69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в
про повернення позовної заяви
29.04.2009р. № 2а-2693/09/0870
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Нечипуренко О.М. , розглянувши матеріали
за позовною заявою АДРЕСА_1міжрайонного прокурора, 72319, АДРЕСА_2
до державного реєстратора АДРЕСА_1районної державної адміністрації ОСОБА_1, АДРЕСА_3
про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - статуту садівничого товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1», -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява АДРЕСА_1міжрайонного прокурора до державного реєстратора АДРЕСА_1районної державної адміністрації ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - статуту садівничого товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1», проведеної відповідачем 27.03.2008 року.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку, що його слід повернути позивачу на підставі п. 3 ч. 3 ст. 108 КАС України, оскільки дану позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 3 КАС України, адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
КАС України висуває певні вимоги до адміністративного позову, зокрема позовна заява повинна бути подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Згідно приписів ч. 3 ст. 48 КАС України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Як свідчить текст позовної заяви, позовну заяву подано безпосередньо АДРЕСА_1 міжрайонним прокурором.
Відповідно до ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Порушення прокурором справ зумовлюється необхідністю захистити інтереси держави або громадянина. При цьому ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено імперативне правило про те, що підставою представництва прокуратурою у суді:
- інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження. Поважними причинами можуть бути: хвороба, неповноліття, недієздатність громадянина, визнання громадянина безвісно відсутнім тощо;
- інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними та державою.
Рішенням Конституційного Суду України від 08. 04.1999 року у справі за № 3 - рп/99 (про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) зазначається що саме треба розуміти під інтересами держави. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи могло відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, при зверненні прокурора до відповідного суду, він (прокурор) повинен у позовній заяві обґрунтувати причини неможливості пред'явлення позову самою особою, в інтересах якої подається позов, із наданням підтверджуючих документів (н-д, медичним висновком про стан здоров'я, копією рішення про визнання особи безвісно відсутньою тощо) або ж обґрунтувати обставини, які вказують на існування необхідності захисту інтересів держави. Прокурор повинен зазначати, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави та обґрунтувати необхідність їх захисту.
Подача позову прокурором здійснюється у порядку та на умовах, визначених нормами КАС України.
Позивачем за позовом, пред'явленим прокурором відповідно до ст. 61 КАС України в будь-якому випадку є та особа, фізична чи юридична, на захист прав і інтересів якої звернувся прокурор, або орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У позовній заяві повинна бути зазначена саме ця особа чи орган, тобто прокурор не може взяти на себе роль позивача чи третьої особи із самостійними вимогами.
Як зазначено вище, позовну заяву подано безпосередньо АДРЕСА_1 міжрайонним прокурором, який у даному випадку враховуючи викладене, не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Згідно до п.3 ч.3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі наведеного, керуючись п. 3 ч. 3 ст. 108, ст. ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов АДРЕСА_1міжрайонного прокурора до державного реєстратора АДРЕСА_1районної державної адміністрації ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - статуту садівничого товариства «ІНФОРМАЦІЯ_1», проведеної відповідачем 27.03.2008 року - повернути.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
3. Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
4. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали та подальшої подачі апеляційної скарги протягом десяті днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Нечипуренко
30.04.2009 р. ухвала не набрала законної сили
Суддя О.М. Нечипуренко