкових накладних, виписаних ТОВ «Азовська нафтова компанія», зобов'язання прийняти та зареєструвати в «Єдиному реєстрі податкових накладних» податкові накладні ТОВ «Азовська нафтова компанія» з моменту доставки податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, відповідно до дати та часу, зафіксованих в квитанціях про неприйняття.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2013р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013р., позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, Міністерство доходів і зборів України звернулось із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення та постановити нове - про відмову у задоволені позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу позивач зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представника Міністерства доходів і зборів України, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанції, ТОВ «Азовська нафтова компанія» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 30.12.1999р., номер запису 12741200000001391, місцезнаходження юридичної особи: 87503, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Донецьке шосе, буд.3, включено до ЄДРПОУ за номером 30661021, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №284343. Крім того, місцезнаходження позивача за адресою: 87503, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Донецьке шосе, буд. 3, підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 26.04.2010р. №48/10/29-014-14, довідкою серії АБ №380901 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України виданою Головним Управлінням статистики у Донецькій області, та Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість від 16.01.2013р. №200101389.
Згідно листа Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 06.08.2013р. №117/10/18-013 ТОВ «Азовська нафтова компанія» перебуває на обліку в Іллічівському відділенню Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області. З витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серія АВ № 114592 станом на 15.04.2013р. та серія АВ №114594 станом на 08.08.2013р., місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Азовська нафтова компанія» зазначено: 87503, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Донецьке шосе, буд. 3, зміни до відомостей або установчих документів щодо місцезнаходження юридичної особи державним реєстратором не вносились.
05.07.2013р. між позивачем та Маріупольською ОДПІ укладено договір №050720132 про визнання електронних документів, згідно якого позивач подає податковому органу податкову звітність, реєстри отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.
При цьому у договорі місцезнаходження позивача зазначено: 87503, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Донецьке шосе, буд.3.
Відповідно до умов цього договору у період з 15.04.2013р. по 12.08.2013р. позивач надсилав у електронному вигляді відповідачу спірні податкові накладні для їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте, спірні податкові накладні не були прийняті податковим органом, про що позивачу були надіслані квитанції із відміткою про виявлені помилки, а саме: місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якими погодилась колегія апеляційного суду, цілком вірно та обґрунтовано виходив з наступного.
Так, згідно з п.201.1 ст.201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один із таких способів : у паперовому вигляді; в електронній форм з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); г) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; є) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України); ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця (п.201.6 ст.201 ПК України).
У п.201.10 ст.201 даного Кодексу встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Згідно квитанції податкового органу причиною відмови у прийнятті податкових накладних є те, що місцезнаходження юридичної особи продавця послуг/товарів, вказане у документі, не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Разом з тим, судами попередніх інстанції встановлено, що позивач не змінював свою юридичну адресу (місцезнаходження) - 87503, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Донецьке шосе, буд. 3, з моменту реєстрації, тобто з 30.12.1999р.
Крім того, в спірних податкових накладних та розрахунках коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, наданих до податкового органу, позивачем зазначена та сама юридична адреса, що і в реєстраційних документах.
Згідно умов вказаного вище договору (п.п.3.1 п.3) про визнання електронних документів, орган ДПС зобов'язаний, зокрема, забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у терміни, визначені законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп'ютерну обробку.
Враховуючи наведене, судами обґрунтовано зазначено, що саме на відповідача, як на орган державної податкової служби покладено обов'язок із забезпечення приймання від платника податків податкових документів в електронному вигляді. Разом з тим, цей обов'язок відповідачем порушено, що призвело до необґрунтованого неприйняття податкових накладних від позивача та невнесення їх до Єдиного реєстру податкових накладних.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року - залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ О.В. Вербицька
___________________ Н.Є. Блажівська