Ухвала від 11.03.2009 по справі 22-а-11329/08

УХВАЛА

11 березня 2009 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Горбань Т.І.

Суддів: Мамчура Я.С.

Попович О.В.

при секретарі Лисенко М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2007 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського районного суду міста Києва про визнання бездіяльності протиправною,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2007 року відмовлено у відкритті провадження.

Не погоджуючись з постановленою ухвалою, позивач ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції для продовження розгляду справи, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, на невідповідність висновків суду обставинам справи, на порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляції наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 199, п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Відмовляючи у відкритті провадження, суд виходив з того, що відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки Шевченківський районний суд м. Києва не є органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом, який здійснює владні, управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції, оскільки відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 104 КАС України визначено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до поняття «справа адміністративної юрисдикції», наведеного у ст. 3 КАС України, під нею розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Поняття «суб'єкт владних повноважень» - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору.

Під владними управлінськими функціями, що здійснюються на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, слід розуміти будь - які владні повноваження у рамках діяльності держави чи місцевого самоврядування, що не належать до законодавчих повноважень чи повноважень здійснювати правосуддя.

Правильно відносити до владних управлінських функцій ті функції, які здійснюють такі державні органи як суди, але поза ухваленням рішень під час здійснення судочинства.

Компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначається ст. 17 КАС України. Згідно з ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, утому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;

5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

З матеріалів справи вбачається публічно - правовий спір щодо визнання допущеної бездіяльності Шевченківського районного суду м. Києва протиправною, що полягає у ненаданні відповіді на клопотання позивача від 03.05.2007 року, яке не пов'язане із здійсненням правосуддя.

Відповідно до ч. 2 ст.18 КАС України Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Згідно із ч.2 ст. 19. КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення питання, тому ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2007 підлягає скасуванню з прийняттям нової ухвали у справі.

На підставі наведеного, керуючись ч.2 ст. 18, ч.2 ст. 19, ст. 160, п.3 ч.1 ст. 199, ст.ст. 202, 205, 206 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2007 року скасувати і постановити нову ухвалу про направлення справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського районного суду міста Києва про визнання бездіяльності протиправною до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Ухвали суду апеляційної інстанції можуть бути оскаржені в касаційному порядку, якщо вони перешкоджають подальшому провадженню у справі, в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: Т.І. Горбань

судді: О.В. Попович

Я.С. Мамчур

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(вступна та резолютивна частина)

11 березня 2009 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Горбань Т.І.

Суддів: Мамчура Я.С.

Попович О.В.

при секретарі Лисенко М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2007 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського районного суду міста Києва про визнання бездіяльності протиправною,

Керуючись ч.2 ст. 18, ч.2 ст. 19, ст. 160, п.3 ч.1 ст. 199, ст.ст. 202, 205, 206 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 грудня 2007 року скасувати і постановити нову ухвалу про направлення справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського районного суду міста Києва про визнання бездіяльності протиправною до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Ухвали суду апеляційної інстанції можуть бути оскаржені в касаційному порядку, якщо вони перешкоджають подальшому провадженню у справі, в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: Т.І. Горбань

судді: О.В. Попович

Я.С. Мамчур