11 березня 2014 року м. Київ К/800/41138/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області на постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 09.11.2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок пенсії,
У вересні 2010 року ОСОБА_2 звернулася до Пустомитівського районного суду Львівської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок пенсії.
Постановою Пустомитівського районного суду Львівської області від 09.11.2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області щодо не перерахунку їй пенсії, як пенсіонеру, яка після призначення пенсії працювала за строковим трудовим договором (контрактом) на посадах наукових (науковопедагогічних) працівників не менш як два роки, відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Зобов'язано управління Пенсійного фонду у Пустомитівському районі Львівської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплатити різницю між розміром перерахованої і фактично одержуваної пенсії за період з дня подачі заяви про перерахунок пенсії з січня 2010 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області було залишено без задоволення, а постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 09.11.2010 року - без змін.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 09.11.2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 11.07.2007 року призначено пенсію за віком. У період з 15.08.2007 року по 30.06.2008 року, з 20.08.2008 року по 30.06.2009 року та з 01.01.2009 року по час звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії працювала в Львівському національному аграрному університеті на посаді старшого викладача.
14.01.2010 року ОСОБА_2 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області із заявою про перехід на пенсію, передбачену статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі листом від 12.02.2010 року №1711/03-20 повідомило ОСОБА_2 про те, що їй відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», так як поданими нею документами та актом зустрічної перевірки заробітної плати, проведеною управлінням Пенсійного фонду України в Жовківському районі, не підтверджується стаж роботи 24 місяці після призначення пенсії на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників вищого навчального закладу ІІI-IV рівнів акредитації. Стаж роботи на посаді наукового (науково-педегогічного) працівника ОСОБА_3 не зараховано до наукового стажу роботи через те, що Львівський державний аграрний університет з 01.07.2005 року а по 16.12.2008 року не був акредитований. А у випадку несвоєчасного проходження повторної акредитації вищим навчальним закладом ІІІ-IV рівнів акредитації до наукового стажу, який дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги, зараховують час роботи на посадах наукових (науково-педагогогічних) працівників, передбачений у переліку, з дати прийняття рішення Державною акредитаційною комісією про акредитацію вищого навчального закладу ІІІ-IV рівнями акредитації.
Відповідно до сертифіката про акредитацію № 140137 серія СД-ІУ, Львівський державний аграрний університет відповідно до рішення МАК від 19.10.1995 року протокол № 20 (наказ Міносвіти України від 10.11.1995 року № 310) відповідно до рішення ДАК протокол № ХХ визнано акредитованим за статусом вищого навчального закладу освіти IV рівня. Термін дії сертифіката до 01.07.2005 року.
Відповідно до сертифіката про акредитацію № 146702 серія РД-IV, Львівський національний аграрний університет відповідно до рішення ДАК від 16.12.2008 року протокол № 74 (наказ МОН України від 23.12.2008 року № 2625-Л) визнано акредитованим за статусом вищого навчального закладу освіти IV рівня. Термін дії сертифіката до 01.07.2019 року.
Задовольнивши позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційний інстанції, виходив з того, що ІV рівень акредитації напрямів (спеціальностей) Інституту надає викладачу право на пенсію як науково-педагогічному працівнику, передбачену статтею 24 України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 221, 222 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 року № 257 затверджено Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», відповідно до положень якого старший викладач вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації має право на пенсію, передбачену статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про вищу освіту», акредитація - процедура надання вищому навчальному закладу певного типу права провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, відповідно до вимог стандартів вищої освіти, а також до державних вимог щодо кадрового, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення.
Рівень акредитації - рівень спроможності вищого навчального закладу певного типу провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації.
Акредитований напрям - напрям, за яким вищий навчальний заклад певного типу отримав право провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації.
Акредитована спеціальність - спеціальність відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня, за якою вищий навчальний заклад певного типу отримав право провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації.
Акредитований вищий навчальний заклад - вищий навчальний заклад, що визнаний спроможним провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, за напрямами і спеціальностями відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів, не менше двох третин з яких є акредитованими.
Зі змісту наведених визначень вбачається, що законодавець поклав в основу поняття акредитації здатність та право здійснювати освітню діяльність та готувати фахівців певного рівня.
Стаття 24 Закону України «Про вищу освіту» встановлює визначення конкретних рівнів акредитації вищих навчальних закладів. Згідно з її положеннями, вищим навчальним закладом третього рівня акредитації є вищий навчальний заклад, у якому здійснюється підготовка фахівців за напрямами освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, а також за окремими спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня магістра.
Зміст наведеної статті кореспондується з висновком, що рівень акредитації - це, у першу чергу, здатність здійснювати підготовку фахівців відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.02.1996 року № 200 затверджено Положення про акредитацію вищих навчальних закладів, яке було чинним на час останнього проходження Інститутом процедури акредитації напрямів (спеціальностей) у 2001 році.
Це Положення також розрізняє акредитацію щодо підготовки фахівців з певного напряму (спеціальності) та акредитацію закладу за рівнем та статусом. Згідно з його вимогами при проведенні акредитації щодо підготовки фахівців з певного напряму експерти вивчають питання про склад професорсько-викладацьких кадрів, що забезпечують підготовку фахівців, стан їх підготовки і оновлення кадрів.
При цьому, склад педагогічних працівників є одним із першочергових показників можливості навчального закладу надавати освітні послуги належного рівня. Підтвердження рівня акредитації певного напряму (спеціальності) водночас підтверджує можливість надання відповідними педагогічними працівниками високого рівня освіти.
Також необхідно враховувати, що акредитація певного напряму (спеціальності) дає право видавати випускникам закладу дипломи державного зразка, рівень яких є номінально однаковим, безвідносно рівня акредитації усього закладу за статусом.
Зокрема, позивач працювала старшим викладачем, тобто здійснювала підготовку фахівців за напрямом, акредитованим четвертим рівнем та з можливістю отримання освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст».
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», метою цього Закону є врегулювання відносин, пов'язаних з науковою і науково-технічною діяльністю та створення умов для підвищення ефективності наукових досліджень і використання їх результатів для забезпечення розвитку усіх сфер суспільного життя.
Виходячи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, оскільки позивачка виконувала науково-педагогічну роботу такого рівня, який дозволяє випускати фахівців з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (що, згідно статті 24 Закону України «Про вищу освіту» № 2984-ІІІ, є виключним правом вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації), тобто є науково-педагогічним працівником, а отже має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області - залишити без задоволення, а постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 09.11.2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про перерахунок пенсії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.Є. Донець
судді: А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз