ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
14 березня 2014 року № 826/13710/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Аблова Є.В., судді Амельохіна В.В., судді Федорчука А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» до Кабінету Міністрів України, Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги наступним. Угода щодо ділянки Юзівська була підписана без проведення передбачених законом державних експертиз проекту такої угоди з фінансових, правових, природоохоронних та інших питань, що суперечить вимогам чинного законодавства. Оскільки оголошення конкурсу, схвалення проекту та підписання тексту угоди про розподіл вуглеводнів, що видобуваються у межах ділянок Юзівська належить до компетенції КМУ, Міжвідомча комісія була зобов'язана організувати переведення передбачених законодавством державних експертиз проекту угоди про розподіл вуглеводнів щодо ділянки Юзівська перед переданням його до КМУ на підписання, КМУ не мав права підписувати угоду про розподіл вуглеводнів щодо ділянки Юзівська без позитивного висновку державної екологічної експертизи, виданого Міністерством екології та природних ресурсів України, а також без позитивних висновків державних експертиз з фінансових, правових та інших питань, передбачених законодавством. Таким чином, дії/бездіяльність КМУ та Міжвідомчої комісії, в результаті яких угода про розподіл вуглеводнів щодо ділянки Юзівська була підписана без попереднього проведення експертиз, суперечать нормам чинного законодавства та є незаконними, необґрунтованими, оскільки прийняті без дотримання передбачених законом гарантій забезпечення інтересів українського народу, як власника відповідного ресурсу.
В позовній заяві з урахуванням заяви про уточнення формулювання позовних вимог, позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в особі Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції щодо організації передбачених законом державних експертиз проекту угоди про розподіл вуглеводнів щодо ділянки Юзівська; визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України по укладенню угоди про розподіл вуглеводнів щодо ділянки Юзівська без наявності висновків, передбачених законом обов'язкових державних експертиз проекту такої угоди.
Представник позивача в судове засідання не з'явився надавши клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача-1 - Кабінету Міністрів України в судовому засіданні проти позову заперечував.
Представник відповідача-2 - Державної служби геології та надр України, в судовому засіданні, позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Постановою КМ України від 30.11.2011 р. № 1298 "Про проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська" погоджено пропозицію Міністерства екології та природних ресурсів щодо проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська.
Розпорядженням КМ України від 10.05.2012р. № 270-р "Про визначення переможця конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська", погоджено пропозицію Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції щодо визначення компанії "Шелл Експлорейшн енд Продашн Юкрейн Інвестментс (IV) Б. В." (Нідерланди) - дочірньої компанії "Роял Датч Шелл плс" (Великобританія) - переможцем конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська.
Розпорядженням КМ України від 23.01.2013р. № 23-р схвалено проект Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." та товариством з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська".
24.01.2013р. під час Всесвітнього економічного саміту в Давосі, уповноважені представники сторін, підписали Угоду про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." та товариством з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська".
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 113 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначає, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.
Згідно зі статтею 116 Конституції України, статтею 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Уряд у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, здійснює в межах своїх повноважень державне управління у сфері охорони та раціонального використання землі, її надр, водних ресурсів, рослинного і тваринного світу, інших природних ресурсів.
Разом з тим статтею 117 Конституції України та статтею 50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» закріплено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції та на виконання Конституції і законів України видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Частиною 1 Статтею 2 Закону України «Про угоди про розподіл продукції» зазначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі укладення, виконання та припинення дії угод про розподіл продукції, визначає основні правові вимоги до таких угод, а також особливості правовідносин щодо користування надрами на умовах розподілу продукції.
Відповідно до частини 4 статті 2 Закону «Про угоди про розподіл продукції» законодавство України стосовно угод про розподіл продукції, згідно з Конституцією України, діє з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. Відносини, що не врегульовані цим Законом, регулюються Конституцією України та відповідними законодавчими актами України. У разі якщо законодавчими актами України встановлені інші правила, ніж передбачені цим Законом, застосовуються правила цього Закону.
Отже, положення зазначеної статті є спеціальними у даних відносинах щодо укладення угод про розподіл вуглеводнів.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про угоди про розподіл продукції» сторони угоди про розподіл продукції сторонами угоди про розподіл продукції виступають інвестор (інвестори) і держава в особі Кабінету Міністрів України.
Для вирішення питань з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції Кабінет Міністрів України утворює постійно діючу міжвідомчу комісію складі представників державних органів, органів місцевого самоврядування, народних депутатів України.
Інформаційне, організаційне, матеріальне та інше забезпечення діяльності Міжвідомчої комісії здійснює центральний орган виконавчої влади визначений Кабінетом Міністрів України.
Положення про Міжвідомчу комісію затверджується Кабінетом Міністрів України.
На виконання ст.5 Закону України «Про угоди про розподіл продукції» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 01.08.2013р. № 644 «Про утворення Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції».
Міжвідомча комісія з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції відповідно до пункту 1 Положення про Комісію, затвердженого постановою Уряд від 01.08.2013 № 644 є постійно діючим органом, утвореним для вирішення питань організації укладення та виконання угод про розподіл продукції.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Положення про Комісія, остання у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням. Одним з основних завдань Комісії є забезпечення і координація роботи з підготовки та узгодження проектів угод.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України "Про угоди про розподіл продукції" угода про розподіл продукції укладається з переможцем конкурсу, який проводиться в порядку, визначеному вказаним Законом.
Статтею 11 Закону України "Про угоди про розподіл продукції" проект угоди про розподіл продукції розробляється протягом трьох місяців з дня офіційного опублікування результатів конкурсу та реєструється робочим органом Міжвідомчої комісії.
Проекти угод про розподіл продукції підлягають обов'язковій державній експертизі з фінансових, правових, природоохоронних та інших питань відповідно до законодавства.
Пунктом 7 Положення про комісію, передбачено, що Комісія залучає для проведення експертизи проектів угод відповідні центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, зокрема: фінансової експертизи - Мінфін, Міндоходів; правової експертизи - Мін'юст; природоохоронної експертизи - Мінприроди; експертизи з питань використання надр - Мінприроди, Держгеонадра, Держгірпромнагляд; експертизи з питань безпеки та охорони праці - Держгірпромнагляд.
Необхідно звернути увагу, що вказані норми передбачають лише проведення експертизи та не передбачають надання письмового висновку у законодавчо встановленій формі.
Натомість єдиним висновком, який має встановлену форму є висновок за результатами проведення правової експертизи, що проводиться Міністерством юстиції України.
Так, проект Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією «Шел Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В.» та товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Юзівська», що схвалений розпорядженням Уряду від 23.01.2013 № 23-р погоджений без зауважень - Міністерством енергетики та вугільної промисловості, Міністерством економічного розвитку та торгівлі, Державною службою геології та надр, Держгірпромнаглядом, та із зауваженнями - Міністерством доходів та Міністерством юстиції України. Міністерство фінансів не надало своїх зауважень.
Виходячи з викладеного, суд прийшов до висновку про те, що, Кабінет Міністрів України схвалюючи проект Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні позовних міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» -- відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий суддя Аблов Є.В.
Суддя Амельохін В.В.
Суддя Федорчук А.Б.